İlişkide Kavgaları Önlemenin Yolları

0
85

Her ilişkide yaşanan tartışmalar, kavgalar kimi zaman ayrılıkla kimi zaman barışma ile son bulur. Fikir ayrılıkları yüzünden çıkan tartışmalar gibi birçok tartışma şekilleri bulunur. Sevgililik döneminde kıskançlıklar, evlilik döneminde fikir ayrılığı yüzünden çıkan çatışmalar gibi daha birçok sebep kavgalara yol açar. Bu kavgalar ikili ilişkilerin en büyük sorunlarından biridir. Sevgili olan çiftlerin ayrılması, evli olan bireylerin boşanması gibi türlü ayrılık şekilleri bulunur. Kavgalar şiddetine göre sonuç değişikliği gösterir. Şiddetli kavgalarda bireyler karşısındaki kişiyi sert sözler ile yıpratabilir. Bu nedenle kavgalar büyük ve kötü ayrılıklarla sonuçlanabilir. Her ilişkide kavga olması doğal bir durumdur. İlişkilerin hepsinde ufak veya büyük kavgalar yaşanır. Farklı sonuçlar doğuran bu kavgalar söylenilen sözlerin şiddetine göre değişir. Her iki insan da karşısındakinin söylediği sözleri kaldıramayacak durumda ise bu kavga fazlasıyla büyük bir sorunla sonuçlanır. İlişkide kavgaları önlemenin yollları vardır bu yollara göz atalım.

Nelerdir?

Çeşitli nedenlerden oluşan kavgaları birçok yöntem ile engellemek mümkündür. Alınan küçük tedbirler, dizginleme yolları ile kavgaların önüne geçilebilir. Karşıdaki insanı iyice dinleyip empati kurmak, hissettiklerini hissetmeye çalışmak bu yolların başında gelir. Karşıdaki insanı dinlemeden hemen bir savunmaya geçmek olayların büyümesine, sinirlerin artmasına neden olur. Karşılıklı sohbet her zaman daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Kavgalarda üçüncü kişiler hiçbir zaman yer almamalıdır. Aksi takdirde olaylar daha da büyüyecek ve sorunlar aşılamayacak hale gelecektir.İlişkide Kavgaları Önlemenin Yolları

İlişkilerde Kavgalar Neden Yaşanır?

İletişim bozuklukları kavgaların en büyük sebebidir. Kavga öncesinde küçük tartışmalar yaşanması büyük kavgaların habercisi olacaktır. Yaşanan ufak tartışmaların önüne geçilmemesi büyük kavgalara yol açar. Kavgalar iki tarafın birbirini dinlememesi kendi bildiğini diretmesi yüzünden ortaya çıkar. İlişkilerde yaşanan kavgaların en büyük nedenlerinden biri de budur.

Kavgaları Sona Erdirmenin Yolları

Kısa yoldan kavgaları bitirmek için dikkat edilmesi gereken nokta karşıdaki kişinin duygularını önemsemektir. Duygular önemsenmeden hareket edilirse karşı taraf yıpranır. Kavgayı sona erdirmek için karşıdaki kişiye hak verildiğini haklı olduğunu söylemek kavgayı bitirmenin en basit yöntemidir.

Bir önceki yazımız olan İlk Cinsel Deneyiminiz Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here