İki Malzemeden Kek Tarifi

0
166

Pek çok insan kek yapmanın zorluğundan yakınır veya kek yapmak için yeterli vakit bulamadığından dolayı bu mükemmel lezzetten mahrum kalır. Oysa tüm bu zorlukların iki malzemeli kek ile aşılması gayet mümkündür. Yalnızca iki farklı malzemeden hazırlanan ve un, kabartma tozu benzeri herhangi bir malzeme içermeyen bu kek hem pratik hem de lezzetlidir.

İki Malzemeli Kek Malzemeleri

  • 4 adet orta boy yumurta
  • 200 gram kadar parçalı olmayan fıstık ezmesi

İki Malzemeli Kek Hazırlanışı

Bu kekin hazırlanması, yumurtanın iyice çırpılarak tamamıyla köpük haline getirilmesiyle mümkün olur. İlk olarak dört adet orta boy yumurta derince bir kaba alınarak bu köpüğümsü beyaz kıvam elde edilene kadar iyice çırpılır. Akabinde başka bir derin kaba da fıstık ezmesi alınır. Fıstık ezmesi yağlı bir besin olduğu için buzdolabında donacaktır ve bundan dolayı da kek yapılırken çırpılması mümkün olmayacaktır. Haliyle fıstık ezmesinin oda sıcaklığında olması son derece önemlidir. Çırpılmış olan yumurta oda sıcaklığındaki fıstık ezmesine parça parça eklenerek iyice karıştırılır. Yalnızca sıradan bir kaşık bu karıştırma işlemi için yeterli olacaktır. Nihayetinde bir fırın tepsisinin içerisine yağlı kağıt serilir ve elde edilmiş olan karışım bu yağlı kağıdın üzerine boşaltılarak üzeri düzeltilmek suretiyle şekil verilir. 180 derecelik fırında 25 dakika kadar pişirildikten sonra kek servise hazır hale gelecektir.

Bir önceki bilgi dolu olan Cevizli Kek Tarifi başlıklı makalemizde Cevizli Kek, Cevizli Kek Tarifi ve Cevizli Kek Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here