Harici Hard Disk Nasıl Biçimlendirilir?

0
105

Hard disk; belge, video, müzik, fotoğraf, program gibi çeşitli biçimlerde oluşan dosyaların depolandığı bir bilgisayar birimidir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bütünleşik olarak dahili hard disk bulunur. Böylece ilave bir parça taşımaya gerek kalmaksızın, dizüstü bilgisayarınızın ya da masaüstü bilgisayar kasanızın bulunduğu her yerde dosyalarınız da sizinle birlikte olur. Teknolojik özelliklerin gelişmesiyle bilgisayarların bütünleşik hard disklerinin kapasitesi de arttı. Ortalama bir bilgisayarda 500GB ile 1TB arasında veri depolamaya imkan sağlayan hard diskler bulunuyor. Ancak bilhassa akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla başta fotoğraf olmak üzere çeşitli biçimlerde dosya üretimi arttığı için bu bağlamda depolama alanına ihtiyaç da sürekli artıyor. Dahili hard diskler kullanıcılara yetmediği için alma yoluna gidiliyor. Bazı durumlar dolayısıyla tıpkı dahili hard disklerde olduğu gibi harici hard disklerde de biçimlendirme işlemi gerekebiliyor. “” sorusuna bir cevap vermeden önce harici hard diskler hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır.

Harici Hard Disk Nedir?

Harici hard disklerin, bilgisayarların kasa bölümlerinde konumlanan standart hard disklerden en önemli farkı bilgisayardan ayrı olarak bulunması ve taşınmasıdır. Böylece bilgisayarı yanınızda götürmeseniz de harici hard diskler sayesinde verilerinizi taşıyabilirsiniz. Hassas cihazlar olan harici hard disklerin taşıma sırasında darbe görmemesi için dayanımlı çanta içinde kullanılması önem arz eder. Bir harici hard disk ile bilgisayar arasındaki bağlantı kablosuz da olabileceği gibi genellikle USB uçlu kablolarla sağlanır.Harici Hard Disk Nasıl Biçimlendirilir?

Yöntemi

Harici hard diskinizi biçimlendirmek için öncelikle bilgisayar ile bağlantısını kurmanız gerekir. Bu bağlantı doğru bir şekilde yapıldıktan sonra bilgisayarınızın masaüstünde veya açılır “Başlat” menüsü altında bulunan “Bilgisayarım” butonuna tıklanmalıdır. Açılan pencerede cihazlar ve sürücüler arasında harici hard diskinizi görebilirsiniz. Onun üzerine gelerek sağ tuşa tıkladığınızda, ortaya çıkan menü içinden “Biçimlendir…” başlığına tıklamalısınız.

Biçimlendirme Konusunda Teknik Detaylar

Biçimlendirme, harici hard disk içindeki tüm verilerin silinmesi anlamına gelir. Bu nedenle biçimlendirme yapmadan önce ihtiyacınız olan verileri başka bir yere taşımanız gerekir. Sağ tuş açılır menüsünden “Biçimlendir…” kısmına tıkladıktan sonra karşınıza çıkan yeni pencerede dosya sisteminin NTFS olmasına dikkat etmelisiniz. Ayırma biriminin 4096 bayt olması yeterlidir. Daha sonra “Başlat” dediğinizde biçimlendirme işlemi başlar ve yaklaşık bir dakika içinde sona erer.

Bir önceki bilgi dolu olan ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar Nedir? başlıklı makalemizde ADSL, ADSL ile VDSL farkı ve ADSL mi VDSL mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here