Hangi Coine Yatırım Yapmalı?

0
224

2018 yılının Ocak sonuna geldiğimiz bugünlerde borsaya giren bir çok yatırımcıları şaşırtmaya devam ediyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar tabii ki olacaktır. En azından coinlerin ne olduğunu bilerek al-sat yapmanız en iyisi olacak. Uzun vadeli bir şekilde proje sağlamlığını düşünüyorsanız sizlere vereceğimiz coinlere yönlenebilirsiniz.

Hangi Coine Yatırım Yapmalı?

Ripple

Swift transferlerine alternatif olacak şekilde teknoloji geliştirilmektedir. Hedefledikleri market büyük olduğundan dolayı başarılı bir şekilde olurlarsa eğer, market büyüklüğünde BTC’yi geçecek bir potansiyeli vardır. Günde ortalama olacak şekilde dünya çapında 5 Trilyon swift transferi yapılıyor. Ripple’ın bundan pay alması, swiftin yerine geçmesi muhtemeldir. Swift transferler günlerce de sürebilmekte ve pahalıdır. Ripple bunu 4 saniye olacak şekilde centler seviyesinde yapabilmektedir. Ripple birden fazla bankayı hedef almaktadır. Global paralar, ekseriyetle bankalar aracılığı ile beraber olduğu için alanın büyüklüğü ve Pazar bakımından da son derecede önemli.

Hangi Coine Yatırım Yapmalı?

Factom

Daha çok işletmelere yönelik çözümler sunan coindir. Blok zincirinde simültane şekilde değiştirilememekte ve kayıt tutma sağlamaktadır. Merkeziyetsizleştirilmiş olan kimsenin malı olmadığından oldukça güvenlidir. Tüm internete yayılmış olup erişimin kaybı pratik olarak imkânsız bir haldedir. Firmaların kayıt tutması konusunda da işine yarayabilecek bir teknolojidir. Firma bilgilerini bilgisayarda veya harici diskte tutabilmek yerine fct block zincirine koyup, saklayabilirsiniz. Bilgiye erişmeniz bu şekilde daha kolay ve hızlı bir şekilde olacaktır.

Hangi Coine Yatırım Yapmalı?

Monero

Bitcoin’den daha hızlı yüksek bir seviyede gizlilik imkânını sunuyor. Bitcoin transferlerinde, takip edilmez denilse bile cüzdan adresi bilindiği zaman o adresten yapılmış olan tüm işlemler ortaya dökülür. Monero, bu konuda da daha ileri gizli bir işlem yeteneği sunmuş olduğundan, darkweb tarafından fazla tercih edilmişti. Fakat Monero’nunda %100 gizli olmadığı anlaşıldığında uzun bir süre uzakta kaldı. Gizlilik avantajı olsa bile, biraz daha bizim gözümüzde alacak yolu var bunu söylemeliyiz.

Hangi Coine Yatırım Yapmalı?

Litecoin LTC

Bitcoin’i altın olarak düşünün, Litecoin ise gümüş oluyor. Eski google çalışanı Charlie Lee tarafından 2011 yılında Ekim ayında kuruldu. Çok kişi bilmez ama LTC, aslında bölünmüş bir BTC’dir. Kodları çok benzer olsa da LTC, teknolojik olarak BTC’den ileride olmaktadır. BTC gibi madenci, developer kavgalarının olmadığı huzur içerisinde yaşamış olan bir komuniye bağlıdır.

Hangi Coine Yatırım Yapmalı?

Dash

Açık kaynak olacak şekilde peer-to-peer kodlu kripto para birimidir. Bitcoin’den teknoloji anlamında ileride olan, madencilerin yer aldığı tek bir kademesinin aksine çift kademeleri de bulunuyor. İlk basamakta madenciler vardır. Buradakiler blok üretme gibi şeyler yaparlar. İkinci kademede ise masternode’lar vardır. Bunlarda anlık ve özel gönderileri gerçekleştirmektedirler.

Hangi Coine Yatırım Yapmalı?

Ethereum

Bitcoin’in yerini almasa bile farklı bir amacı bulunur. Farklı blok zincirleri kullanılır, smart-contraclar en önemli avantajları olmaktadır. Bunlar mal, para, hisse kısaca değer taşıyor olan şeylerin aracısız, anlaşmazlık olmadığı zamanlarda şeffaf bir şekilde aktarımını, takasını sağlayacak olan yapılar olarak bilinir. Anlaşma şartlarına detaylı bir şekilde blok zincirinde yazılır. Blok zinciri bunu önceden girilmiş olan kuralara göre işlemektedir. Örnek olarak birine borcunuz varsa ve geri ödemeyle ilgili bir tarih verirseniz, ödemezseniz de işiniz çıkmaza girer ve hukuki çözüm başlatılır. Akıllı kontratlar ile beraber bu kontrata yazılmakta, sistemde sonuca göre işlemini gerçekleştirmektedir. Ödeme gününde ödemenizi yapmazsanız, kontrat hesabınızdan o ücreti çekerek karşı tarafa direkt olarak şekilde gönderir. Siz isteseniz istemeseniz de hesabınızdan o gün para çıkacaktır. Bunu bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Ethereum, en çok tercih edilenler arasındadır.

Bir önceki bilgi dolu olan Yatırımsız Bitcoin Kazanma başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin ve Yatırımsız Bitcoin Kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here