Hamileyken Adet Olunur Mu?

0
341

olup olmayacağı hem anne adaylarının hem de olanların en fazla merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Gebelik sürecinin olağan işleyişi kapsamında eğer kişi kaldıysa son adetini görmesiyle beraber bu süreci sonlandırır. Yani tekrar bir adet kanaması yaşamaz. Bunun sebebi ise; kalan bir kadının HCG hormonunun üretmeye başlamasıdır. Bu hormon kadınların adet kanaması görmesini engeller.

Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamile olan bazı kadınlar ise hamilelik sürecinde birkaç defa adet kanaması yaşadıklarını belirtir. Fakat bilinenin aksine aslında bu kanamalar adet kanaması değildir. Yaşanan bu kanamaların farklı nedenleri olabilir. Aynı zamanda kesinlikle ihmal edilmemesi gereken kanamalardır. Eğer kişiye kesin bir şekilde hamile teşhisi konulduysa bu süreçten sonra meydana gelen her kanama için uzmana başvurulması gerekiliyor.

Yazımızda sizlere hamilelikte meydana gelebilecek kanamaların nedenleri detaylarıyla beraber anlatacağız.

Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamilelik sürecinde meydana gelen kanamalardan birisi de; yerleşme kanamasıdır. Gebelik döneminde döllenen yumurta rahmin içerisinde kendisine yer arar. Ceninin bu yerleşme sürecinde ise rahmi sıkıştırmasıyla birlikte kanama gerçekleşebilir. Bu kanama genellikle az miktarda olur ve çok açık bir renge sahiptir. Ek olarak yumurtlamadan 10 – 15 gün sonra görülmektedir. Sonlanması ise en fazla iki günü bulur. Sahip olduğu bu özelliklerle rahatlıkla adet kanamasından ayırabilirsiniz.

Hamileyken Adet Olunur Mu?

Gebelikte kanamaya sebep olabilecek bir diğer neden ise dış gebeliktir. Dış gebelik döllenen yumurtanın rahim içerisinde bir yere yerleşmesi gerekirken rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Çoğunlukla ise fallop tüplerde meydana gelmektedir. Başlangıçta gebeliğin olağan belirtilerini gösterdiği için fark edilmesi gerçekten çok zordur. Fakat hamilelik ilerledikçe şiddetli ağrıların oluştuğu görülür. Bunun sebebi ise; gerginliğin ve büyümenin artış göstermesidir. Bu tarz bir durum karşısında mutlaka doktora başvuru yapmanız gerekiyor. Bu durum fark edilmeden hamileliğin ilerlemesiyle beraber hamileliğin yerleştiği tüp daha fazla gerilmeye dayanamayacağı için yırtılır ve bunun sonucunda kanama oluşur. Eğer bu durumu gözden kaçırırsanız kan kaybından dolayı baş dönmeleri ve bayılmalar meydana gelecektir.

Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamilelik döneminde oluşabilecek kanamalara sebep olan bir diğer durum ise; kanamadır. Her hamilelikte %20 oranında bir düşük tehlikesi yer alır. Embriyonun rahme tutunmasını engelleyecek olan nedenlerden dolayı düşük oluşabilir. Düşüğün başlangıcı ise hafif bir kanamadır. Fark edilmeden devam ettiği zamanlarda ise kanama daha şiddetli bir şekilde devam eder.

Sizinde gördüğünüz gibi hamilelik süreci boyunca yaşayacağınız kanamaların hiçbiri adet kanaması değildir.

Tavsiye Makale : Regl Döneminizi Kolay Geçirmenizi Sağlayacak 7 Altın Değerinde Tavsiye

Bir önceki bilgi dolu olan Hamilelere Dikkate Alması Gereken 5 Can Alıcı Tavsiye başlıklı makalemizde hamilelere tavsiye, hamilelik ve tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here