Hamilelikte Psikolojik Bozukluğun Sebepleri

0
248

Hamilelikte kendini huzursuz ve kötü hissetmeye başlayan anne adayının, hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı açısından muhakkak doktora gitmesi gerekebilir. Anne ile bebekte yer alan bağın ana temeli, sırasında bu bağın kurulduğundan dolayıdır. Bu dönemde meydana gelmekte olan problemlere, zamanında müdahale edilmez ise eğer, ileride anne ile bebek arasında kurulacak iletişimde sıkıntılar yaratmaktadır. İlerleyen zamanlar içinde tüm dengesini yitirmekte olan anne, çevresi ile beraber bebek için oldukça sağlıksız koşullara sebep olacaktır.

Gebelikte Psikolojik Sorunlar ve Nedenler Nelerdir?

Hamilelikte psikolojik problemler, bedende yaşanmakta olan bazı fizyolojik değişimlerinin hamilelik ile beraber ortaya çıkmakta olan stres faktörlerinin bir sonucudur. Gebelik ile alakalı ve ya doğum öncesi yaşanmış olan psikolojik bozukluklar ile beraber hamilelikten sonra meydana gelen ruhsal travmalar kadınları oldukça fazla etkilemektedir. Depresyon ile beraber kaygı gibi unsurlar, doğumdan önceki zamanda majör duygusal problemleri oluşturmaktadır.Hamilelikte Psikolojik Bozukluğun Sebepleri

Hamilelikte

Hamilelikte psikoloji problemlerden birisi de, gebelik sırasında ya da bebeğin doğumundan altı aydan bir yıla kadar değişiklik göstermekte olan bir zaman diliminde ortaya çıkmakta olan ve tedavi gerektirmekte olan klinik ruhsal bozukluklar meydana gelmektedir. Bu ruhsal bozukluklar, depresyon olarak tanımlanmakta ve hiperventilasyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, ve kaygı bozukluları ile sonuçlanmaktadır. Ruhsal bozukluk yaşamakta olan bir anne adayı, sık olarak bebeğinin başına gelmekte olan ürkütücü hadiseleri düşünebilir ve ya bu olayları gözünün önünde canlandırabilir.

Gebelikteki Ruhsal Durum Değişikliklerinin Sebepleri Nedir?

Hamilelikte fizyolojik değişiklikler hamilelik depresyonuna sebep olmaktadır. Bu değişikliklerden birincisi de kilo artışı, hamilede memnuniyetsizlik yaratması, gebelik süresince postpartum dönemde depresif belirti vermeleri artmaktadır. Sosyal bir destek olarak gebeyi duygusal anlamda rahatlatmakta ve sosyal olanaklarından daha çok yararlanmalarına, yardım ederek anneliğe geçişini kolaylaştırmaktadır. Sosyal destek tam anlamıyla eş, aile ve arkadaşlarca sağlanmakta olan bir destektir. Artmakta olan progesteron hormonu nedeni ile ile gündüz kısa zamanlı uyku atakları yaşamakta olan anne adayı geceleri uykusuzluk çekebilmektedir. Gebeliğin erken zamanında şiddetli bulantı ve kusmanın hamilelikte yaşanılan depresyon ile ilişkisinin var olduğu saptanmıştır.

Bir önceki bilgi dolu olan Hamile Bayanlar Neler Yemelidir? başlıklı makalemizde Hamile Bayan, Hamile Bayanlar Neler Yemelidir? ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here