Hamilelikte Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

0
107

Gebelik yarıyılında kadının kısa zamanda çok kilo alması, hormonsal balansının eskisi gibi olmaması ve psikolojik olarak görülen sinirsel durumlar, anne adayının hayat niteliğini ehemmiyetli miktarda tesirler. Hamilelik döneminde çok fazla değişim ve bunlardan dolayı yaşanan rahatsızlık ortaya çıkar ve hamilelik döneminde görülen çoğu durumdan biri de kaşıntılardır. Duyulan kaşıntı da anne adayını rahatsız eder. nelerdir? Bunlardan bazıları;

  • Ciltte haşere ısırığı gibi kabarcıklar oluşması,
  • Pemphigoid gestationis ciltte içi su dolu kabarcıklar oluşması,
  • Kullanılan ilaçların yan tesir yapması,
  • Bilirubinin yükselmesi,
  • Alerjiler.

Sorunu Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Gebelik yarıyılının en sık tesadüf edilen şikayetlerden birisi olan kaşıntıların neyden kaynaklandığı ve ciddi olup olmadığının bilinmesi için öncelikle hekime gitmek önerilmektedir.Gebeliğin özellikle ilk 3 ayı içinde çoğalan progesteron hormonunun tesiriyle tende kaşıntı yaşanır. Bu nedenle anne adayları ilk hamilelik aylarında ciltte kuruluk, dökülme gibi sorunlar yaşarlar. İlaç tedavisi ile tedavi edilirler.Hamilelikte Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte Vücut Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu soruna neden olan faktör bulunamadığı zamanlar gebelikte kaşıntı meselesine uygulanan genel ilkelere göz gezdirilir. Bu bağlamda yerel kaşıntı giderici losyonlar ve pomatlar öncelikle seçim edilir. Bu basit ve pratik bir rehabilitasyon yoludur. Gebelik dönemi kaşıntılarında bazı zamanlar bütün testler uygulansa bile her hangi bir neden de tespit edilemeyebilir. Meseleye neden olan faktör bulunamadığında ise gebelikte kaşıntı Islatıcı ve onarıcı kremler kullanıldığı halde şikâyet devam ederse, anne karnındaki bebeğe hasarı olmayan bazı kortizon türevi ilaçlar kullanılabilir.

Hamilelikte Vücut Kaşıntısı Ve Gözlerde Sararma, Halsizlik Ve İştahsızlık

Hamileliğin sonlarına gelindiği, doğumun yanaştığı süreçte kaşıntı meseleyi çok şiddetli bir hal alırken, bebeğin doğumuyla beraber bu şikâyetler süratle eksilmektedir. Safranın kana karışmasından kaynaklanan kaşıntı ile beraber genellikle anne adayının gözünün beyaz kısmında sararma, koyulaşan idrar rengi ve dışkının rengin açılması gibi meseleler de görülebilir. Hatta bu süreçte sezilen halsizlik, bitkinlik ve iştahsızlık da gebeliği güçleştirebilir. Bu cins şikayetlerin varlığında müddet kaybetmeden hekime müracaat etmek ve rehabilitasyon yollarını sınamak en doğrusu olacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Hamilelikte Akıntı Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde hamilelik, Hamilelikte Akıntı ve Hamilelikte Akıntı Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here