Hamilelikte Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

0
194

nasıl tedavi edilir? Aslında kadınların normal süreçte akıntıları oluyor. Genellikle renksiz ve kokusuz olan bu akıntılar sağlıklı kadınlarda görülür. Tehlikesi olmayan ve tedavi gerektirmeyen bu vajinal akıntıların zararı yoktur. sırasında gebe kadının akıntısı da olabiliyor. sırasında akıntı olması çoğunlukla doğal bir süreçtir. Ancak bazı durumlarda enfeksiyon yüzünden akıntı oluşabilir. Enfeksiyona bakteriler, mantarlar ve parazitler sebep olabilir. Böyle bir sebepten kaynaklı akıntıya gebe kadının dikkat etmesi gerekir. Eğer normal akıntıdan farklı kokuda, renkte bir akıntı varsa hamile kadın dikkatli bir şekilde gözlemlemeli ve şüpheli bir durumda doktora başvurmalı.​​​​​​​

Vajinal Akıntıdan Korunma Yolları

Vajinal akıntı aslında tehlikeli değildir. Ancak kokulu olduğu veya fazla olduğu zamanlarda kişiyi rahatsız eder. Öncelikle birçok sağlık probleminde olduğu gibi yediğimiz içtiğimiz gıdaların kontrolünü sağlamalıyız. Çok şekerli olan gıdalar mantar oluşumunu tetikler bu yüzden onları mümkün olduğunca az ya da hiç tüketilmemelidir. Mantar enfeksiyonuna karşı savaşmanın en iyi yolu şekerden uzak durmaktır. Kadınların rahim yolu açık olduğu i.in erkeklerden farklı olarak enfeksiyon kapmaya daha yatkındırlar. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında prezervatif takılması kadının enfeksiyondan korunması için en iyi yöntemdir. Prezervatif seçimleri de önem arz eder. Aromalı olanlardan ziyade normal olanların tercih edilmesi daha doğru olacaktır.Hamilelikte Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Vajinal Akıntı

Hamilelikte ya da normal süreçte kadınlar vajinanın içini yıkamaya çalışmamalıdır. Vajina için ekstra malzeme kullanımından uzak durun. İç çamaşırı için pamuklu olanlar naylon olanlardan daha rahattır ve sağlıklıdır. Günde birkaç kez iç çamaşırı değiştirin. Deterjan yerine sabun ile yıkamayı deneyin ve kuruduktan sonra mikroplardan iyice arınması için kızgın ütüyle ütüleyin.

Akıntı Hangi Durumda Tehlikeli?

Normalde olduğundan daha fazla vajinal akıntı olmaya başlamışsa bir jinekolog tarafından muayene edilmenizde fayda var. Hamilelik sürecinde vajinal akıntının değişiyor olması da doktorla görüşülmesi gereken bir konudur. Daha fazla koku yaymaya başlamışsa ve rengi değişiyorsa bir doktorla görüşülebilir. Şeker hastası olan kişilerde vajinal akıntı daha çok görülür.

Bir önceki bilgi dolu olan Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler başlıklı makalemizde Kreş ve kreşe gideceklere tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here