Hamilelikle ilgili yapılan testler sonunda pozitif sonucu alınmışsa anne adayını 9 ay süren mükemmel bir deneyim bekliyor demektir. Bu dönemde yapılacak her şey anneyi ve bebeği doğrudan etkileyeceğinden son derece önemlidir. Uygulanacak bir kaç yol ile mükemmel bir dönemi geçirebilirsiniz. İşte bunun için anne adaylarına 5 .

1Hamilelikte İlk Dönemler

Hamilelik testinizdeki olumlu işareti bulur bulmaz, muhtemelen kendinizi keyifli ve iyi hissedersiniz. Bu dönemde yalnızca birkaç kilo almanız olasıdır. Sabah bulantıları olabilir. Kokulara hassasiyet gelişebilir. Bazı kokular ve gıdalar sizi rahatsız edebilir, bunun için çok fazla kokuya maruz kalmamaya özen gösterebilirsiniz. Hafif ve besleyici yemekler hazırlayarak tüketebilir, sabah birkaç tane tuzlu kraker yiyebilirsiniz. Midenizi yormayacak ancak besleyici olan gıdaları tercih edebilirsiniz. Haşlanmış yumurta beyaz peynir, zeytin gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Çok yorulmamaya ve stresten uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Özellikle beslenme konusunda maksimum özen göstermelisiniz.

2Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Evet, bazı gıdalar ve beslenme kalıpları bir bebeğin gelişimini tehlikeye atabilir ve her anne bunları bilmelidir. Ancak, besin açısından zengin yiyecekler ve bebeğinizi dokuz ay boyunca geliştirecek sağlıklı alışkanlıklara odaklanmak da aynı derecede önemlidir. Hamilelik sırasında alkolden kaçınmak gerekir.

Hamilelere Dikkate Alması Gereken 5 Can Alıcı Tavsiye

Kalsiyum alımı da çok önemlidir. Beyaz peynir, süt, yoğurt tüketmek sağlıklı olacaktır. İşlenmiş gıdalardan ise kaçınmak gerekir. Sosis, salam, sucuk ve ayrıca diğer işlenmiş gıdalar zararlı olabilir. Bunlar yerine doğal ve evde hazırlayacağınız yemekler tüketilebilir. Özellikle haftada iki kez balık tüketmek önemlidir. Sebze meyve yemek son derece sağlıklı olacaktır. Bolca süt içmek bebeğin kemik gelişimi için faydalıdır. Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

3Kendinize Özen Gösterin

Unutmayın ki bu süreç hayatınızdaki en özel dönem olacaktır. Kendinize iyi bakın her gün özenle giyinin ve güzelliğiniz konusunda asla endişeye düşmeyin unutmayın ki her anne güzeldir. Bu dönemde huzurlu ve mutlu hissetmek bebeğinizin sağlığını doğrudan etkileyebilir. Stresten uzak durun.

4Doktorunuzun Tavsiyelerine Kulak Verin

Bu dönemde doktor kontrollerini düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin. Eğer bir vitamin takviyesi gerekiyor ise bu konuda hekiminiz sizi bilgilendirir. Özellikle ilk aylar folik asit desteği verebilir. Tüm önerilerini dikkatlice uygulayın ve herhangi bir soru da mutlaka hekiminize danışın. Doğum sürecine kadar olan bu dönemde yaşam tarzınızda yapacağınız olumlu değişiklikler ile sağlıklı bir hamilelik yaşayabilirsiniz.

5Yakınlarınızdan Yardım Alın

Özellikle eşinizle bu konuda bolca konuşun. Bebeğiniz ile ilgili yapacağınız konuşmalar, hayalleriniz ve planlarınız size son derece iyi hissettirecektir. Eşinizin bu konuda bilgilenmesini sağlayın ve onun manevi desteğinin bu dönemde ne kadar önemli olduğunu ona hatırlatın. Ayrıca ilk aylar yaşanan bulantılar nedeni ile bir yakınınızdan yardım alabilir yemek pişirme konusunu kısa bir süreliğine devredebilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan İlk Kez Bebek Sahibi Olan Annelere 7 Tavsiye başlıklı makalemizde Anneler, Annelik ve Bebek Sahibi Olan hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here