Hamile Olduğunuzu İşaret Eden Belirtiler

0
134

Gebelik sürecine ilk girmeye başlamanızla beraber vücudunuz size hamile olduğunuzu gösteren bazı belirtiler verir. Bu belirtilerin her kadında farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Yazımızda sizlere hamile olduğunuzu işaret eden belirtiler hakkında bilgi vereceğiz.

dönemi kadınlardaki yumurtanın döllenmesiyle başlar. Vücutta yaşanan bazı belirtilerle kendisini gösterir. İlk başta yaşanan belirtiler adet döneminden önce yaşanan belirtilerle karıştırılabilir. Aşağıda size vereceğimiz belirtiler her zaman hamileliği belirtileri arasında görülmeyebilir. Bu belirtiler siz de bulunuyorsa hamileliğinizi net bir şekilde öğrenmek için yine de test yaptırmanızda fayda var.

 

1

Adet Gecikmeleri Hamileliğin İşareti Mi?

Kadınlarda adet gecikmesi görülmesi akıllara ilk olarak hamileliği getirmektedir. Böyle bir durumda kişide hamilelik şüpheleri artış gösterecektir. Fakat her adet gecikmesini hamileliğin bir belirtisi olarak görmemeniz gerekir. İlaç kullanımı, stres, mevsim değişikliği gibi işaretlerde adet gecikmesine sebep olabilir.

2

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk başlangıcında sık bir şekilde meydana gelen mide bulantıları gebeliğin ilk 3 ayında devam edebilir. Hormonlarınızın değişimi nedeniyle yaşadığınız bu bulantılar bazı kaynaklarda sabah bulantıları olarak geçmektedir. Aynı zamanda hamile olan bazı kadınların kokulara karşı duyarlılığı artış gösterir. Koku hassasiyeti yaşamanızda mide bulantısı oluşmasına sebep olabilir. Hatta bu durum sizi kusmaya kadar götürebilir.

3

Hamilelikte Yoğun Duygu Değişimleri

Hamilelik döneminde hormonlarda yoğun bir artış olması büyük değişimler gözükmesine sebep olabilir. Hormonlarda yaşanan bu değişimler kadınlarda duygusal dalgalanmaların oluşmasına da sebep olur. Bir duruma aniden ağlamaya başlarken çok kısa bir süre sonra gülmeye başladığınızı görebilirsiniz. Bu değişimler hamilelik döneminde karşımıza çıktığı gibi adet döneminde de karşımıza çıkmaktadır.

4

Göğüslerde Hassasiyet ve Büyüme

Hamilelik esnasında sıklıkla karşımıza çıkan göğüs büyümesi ve hassaslaşması adet dönemlerinde de çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden ilk başta hamile olduğunuzu anlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Göğüslerinizde yaşadığınız bu değişime rağmen hala adet olmuyorsanız bu durumda hamile olma ihtimaliniz daha fazla artar. Göğüslerinizde görebileceğiniz bir diğer değişim ise göğüs uçlarınızın renginin değişmesi olacaktır. Bazı anne adaylarında göğüs uçlarında renk değişimi olduğunu görülmektedir.

5

Aşerme ve İştahsızlık

Kişi hamilelik dönemine girdiği ilk andan itibaren iştahında bir artış yaşanır. Sürekli kendinizi aç hissedebilirsiniz. Halk arasında aşerme de denilen bu durumda vücudunuz bir anda çok farklı gıdalar isteyebilir ve canınız çeker. Bunun tam tersi olan belirtileri de yaşama ihtimaliniz vardır. Önceden çok severek yediğiniz bir yiyecek sizi tiksindirmeye başlayabilir. Bu belirtilerin her kadında farklı bir şekilde görüldüğünü de söyleyebiliriz.

6

Hamilelik Sırasında Baş Dönmesi

Hamileliğin en bilinen belirtileri arasında baş dönmesi yer almaktadır. Hamilelik dönemine girdiğiniz ilk andan itibaren damarlarda genişleme meydana gelebilir. Bu durum da tansiyon düşüklüğü oluşmasına sebep olur. Fakat yaşadığınız her baş dönmesi hamileliğin bir habercisi değildir. Baş dönmesinin sebebinin ciddi sorunlara da işaret edebileceğini unutmamalısınız. Bu tarz bir durumda doğru ve kesin bir bilgi almak için mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekiyor.

7

Sık İdrara Çıkma ve Kabızlık

Hamileliğin en büyük belirtileri arasında sık idrara çıkma durumu da yer almaktadır. Aynı zamanda idrarınızın renginin normale göre daha koyu olması da hamile olduğunuza dair bir ipucu olabilir. Bu durum bazı kadınlarda hamilelik süreci boyunca yaşanırken bazı kadınlarda sadece ilk bir ay boyunca yaşanır. Kabızlık sorunu da hamilelik döneminize girdiğinize işaret eden belirtilerin arasında yer almaktadır. Hormon dengelerinizde yaşanan değişimler kabızlığa ve çeşitli sindirim problemlerine yol açabilir.

8

Hamilelik Sırasında Hafif Kanama

Hamilelik belirtilerinin arasında sizlere en net ipucunu verecek olan belirti yaşanan hafif kanamadır. Bu kanamaları adet kanaması kadar yoğun bir şekilde yaşamazsınız. İlk etapta minik lekeler şeklinde kendisini göstermektedir. Bu kanamaya Tıp dilinde İmplantasyon Kanaması denilmektedir. Genellikle döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden kaynaklı oluşmaktadır.

9

Bel, Karın ve Kasık Ağrıları

Hamilelik dönemine girdiğiniz zaman kasın bölgenizde ağrıların meydana geldiğini görebilirsiniz. Bu ağrı çoğu kadın tarafından adet sancısıyla karıştırılmaktadır. Hamilelik belirtisi olduğu ise genellikle fark edilmez. Döllenmiş olan yumurta rahim duvarına tutunduğundan dolayı karın bölgesinde şişkinlik, batma ve ağrılar hissedebilirsiniz. Bunlar da hamileliğin erken belirtileri arasındadır. Son olarak ise hamilelik ile beraber ağırlaşan karnınız belinize baskı yapabilir. Bu şekilde de bel ağrısı oluşacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Bebeği Sütten Nasıl Kesebiliriz? başlıklı makalemizde bebeği sütten, bebeği sütten kesmek ve bebeği sütten kesmek tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here