Hamile Bayanlar Neler Yemelidir?

0
196

süreci kadınların en hassas olduğu zamanlardır. Hem psikolojik, hem de fiziksel olarak bu dönem ekstra bir özen gerektirir. Özellikle anne adaylarının beslenme düzenlerine bu dönemde dikkat etmesi gerekmektedir. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi de bu beslenme düzenine bağlıdır. Dolayısıyla yüz binlerce anne adayının kafasında Sorusu oluşuyor. İşte yanıtı.

Protein İhtiyacı Muhakkak Karşılanmalı

Anne adaylarının bu dönemde en çok ihtiyaç duydukları besinler arasında protein bulunuyor. Dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni için proteinin şart olduğu unutulmamalıdır. Örneğin her gün 1 adet yumurta tüketilmelidir. Ayrıca hayvansal kaynaklı proteinlerin biyolojik değer daha fazla olduğundan anne adayının protein ihtiyacını doğrudan karşılar. Örneğin tavuk, balık, et ve yumurta gibi besinler annenin hamilelik süresi boyunca tüketmesi gereken gıdalardandır. Ancak son 6 al içinde bebek büyümeye başlayacağından protein miktarı da artırılmalıdır.Hamile Bayanlar Neler Yemelidir?

Kalsiyum Desteği Unutulmamalıdır

Hem annenin, hem de bebeğin fiziksel sağlığı için diğer önemli bir enerji kaynağı da kalsiyumdur. He protein, hem de kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri bu dönemde her zamankinden daha itinalı tüketilmelidir. Her gün muhakkak 2 su bardağı süt ya da yoğurt tüketilmeli, 2 dilim peynir yenmelidir. Ancak tuzlu peynir tüketmek kalsiyum emilimini azaltacağından daha çok tuzsuz ya da az tuzlu peynirler tercih edilmelidir.

Meyve ve Sebzeler Önemli

Hamilelikte tüketilecek besinler arasında en önemli paya sahip olan kısımda meyve ve sebzeler yer alıyor. Özellikle B6 ve folik asit bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler bu dönemde çiğ ya da pişmiş olarak bol bol tüketilmelidir. Ayrıca sarı, kırmızı ve turuncu meyve ya da sebzelerin da A vitamini deposu olduğu unutulmamalıdır. Ancak günde 2 porsiyon tüketilmesi gereken grupta C vitamini içeren meyve ve sebzeler yer almaktadır. Mevsimine göre portakal, çilek, karpuz, elma, ananas, sivri biber, kavun, domates ve brokoli bu yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu C vitamini deposu yiyeceklerin tüketilme alışkanlığı bir ritüele dönüştürülmeli ve asla atlanmamalıdır.

Bir önceki bilgi dolu olan Hamilelikte Kaşıntı Sebepleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Hamilelikte Kaşıntı, Hamilelikte Kaşıntı Sebepleri ve Hamilelikte Kaşıntı Sebepleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here