Göz Yanması Nasıl Geçer?

0
92

Günlük yaşantımızı rahatça, sorun yaşamadan ve kimseye muhtaç kalmadan sürdürebilmemiz için vücudumuzun birçok organına ihtiyacımız vardır. Tek bir organımızda meydana gelen hasar bile vücudumuzu olumsuz etkilemeye yetmektedir. Bu sorunların en büyüğü ve en korkutanı ise tedavisi oldukça zor ve en hassas organımız olan gözdür. Hayatımızın en büyük parçası gözlerimizin daha sağlıklı olmasını istiyorsak göz sağlımıza dikkat ederek olası hastalıklardan korumalıyız. En sık rastlanan ve birçok çeşitli nedenleri bulunan göz rahatsızlıklarından biri dır.

Göz Yanması Nedenleri

Çok hassas bir yapıya sahip olan gözün yanması birçok sorundan kaynaklanabildiği için öncelikle nedeni bulunarak o doğrultuda tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Hayatınızı olumsuz etkileyen bu rahatsızlığı alerjik nedenler, çevresel faktörler olmak üzere 2 grupta incelenebilir.

1) Alerjik Nedenler

Göz yanmasına sebebiyet veren etkenlerin en yaygını alerjik reaksiyonlardır. Özellikle bahar aylarında göz yanması şikâyetinde bulunan kişilerin en büyük kaçınılmaz sorunu polenlerdir. Polenler dışında alerji yaratan pek çok neden vardır. Bunlar:

 1. Parfümler
 2. Toz
 3. Kolonyalar
 4. Hayvan kepeği
 5. Küf mantarları

Bu alerjilere sahip olan kişiler göz sağlıklarını korumak için yukarıda sayılan maddelerden uzak durmalılar.Göz Yanması Nasıl Geçer?

2) Çevresel Nedenler

Farkına varılmasa da gözlerimizin en büyük düşmanlarından biri kirli havadır. Havada bulunan kimyasal moleküller gözlerle karşı karşıya kalarak yanmanın başlamasına neden olur.

 1. Güneşe maruz kalma
 2. Klorlu su
 3. Rüzgârlı günler
 4. Toz
 5. Saç spreyi
 6. Saç boyası
 7. Çok kirli hava
 8. Sigara Dumanına Maruz Kalma

Yukarıda sayılan maddelerin göz yanmasını engellemesi için; göz klorlu sulardan uzak tutulmalı, rüzgarlı günlerde dışarıya çıkılmamalı, gözlük gibi koruyucu eşyalarla rüzgarla temasından sakınılarak tozlu yerlerden kaçınılmalı, gün içinde eller sık sık yıkanarak gözle temas edilmemeli ve göz kimyasal maddelerden uzak tutulmalıdır.

Gül Suyu Göz Yanması İçin Yararlıdır

Doğal, katkısız bir gül suyu ile yüzün yıkanması göz yanmasını giderici bir özelliğe sahiptir.

Soğuk Uygulama

Yüzün soğuk suyla yıkanması ve göz etrafına buz ile soğuk kompleks yapılması göz yanmasına iyi gelecektir.

Soğuk Çay Demi

Kullanılan çay torbalarının soğutularak göze kompleks yapılması göz yanması için yararlıdır.

Bir önceki bilgi dolu olan Sigaradan Nasıl Kurtulabilirsiniz? başlıklı makalemizde Sigara, Sigaradan Kurtulma ve Sigaradan Nasıl Kurtulabilirsiniz? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here