GES Kurmak İstiyorum - GES Kurulumu!
GES Kurmak İstiyorum - GES Kurulumu!

GES yani , güneşten gelen enerjiyi elektrik enerjisine çeviren sistemdir. Güneşin sonsuz enerjisi düşünüldüğünde, son günlerde sıklıkla “ İstiyorum” diyenlerin GES Kurulumunun nasıl olduğunu sorduğu sorular almaya başladık.

Bu yazımızda GES kurulumuna ait temel bilgiler ileteceğiz, soru sorarak merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz.

GES Kurmak isteyen birisinin öncelikle olmazsa olmazı paradır 🙂 Para var ise her işte olduğu gibi GES Kurmak oldukça basit.

Güneş enerjisi santrali için bir çağrı mektubu almış olmanız gerekmektedir. Çağrı mektupları arsa ve Megawatt başına 150 bin ile 200 bin Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Çağrı mektubu olan kişilerin işleri çok daha kolay çünkü hazır Çağrı mektubu satın alma masrafları olmadığı gibi süreç onlar için epey kısalmış ve direk arsa seçimi ve imar izni sürecine geçebiliyorlar.

Güneş Enerjisi Santrali kuracak kişinin yapacağı ilk iş uygun bir tarla satın almak ya da kiralamak olacaktır.

1Güneş Enerjisi Santrali için alacağınız tarlanın özellikleri ise şunlar olmalıdır;

Güneş Enerjisi Santrali için alacağınız tarlanın özellikleri ise şunlar olmalıdır;

Öncelikle tarladan bir mahsul elde edilmeyeceği için verimli olması gereksizdir. Verimli tarlaya verilecek para yerine verimsiz tarla alınır ve tarlanın alanı daha da geniş tutulabilir.

Güneş Enerjisi Projesinde tarla seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, enerji nakil hattına yakın olmasıdır. Çünkü üretilen enerji bir yerde depolanamayacağı için enerji nakil hattına aktarılması gerekir. Enerji nakil hattına olan mesafe arsanın durumuna göre değişkenlik gösterse de bazı yerlerde kilometre başına 60Bin TL’yi bulabiliyor.

Santrali kuracağınız arazinin güney cephe olması üretilecek elektriği doğrudan arttıracaktır. Bu nedenle güney cephe tarla almak da bu iş için son derece önem taşır.

Arsa seçiminde yukarıda da ifade ettiğimiz gibi tarlanın verimli olmasına, ekilebilir olmasına gerek yoktur. Ne kadar ucuz o kadar iyidir.

Arsa satın almak yerine 10-15 yıllığına tapusuna dokunmadan kullanım hakkını kiralayabileceğiniz arsalara da GES’in kurulumunu yapabilirsiniz.

2’ne Olan Mesafe Ne Kadar?

Trafo Merkezi’ne Olan Mesafe Ne Kadar?

GES’in Trafo Merkezine olan mesafesi en fazla 20 KM olmalıdır. Bu mesafenin üzerindeki projeler direk onay alamaz. Alacağınız arsanın parsel bilgilerinden trafo merkezine olan mesafesini önceden ölçtürmeniz ya da bölgedeki enerji dağıtım firmasına kurmak istiyorum, kurulum yapacağım tarlanın parsel bilgileri şunlardır diye bir başvuru dilekçesi bıraktığınızda size trafoya olan mesafe bilgisini vereceklerdir.

Trafo merkezine olan mesafeyi öğrendikten sonra önemli olan bir nokta daha var, üreteceğiniz elektriğin trafo merkezinin kapasitesini geçip geçmediği… Tabi bununla ilgili kesin bilgiyi öğrenmeniz çok zor. Kimse Trafo Merkezi kapasite bilgisini net olarak size vermez…

3İl Tarım Müdürlüğü’ne Başvuru

İl Tarım Müdürlüğü’ne Başvuru

Güneş Tarlası için arsanızın Trafo Merkezine mesafesini öğrendiniz ve sonrasında arsayı satın aldınız ya da kiraladınız diyelim. Bu süreçten sonra başvuru yapmanız gereken yer Tarım İl Müdürlüğü olacaktır. Buraya yapacağınız dilekçe ile başvuru yapacak ve arsanızın verimli olup olmadığını denetlemeye gelecekler. Arsada verim yok ise ve Elektrik üretimine uygun ise, ‘dir şeklinde tarafınıza biz yazı ulaşacaktır.

Tarım İl Müdürlüğü aşırı verimli bir arazi satın almadıysanız bu konuda oldukça iyimser davranıyorlar. Yani sözün özü çok zorluk çıkarmıyorlar 🙂

4Bölgedeki Enerji Dağıtım Şirketine Başvuru

Bölgedeki Enerji Dağıtım Şirketine Başvuru

Tarım İl Müdürlüğü’nden onay geldiğinde yani “marjinal tarım arazisi” yazısı tarafınıza ulaştıktan sonra bölgedeki enerji dağıtım şirketinden lisansız elektrik üretim izni için başvuruda bulunacaksınız. Enerji dağıtım şirketinin sizden istediği evraklar ile birlikte başvurunuzu yapmanızın ardından kısa bir süre sonrasında Enerji Dağıtım Şirketi başvurunuza dönüş yapıyor.

5Gelelim en zorlu sürece; TEDAŞ ve Belediye 

Gelelim en zorlu sürece; TEDAŞ ve Belediye

Çağrı mektubu ile güneş enerjisi santraliniz için proje çizdirmeniz ve elektrik mühendisi onayı gerekiyor. Bu projeyi sektörde deneyimi olan bir mühendise çizdirmekte fayda var çünkü bu süreçte denetim çok sıkı ve TEDAŞ’ın şartlarına uygun olmayan bir proje ret yerse gereksiz yere maddi manevi kaybınız olacaktır.

Projeniz TEDAŞ tarafından onaylandıktan sonra Belediye’den arsanıza imar izni almanız gerekmektedir. Projeyi çizdirdiğiniz mühendis tecrübe sahibi ise bu süreci de sizin yerinize takip edebilir. Böylelikle iş hızlıca yürür.

6Tesisin Kurulması

Tesisin Kurulması

Yukarıda bahsettiğim tüm belgeleri ve başvuruları tamamladıktan sonra yatırım yapıp tesisi kurmanız gerekiyor. Tesisi 2 yıl gibi bir sürede kurmaz iseniz tüm hakkınızı kaybeder ve süreci yeniden başlatmak zorunda kalırsınız. Tekrar başvuru yaptığınızda ise tekrar onay alacağınızın garantisi yoktur.

Bir önceki bilgi dolu olan Kiracı Evden Çıkmazsa Ne Yapılabilir? başlıklı makalemizde ihtarname, Kiracı ve Kiracı evden çıkmazsa hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here