Ev Satın Alırken Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Ev alırken yapılacak işlemler bilmeyenler için oldukça zorlu olabiliyor. Bu yazımızda sizler için ev satın alırken yapılacak işlemleri anlatacağız.

0
144
Ev Satın Alırken Yapılacak İşlemler Nelerdir?
Ev Satın Alırken Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Yıllarca hayalini kurduğunuz evi almaya karar verdiniz, aradınız ve alacağınız evi buldunuz. Bundan sonra yapılması gereken bazı işlemler bulunuyor. Ev alırken yapılacak bu işlemler bilmeyenler için oldukça zorlu olabiliyor. Bu yazımızda sizler için ev satın alırken yapılacak işlemleri anlatacağız.

Evi kredili alacaksanız, kredi başvurunuzu bankaya gidip yaptıktan sonra kredi puanınız veya buna benzeri bir sıkıntınız yok ise banka tarafından tapu fotokopisi ile işlemler başlatılır. Evin değerinin belirlenmesi için banka tarafından görevlendirilen ekspertiz, sizinle iletişim kurarak evi görmeye gelir. Raporlamasını yapar ve bankaya iletir. Ekspertizin belirlediği ölçüde kredi alabileceğiniz için ekspertiz değerlendirmesi ve değerlendirdiği tutar önemlidir. Genellikle bu işlem 1-2 gün içerisinde tamamlanır.

Ev Satın Alırken Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Yine kredi ile ev alım işlemlerinde bazı bankalar tarafından işlemi yapılır, bazı bankalar ise DASK ücretini ayırca tahsil ederler. Bankadan bankaya toplam masraflar değişkenlik gösterir ama 2018 sonunda aşağı yukarı banka masrafları DASK dahil 2200-3000 lira civarındadır. Bazı bankalar bu masrafı kredi tutarından düşerler, bazı bankalar ise önden nakit olarak alır ve çektiğiniz kredi tutarını net olarak yatırırlar. Ekspertiz, DASK, hayat sigortası gibi bu masrafları hesap özetinizde işlem sonunda detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız işlemlerin bitiminde aşağıda yapacaklarınız kredi kullanın ya da kullanmayın ortaktır.

Öncelikle alacağınız evin tapu işlemlerini başlatmadan önce evin rayiç bedelinin belirlenmesi gerekiyor. Alacağınız evi tapusu var ise tapusu ile evin bulunduğu ilçe belediyesine giderek belediyeden bulunduğu bölgeye göre rayiç bedelinin yazılı olduğu belgeyi almanız gerekiyor.

Ev Satın Alırken Yapılacak İşlemler Nelerdir?

nasıl belirleniyor?

Rayiç bedel evinizin metrekare fiyatıdır. Evinizin bulunduğu bölgede yılına, metrekaresine göre 3 tane emsal evin ortalama fiyatına göre belirlenen bu bedele göre tapu masrafı ödeyeceksiniz.

Rayiç bedeli belirlediniz sıra geldi tapu işlemlerine, için evi satan kişinin tapu’dan randevu alarak başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yapan kişiden ise bazı belgeler isteniyor.

Ev Satın Alırken Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Tapu işlemleri sırasında istenilen belgeler nelerdir?

– Tapu işlemler için rayiç bedel yazısı,

– Satıcının kimlik fotokopisi, 1 adet vesikalık fotoğrafı

– Alıcının kimlik fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğrafı,

– Tapunun fotokopisi ve aslı

– DASK poliçesi

Eğer bankadan konut kredisi ile alınıyor ise, banka tarafından verilen ipotek belgesi, tapu dairesinde bankanın görevlendirdiği kişinin fotoğraf ve kimlik fotokopisi

Yukarıdaki belgeler ile tapuya başvurunuzu yapmanızın ardından alıcıya ve satıcıya tapu için ödenmesi gereken tapu masrafı ve tapu döner sermaye bedeli mesaj olarak atılır. Bu rakamı mesajda belirtilen hesap numarasına yatırmanızın ardından, tapunun verdiği randevu saatinde alıcı ve satıcı hazır bulunur.

Ev Satın Alırken Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Tapu masrafı, belediye tarafından belirlenen rayiç bedelinin 1 Ocak 2019’a kadar yüzde 3’üdür. 1 Ocak 2019 itibariyle tapu masrafı rayiç bedelin yüzde 4’ü olacaktır.

Tapu rayiç bedelinde çıkan tutardan yüksek miktarda kredi kullanacaksanız, rayiç bedeli tapu dairesine gittiğinizde memura belirterek yükseltmeniz gerekmektedir. Evin rayiç bedelinden yüksek kredi kullanamaz ve sıkıntı yaşarsınız.

Tapu randevusu gelen kişiler çağrılır ve evi satan kişi ve alan kişi imzaları attıktan sonra, yeni tapu hazırlanır ve teslim edilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır; eğer banka kredisi ile alındı ise bankanın görevlendirdiği yetkili de imza atar ve belgelerin fotokopisini tapuyu ipoteklemek adına alır.

Kredi ile ev aldıysanız, tapu fotokopisini kredi aldığınız bankanın en yakın şubesine teslim etmenizin ardından, evi satın aldığınız kişinin iban numarasına banka tarafından kredi tutarı aktarılır. Yani konut kredisi ile ev aldığınızda kredi tutarı size kesinlikle aktarılmaz. Ne kadar kredi çektiyseniz, evi satan kişiye banka tarafından bu tutar aktarılır.

Ayrıca evi başka biri üzerine alacaksanız noterden ev alabilmek adına vekalet almanız gerekmektedir. Vekalet konusunda da dikkat etmeniz gereken husus şudur; eğer kredi ile ev alıyorsanız bunu notere kesinlikle belirtmeniz gerekir. Noterin kredili ev alımı yapabilmeniz adına vereceği vekalet metni farklıdır. Aldığınız vekaletin fotokopisini en son tapu fotokopisi ile banka sizden isteyebilir. Ayrıca vekalet ile ev alacaksanız tapu işlemleri sırasında vekaleti alan kişinin fotoğrafı ve kimlik fotokopisi istenir.

Ev Satın Alırken Yapılacak İşlemleri anlattığımız bu konuta olayı tüm hatları ile ele aldık. Bu anlattığımız oturum başlamış ve tapusu olan birisinden ev alım işlemleri için geçerliydi. Bu durum yeni oturum başlayacak olan ev alımında biraz farklılık gösterebilir.

Bir önceki bilgi dolu olan Düşük Kredi Notu Ne Zaman Düzelir? başlıklı makalemizde kredi, kredi ihtiyacı ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here