Ev Kredisi Almak İçin Gerekenler

0
51

Kirada oturmaktan sıkılan vatandaşlar, bir süre sonra kendi evini alabilecekleri bir imkanı elde etmek için araştırmalara girişiyor. Yeni bir ev almak için yeterli birikimi olmayanlar ise bankadan konut kredisi alarak bu isteklerini gidermeyi ve yıllarca yaşadıkları kiracı sıfatından kurtulmayı arzuluyor. Ev alma hayali olanlar ancak ev kredisi almak için gerekenler tamamlandıktan sonra kendileri için en uygun krediden faydalanabilir. Kredi alırken ise yapılacak tercihin kişiyi zora sokmaması için kredi karşılaştırması yapılması gerekir.

Konut Kredisine Başvurmak İçin Hangi Şartlar Vardır?

isteyen kişilerin bilmesi gereken ilk şey krediyle evin tamamını alamayacaklarıdır. Alınacak binanın ekspertizi banka tarafından yapılır ve ekspertiz için banka ücret alır. Uzmanlar, evin incelemesini yaptıktan sonra evin değerini belirler ve bu değerin en az yüzde yirmisinin peşin ödenmesi şartıyla ödenecek hesaplama yapılır. Peşinatın fazla olması ödenecek kredi miktarını azaltacaktır. Bu nedenle kişiler belli bir bütçeyle alırsa kredi ödemelerini buna paralel olarak kolaylaştıracaktır. Bunların yanı sıra önemli olan bir başka husus ise almada yalnızca kişinin geliri veya kişisel belgelerinin yeterli olmadığıdır. başvurusunda bulunan kişilerin konut kredisi alabilmesi için aynı zamanda alınacak evin de bazı kriterleri karşılıyor olması gerekiyor.Ev Kredisi Almak İçin Gerekenler

Konut Kredisine Hangi Evler Uyar?

Alınacak ev inşaat halindeyse veya bitmiş bir binaysa bakılması gereken ilk şey kar irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusunun bulunup bulunmadığıdır. Kat mülkiyeti yoksa belediyeden bilgi alınarak konutun iskânının alınıp alınmadığına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra yaşı çok olan evlere kredinin çıkıp çıkmayacağı, konut almak isteyen kişilerin soru işaretlerini oluşturuyor. Ancak evin borcu karşılayacak nakdi sağlayabileceği kararlaştırılırsa kredi için problem oluşturmaz. Ayrıca ev kredisi almak isteyen kişilerin kredi alması için satın alınacak evin en az yüzde sekseni tamamlanmış olmalıdır yani henüz yapımına başlanmayan ev için kredi alınamaz. Yapımına henüz başlanmamış bir ev için kredi almak konut projesinin anlaşmalı bankasıyla mümkün hale gelebilir.

Konut Kredisine Kimler Başvurabilir?

18 yaşında olup da gelirini belgeleyebilenler konut kredisine başvurabilir.

Bir önceki bilgi dolu olan Kredi Kartı Aidatı Ödemezsem Ne Olur? başlıklı makalemizde kredi kartı, Kredi Kartı Aidatı ve Kredi Kartı Aidatı Ödemezsem Ne Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here