Ethereum Nedir?

2
220

İlk kez Kuzey Amerika’nın yapmış olduğu, Bitcoin Konferansı ile beraber kurucusu olan Vitalik Buterin ile tanıtımı yapılmıştır. Kendilerinin bile beklememiş olduğu büyük bir ilgiyle karşılaşan dışarıdan bakıldığı zaman altcoin olarak görülse bile aslında diğer altcoinlere göre çok daha fazla yenilik içeren bir sistemdir.

Kısacası Ethereum Projesi, ana güç kaynağı kripto para olan bir Kripto İşletimidir. Bitcoin’in blckchain mantığını kullanarak yola çıkılıp, oluşturulmuş olan Ethereum platformu kendisine ait özel bir yazılım kullanıp bu işletiminin üstünde merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesinde olanak sağlanır. Bu protokoller ile beraber aynı ana işlemci kullanılır ve tek bir blackhain üstünden kabul olacak şekilde kontratlar kullanarak altcoin yaratımı mümkün bir hale gelmiştir.

Ethereum, uluslar arası ortak düğüm ağını kullanarak komut dosyalarını çalıştıran merkezi olmayan bir Turing sanal makinesi olarak kişiler tarafından bilinir. Ethereum hesapları ile beraber aktarılmış ve gerçekleştirilmiş olan hesaplamalarında katılımları telafi edebilmek için kullanılacak eter olarak bilinen şifreleme kullanılır. Gas olarak bilinen, dâhili bir işlemde fiyatlandırma ise spam’ı azaltmak ve kaynakları ağ üstünde tahsis etme de kullanılır. Ethereum’un kurucuları ise italik Buterin, Charles hoskinson, Anthony Diıorio, Gavin Wood olmakla beraber dört kişiden oluşmaktadır.

Ethereum Nedir?

Ethereum üretime geçtiğinden itibaren Bitcoin ile büyük bir kıyaslama içerisinde olunca kurucusu olan Vitalik Buterin şu şekilde açıklamalarda bulunmuştur;

“Dijital paralarla dünyadaki değerleri karşılaştıracak olursak Bitcoin’i en popüler maden altını, litecoin’i ise ondan sonra gümüş olarak görebilirsiniz. Bu durumda Ethereum diğerlerinden tamamen farklı oluyor. Çünkü Ethereum’un arkasındaki olan teknoloji geleceğin internetinin enerji kaynağı olacak. Bu yüzden de biz Ether’i kripto yakıt şeklinde adlandırıyoruz. Ethereum platformu ihtiyaç duyulduğu zamanlarda enerji ether olarak sağlanacak.” açıklamasında bulundu.

Ethereum Nedir?

?

Ether, Ethereum platformundaki para birimidir. Ethereum, platformunu kurmaya ya da kullanmaya yarayacak şeydir. Tıp Bitcoin gibi, Ether de web üstünden takas edilir ve madenciliği yapılır. Ethereum’u kendi bilgisayarınızı kullanıp denemeniz mümkün fakat çok bir şey elde edemeyeceğinizi söylemeliyiz. Görev iççin kurulan özel bir GPU yoksa eğer ciddi şeyler elde edemezsiniz. Fakat özel bir GPU varsa gerçek bir ödül kazanmanız mümkün. Bunu dikkate alarak başlamanızı şiddetle öneririz.

Ethereum Nedir?

?

Ethereum madenciliğiyle de kazanabilirsiniz. Fakat madencilik işine girmeden daha hızlı bir şekilde satın alımları yapmanız mümkün. Ethereum almanız için ilk olarak güvenli olarak bilinen Bitcoin borsalarından birine kaydolmalısınız. Bitcoin almalı veya Bitcoin madenciliğine başlayabilirsiniz. Bitcoin elde ederek sanal cüzdana aktarıp ve borsada hesap açtıktan sonra da Ethereum borsalarına kayıt olmalısınız. Kayıt olmuş olduğunuz global dijital para borsalarına almış olduğunuz Bitcoinleri transfer ederseniz eğer bu bitcoinler ile Ethereum almanız mümkün olacak.

Bitcoin’de elden satış ve alım yapabilmektesiniz. Fakat Ethereum ile elden nakit alma işlemi mümkün değildir. Bununla beraber, Bitcoin’i nakit para ile satın alabilir ve Ethereumle takas ettirebilirsiniz.

Eğer satın almak istemezseniz kur üzerinden kar edebilmek için Ethereum’a giriş yapıyorsanız eğer CFD’lerine yatırım yapmanız mümkün. Bu şekilde yatığınız zaman satın alma yerine döviz kuruna göre de ticaretini yapmanız mümkün. CFD’ler genel olarak tecrübeli olan kişiler için uygundur. Bunu yaparken de paranızın risk altında olduğunu bilmeniz gerekir.

Ethereum Nedir?

?

Ethereum satış süreci ise aynı alış şeklinde ilerlemektedir. İlk olarak Ethereum’u Bitcoin’e çevirmeli ve daha sonrasında istediğiniz ulusal para birimine dönüştürerek banka hesabınıza eklemeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Ripple Nedir? - Ripple Yatırımı Mantıklı mı? başlıklı makalemizde Ripple, Ripple nedir ve Ripple yatırım hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here