Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

0
213

Bankalardan kredi çekeceklerin en merak ettiği sorular arasında yer alan “Eşimin beni etkiler mi?” sorusunun cevabını çekeceğiniz kredi türüne ve miktarına göre değişir diyerek cevaplayabiliriz. 

Bankalarla herhangi bir şekilde kredi ilişkisine giren her kişinin, belirli bir oluşur. Ayrıca kredi kartı kullanımlarında da sizlere belirli bir verilecektir. kişiye özgü olur ve artar azalır. Aile bireylerinden birisinin kredi notu diğer aile fertlerini etkilemez ancak bazı durumlarda çekeceğiniz kredinin türüne ve miktarına göre 1. derece akrabalarınızın kara listede olup olmadığı gibi durumlara bakılabilir. Bunun sebebi ise kredi çekecek kişinin aile bireylerinden birisinin herhangi bir borcuna kefil olup olmadığını kontrol etme amaçlıdır.

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Eşim Yasal Takibe Alındı, Kredi Çekebilir miyim?

Eşiniz bankalardan kredi çektikten sonra geri ödemeleri belirli bir süre boyunca yapmadıktan sonra yasal takibe düşecektir. Bu durum, belirli açılardan kredi çekebilmenizi risk haline getirebilir. Yasal olarak her birey kendi sicilinden sorumlu olduğu için, kredi kullanmanıza bir engel olmaz. Ancak bankalar kendi içinde bu durumu özelleştirerek bazı zorluklar çıkarabiliyor. Öncelikle eşiniz yasal takipte ise, kesinlikle eşinizin gelirini başvuruya dahil etmeyin. Ayrıca üzerinize olan ortak mülkler arasında bir dağıtım yapın. Örneğin; oturduğunuz ev eşinizin üzerine ise, icra sonucu bu evdeki eşyalara el konulabilir. Bu açıdan taşınmaz mallar için bir paylaşım yapabilirsiniz. Yalnızca sizin üzerinize kayıtlı olan bir taşınmaz mal ve düzenli gelir, kredi çekmenizi sağlayacaktır.

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Diğer Aile Bireylerinin Kredi Notu Beni Etkiler mi?

Kredi başvuru süreçlerinde bankaların yaptığı tüm incemeler, başvuru yapan kişiyle alakalıdır. Ancak resmi olarak olmasa bile başvuru süreçlerinde diğer aile bireylerinin kredi notu incelenebilir. Aile içinde kredi notu düşük olan ya da kara listeden olan bir kişinin olması, başvuru sürecini aksatabilir. Bu durumdan kurtulmak için öncelikle başvuruyu sadece kendi üzerinizden yönetin.

Yani diğer aile bireylerinin gelirlerini hiçbir şekilde bankaya teminat olarak göstermeyin. Düzenli bir gelirinizin olması ve kredi notunuzun belirli bir seviyenin üzerinde olması, kredi kullanmanız için yeterli olacaktır. Bu sebepten dolayı herhangi bir sorun yaşıyorsanız, farklı bankalar üzerinden kredi çekebilirsiniz. Zira bazı devlet bankaları, aile içindeki diğer bireylerin kredi sicillerini fazlasıyla önemsiyor. Bilhassa bu kişilerle aynı adreste ikamet ediyorsanız, kredi çekmeniz bir hayli güçleşebilir.

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Eşim Kredi Borcunu Ödemiyor, Benim Puanım Düşer mi?

Kredi notunun düşmesi ya da yükselmesi konusunda gerekli olan tüm işlemler, bireysel olarak yükseltilir. Yani hem eşinizin hem de sizin kredi notunuzun aynı anda düşürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Her banka müşterisi, kendi adına çekilen kredilerden sorumludur. Aynı aile içinden bile olsa, sizin adınıza kayıtlı olmayan bir kredi yüzünden puanınız düşmeyecektir. Bu süreçte sadece eşinizin kredi notu düşük olduğu için, yeni bir kredi çekmekte zorluk çekebilirsiniz. Zira evli çiftlerin gelirleri ortak olduğu için, eşinizin kredi notunun düşük olması sizleri kısmen de olsa etkileyebilir.

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Eşimin Borcu Yüzünden Arabama Haciz Gelir mi?

Eşinizin devam eden kredi borçları yüzünden en başta ortak olarak ikamet ettiğiniz eve haciz gelme durumu olacaktır. Zira ikamet edilen ev kredi başvurularında ortak adres olarak gösterilir. Ancak hukuki olarak eşinizin kredi borcu yüzünden, sizin üzerinize ait olan bir mala haciz uygulanmaz. Bu tarz durumlarda aitlik ilkesi devreye girer. Kullandığınız araba sizin üzerinize kayıtlı ise, bankanın haciz uygulama hakkı olmayacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Engelli İndirimi İle Araba Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde engelli araç alma şartları, engelli indirimi ve engelli indirimi ile araba hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here