Engelli İndirimi İle Araba Nasıl Alınır?

0
247

Günümüzde engelli insanlara birçok haklar sunulmuştur. Engelli hayatlarını az da olsa daha rahat idame ettirmeleri ve belirlenen hayat standartları içinde yaşamaları adına birçok hizmetler sunulmuştur. Bu hizmetler engellilerin bakımını kolaylaştırdığı gibi onlara bakacak olan kişileri teşvik amaçlı yapılmaktadır.

Engelli kişilere sunulan imkanlar arasında indirimli araç hizmeti de bulunmaktadır. Engeli kişilerin yakınlarına sunulan bu hizmet ile daha uygun fiyata sıfır araba alma imkanı verilmektedir. Bu sayede engelli kişinin ulaşımı daha rahat sağlanması ve hayatını daha rahat iademe ettirmesi amaçlanmıştır. Bu indirim sayesinde ülkemizde yasal olarak uygulanan ÖTV vergisi alınmamaktadır. ÖTV indirim uygulanması için belirlenen şartları yerine getiren engelli yakınına ÖTV siz araç alma imkanı sunulmuştur.

Engelli İndirimi İle Araba Nasıl Alınır?
Engelli İndirimi İle Araç Alabilmek İçin Gereken Belgeler

Engelli İndirimi İle Araç Alabilmek İçin Gereken Belgeler

İndirimli araç sahibi olmak için yapılması gereken engelli kişinin tam teşekkülü bir hastaneden engeli raporu alması gerekmektedir. Ülkemizdeki kanunlar gereği %90 engelli bireyin ÖTV siz araç almasına izin verilmektedir. Bu araçları için ağır engelli kısmının da doldurulması zorunludur. Bu şekilde engelli bireyin birinci dereceden yakınları tarafından araç alımı gerçekleşmektedir.

Ayrıca %90 haricinde bu indirimden yalnızca ortopedik engelliler yararlanabilmektedir. Bu şekilde indirimli araba almak isteyen %40 engelli bireyin engeline yönelik rapor alması gerekmektedir. Daha sonra engelli bireyin engeline özel dizayn edilmiş araçları kullanmasında sakınca yoktur ibaresi doktor tarafında işaretlenmesi gerekmektedir. Ayrıca bu kişinin H sınıfı ehliyet sahibi olması şartı aranmaktadır. Bu işlemlerin hepsini yerine getiren kişiler indirimli olarak araç sahibi olabilmektedir.

Engelli İndirimi İle Araba Nasıl Alınır?
Engelli İndirimi İle Araç Alım Şartları

Engelli İndirimi İle Araç Alım Şartları

Engelli İndirimi ile alınan araçlar için bazı şatlar bulunmaktadır. ÖTV indirimi ile araç sahibi olan kişilerin bilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Alabilecekleri en büyük motor gücü 1.4 olarak sınırlandırılmıştır. Daha yüksek motor hacmine sahip araç alamazlar. Aldıkları aracı 5 yıl boyunca kesinlikte satamazlar. Beş yılın sonunda satma imkanları bulunmaktadır. En son olarak bu indirimden faydalanarak alınan araçların sıfır kilometre olması gereklidir. 2. el araçlar bu statü dışında kalmaktadır. Bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde araç alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli İndirimi İle Araba Nasıl Alınır?
Nasıl Hesaplanır?

Özürlü İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Özürlü indirimlerinde yararlanarak araba alan kişiler için ÖTV indirimi her araca göre farklılık göstermektedir. Aracın orijinal fiyatına göre yapılan indirimler farklılık göstermektedir. KDV indirimi araç alırken fayda sağlayacağınız indirimlerden biridir. Normal olarak araç KDV oranı %18 iken özürlü indiriminden fayda sağlayarak araç alıyorsanız bu oran %15.25 gibi bir orana düşmektedir. ÖTV oranı normal araçlar için % 45 oranında belirlenmiştir. Araç alırken özürlü raporu ile bu oranda düşüş yaşanmaktadır. Toplam olarak sıfır araç alırken ortalama araç fiyatından %30 gibi bir indirim sağlamış olursunuz.

H sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

H sınıfı ehliyet sadece engelli kişilerin alabileceği bir ehliyet türüdür. Otomobil yada motosiklet kullanacak olan engelli sürücü için bu sınıf aynıdır. Sürücü ehliyeti almak isteyen engelli bireyler, engellilik durumunu gösteren bir salık raporu almaları gerekmektedir. Bu rapor bireyin ehliyet almasında bir sakınca olmadığına dair olduğunu göstermelidir. Diğer sürücü adayları ile aynı sınava tabi tutulan engelli bireyler sınavları geçmesi halinde özel araçlar ile direksiyon sınavına tabi tutulur. Sınavı geçmeleri halinde H sınıfı ehliyetlerini alabilirler. Engelli birey aldığı ehliyet ile ticari araç kullanamaz. Bunun dışında kullanacağı araç raporda belirtilen özelliklerde olmalıdır. Özel tertibatlı araç kullanabilir raporuna sahip sürücü belirtilen donanımlara sahip araç kullanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here