Ekran Kartı İle Madencilik Yapmak

2
264
Ekran Kartı İle Madencilik Yapmak

Dijital para birimleri ile ilgilenen kişiler, bunları oluşturabilmek adına dediğimiz işlemleri gerçekleştirirler. Grafik (Ekran Kartlar) kartlarının gücü ile beraber performansı artar ve madenci de para biriminin değeri ve sisteminin gücüne oran ile bu işten daha fazla kar elde etmektedir. Peki, Ethereum, Bitcoin, Zcash ve benzeri dijital para birimleri içinde bilgisayarlarının gücünü kullanıp madencilik yapmış olan bu insanlar nasıl para kazanıyorlar?

Dijital para birimlerinin bir ağ içindeki bloklardan oluşması ve bu boklarında toplamına blok zinciri denmektedir. Blok zincirlerinin içeriğini bankaların yapmış olduğu hesap işlem kayıtlarına benzemeniz mümkün. Blok içinde bulabileceğiniz bilgiler — 10 Bitcoin ödedi, tarzında olacaktır.

Ekran Kartı İle Madencilik Yapmak
İle Madencilik Yapmak – 1

En basit anlatımla, madenciliğe başlayacak herkes bir blok oluşturacaklar. Oluşturmuş oldukları her geçerli yeni blok içinde ödüllendirilmektedirler. Bu ödülü ise oluşturmuş olan blok zincirine ait para birimi olur. Dijital para biriminin ağ içerisine sizden daha güçlü olan sistemler geldiğinde para birimi daha güvenli olur. Geçersiz blok oluşturma oranı ciddi anlamda azalmış oluyor. Blok zinciri olan kavram olmasaydı eğer, yapılmış bir aktarımın da tekrar yapılması mümkün olurdu. Bu durumda ise olmayan para, eski bakiye sürekli bir yerlere gidebilirdi. Bu paranın da değerini düşürmüş olur, sonucundaysa madencilik bu kadar yayılmazdı. Madencilik işi bu kadar yayılmasaydı eğer dijital para birimi de değerli olmayacaktı ve bu kadar insan madencilikle uğraşmayacaktı.

Ekran Kartı İle Madencilik Yapmak

Bitcoin, Zcash ve Ethereum gibi para birimleri bu kadar popüler olmasındaki en büyük neden bağımsız, gizli ve güvenli bir şekilde olmalarıdır. Normale bakacak olursak para birimlerini her zaman ya devlet üstlenir ya da bankalar tarafından takip edilir. Hem aktarım da hem de tedarik işlemlerinde geçerli olur. Dijital para birimleriyse izi sürülemeyecek olan kimsenin kontrolü olmadan ve herkes tarafından da üretilen para birimidir. Normalde para birimlerinde bir merkez tarafından kontrol edilirken, dijital para birimlerindeyse para tedarik ve aktarımları da madenciler tarafından yönetilmektedir

Ekran Kartı İle Madencilik Yapmak

Ekran Kartı Performans

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her madenci yeni bir blok üretmektedir. Bu blokların üretiminde şifreli aktarım işlemlerin doğrulanmasıyla oluşur. Yani bu dijital hesap işlemlerinde, bilgisayardaki bileşenler tarafından yapılmaktadır. Çünkü grafik kartında işlemciden daha çok çekirdek ve dolayısıyla da daha yüksek bir işlem gücü bulunmaktadır. Bundan dolayı da bu türdeki büyük hesaplama işlemleri, grafik kartının performansıyla kullanılıp daha verimli ve hızlı yapılabilmektedir. Ekran kartı ne kadar performanslı ise işlem gücü ve hash değeri de o kadar yüksek olmaktadır. Sonuç olarak bakacak olursak da kısa bir zaman içerisinde daha fazla blok oluşturuluyor. Aktarımların doğruluğu da daha büyük bir ilgi ile karşımıza çıkmaktadır. Dijital para biriminin ağı daha bir güvenli hale gelmiş olur.

Ekran Kartı İle Madencilik Yapmak

Grafik kartının gücünü, blok oluşturabilmek ve hesaplayabilmek için kullanıyor dedik. Fakat bu işlem o kadar basit ve kolay değil maalesef ki. Önce hesaplamak için blok bulmak gerek. Sistem, saymaya yetecek bloğu bulana kadar da çalışıyor ve saymaya da değer bir blok olduğunda işlem başlıyor. Eğer oluşturulmuş olan blok ağ tarafından kabul edilerek blok zincirine eklenirse eğer madenci bu başarısından dolayı da ödüllendirilmektedir. Bu ödülde o ağa ait para birimi olmaktadır. Madencinin grafik kartının performansı ne kadar iyi ise o kadar da çok ödül alabilmektedir. Sistemdeki performansının yetersiz olduğu durumlardaysa madenci zarar etmektedir. Elde edilmiş olan ödül parası, harcanan elektriğinde faturasını ödemeye yetmemektedir. Bu yüzden madencilikte dikkatli olmak gerek.

Bir önceki bilgi dolu olan Ethereum Nedir? başlıklı makalemizde ether nedir, Ethereum ve Ethereum nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here