Düşük Kredi Notu Ne Zaman Düzelir?

0
173

Nakit ihtiyacının daha da arttığı bugünler de bankalardan aralıklarla ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bankaların ise kredi verme noktasında ciddi inceleme ve puanlama sistemi bulunmaktadır.

Bankalar arası ortak bir havuz sistemi olan , daha öncesinde aldığınız kredileri ödeme düzeniniz, kredi kartı borçlarınızı ödeme düzeniniz, diğer borç ve hesap bakiyenize göre sizi puanlayan bir sistemdir.

A bankasından daha önce aldığınız krediyi vaktinde ödeyip ödemediğiniz gibi tüm detaylar ortak havuz sisteminde görülmekte ve size verilen puana göre yeni kredi başvurunuz veya kredi kartı limitiniz değerlendirilmektedir.

Düşük Kredi Notu Ne Zaman Düzelir?
Düşük Kredi Notu Ne Zaman Düzelir?

Kredi notu daha öncesinde yapılan bir çok sebebe bağlı olarak düşük olabilir. Düşük kredi notu yani düşük kredi puanın en bilinen sebepleri ise şunlardır;

Hesaplarınızın para trafiğinin az olması bankalar tarafından sevilmez. Yani çok fazla para girişi veya çıkışı olmayan, vadesiz hesabında para tutmaya müşteri bankaların pek sevmediği müşteri profilidir. Bu kişilerin kredi notu düşük olabilir.

 

Günümüzde her ne kadar zor olsa da bankalar ile ilişkisi bulunmayan, herhangi bir bankada banka hesabı olmayan bir kişinin ilk kredi başvurusunda banka kişiyi değerlendireceği bir etken olmadığı için, kredi notunu başlangıç değerinden daha da aşağıda tutabilir. Yani bankalar ile işi olmayan bir kişinin kredi notu düşük olabilir.

Düşük kredi notunun en bilinen sebebi ise, zamanında ödenmeyen borçlardır. Örneğin kredi taksitinizi geciktirmeniz ve bunu alışkanlık haline getirmeniz sizi düşük puanlama sebebidir. Kredi kartı borçlarınızı öderken dönem sonu borcunu ödeyemediğiniz ve asgari ödeme gibi dönem sonu borcundan düşük ödeme yapmanız da kredi notunuzu düşürür.

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapıldığında Faiz Uygulanır Mı?

Peki Düşük Kredi Notu Ne Zaman Düzelir?

Aslında bu durum tamamen müşteriden müşteriye değişkenlik gösterir. Yani herkesin kredi notu aynı sürede yükselmez.

Geçmişe dayalı kredi düşüklüğünün giderilmesi için bankalar ile ilişkilerin düzeltilmesi ödemesi gelen borçların gününde ve tam tutarında yatırılması. Banka hesaplarında para trafiğinin hatırı sayılır miktarda olması ve mevduat hesabında para tutulması kredi notunun yükselmesine etken maddelerdir. Bu şekilde tahmini 1 yıl geçiren bir müşterinin kredi notunun yükseleceğini söylemek mümkün ama bir sonraki çekilmesi talep edilen kredinin verileceği kadar yüksek bir kredi notu oluşmuş mudur bu durum kesin olarak bilinmez.

Düşük Kredi Notu Ne Zaman Düzelir?
Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Daha önce finansal profilinize bağlı oluşan kredi notunu yükseltmek için öncelikle kredi notunuzu düşüren faktörü ortadan kaldırmak gerekir. Örneğin sık kredi alan birisinin kredi notunu %10 etkilediğinden dolayı bu alışkanlığını bırakması gerekir. Ya da geri ödeme alışkanlıklarınızda sıkıntı yaşıyorsanız, bankaya olan borçlarınızı gününde ödemeniz gerekir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi olumsuz faktörleri ortadan kaldırdıktan sonra ek olarak yapılacak ve kredi notuna direk etki edecek bir iki husus bulunmaktadır. Örneğin kredi kartınızdan nakit avans çekmeniz veya bakiyeniz sıfır iken vadeli mevduat hesabından para çekmeniz bankanın gözünde kredi puanınızı olumsuz etkileyecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz hususların tamamı daha önce müşteriler tarafından denenmiş ve tecrübe edilmiştir. Kişiden kişiye, bankadan bankaya tamamen değişkenlik gösterir.

Bir önceki bilgi dolu olan Bayram Tatilinde EFT Yapılır Mı? başlıklı makalemizde Bayram Tatilinde EFT, EFT için gerekli bilgiler ve EFT işlem ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here