Dukan Diyeti İle Ne Kadar Zayıflayabilirim?

0
56

le ne kadar zayıflayabilirim? Sorusu herkesin sorduğu ve merak ettiği bir soru. Bu sıralar oldukça popüler olan dukan diyeti, yüksek protein düşük karbonhidrat ve düşük yağ sınırlaması getiren bir diyet türüdür. Dukan diyeti 40 yıl önce beslenme uzmanı Pierre Dukan sayesinde bulunmuştur ve dukan diyeti adlı kitabı sayesinde kısa sürede dünya çapından ünlenmiştir. Birçok uzman bu diyeti tavsiye etmese de kalıcı bir şekilde kilo verdirdiği gözler önündedir. Eğer diyeti tam anlamı ile uygulamanız halinde 1 haftada 4 kilo gibi rakamlar vermeniz pek mümkündür.

Karbonhidrat ve Yağdan Uzak Durun

Yaklaşık 100 besinle desteklenen bu diyette yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı besinler tüketmek yasaktır. Diyette yiyeceğiniz besinlerin çoğu sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Ve tabi ki de şekerli ürünler de karbonhidrat sınıfına girdiği için yasaktır. Bol bol su ve taze sıkılmış meyve suyu tüketmenizde büyük oranda fayda vardır.Dukan Diyeti İle Ne Kadar Zayıflayabilirim?

Diyet Aşamalarını Eksiksiz Bir Şekilde Tamamlayın

Dukan diyeti herkesin bildiği gibi 3 evreden oluşmaktadır. Atak evresi, seyir evresi ve güçlenme evresidir. Atak evresinde dikkat etmeniz gereken nokta ise sadece belirlenen besinleri tüketmek ve bu besinlerin miktarını aşmamaktır. Bu evrede sadece yulaf kepeği, yağsız peynir, balık, tavuk, hindi, yağsız dana eti, sakatat, yağsız yoğurt, yumurta ve yağsız süt tüketmeniz gerekmektedir. Seyir evresinde ise peş peşe iki diyet yapılması gerekir. Önce protein diyeti sonra da sebze diyeti yapılır. Örneğin, ilk 5 gün saf protein diyeti, 5 gün de protein ve sebze karışımı diyeti yapılabilir. Hedeflenen kilo azaldıkça da diyetinizde sebzeler daha da artar. Son evre olan güçlenme evresinde ise kilo vermek isteyen bireyler önceki evrelerde olduğu gibi her gün istedikleri kadar sebzeyi proteini yulaf kepeği ve su ile birlikte yiyebilirler. Ve bu aşamada yasaklı olan bazı yiyecekler yenilebilir.

Diyet Sürelerine Dikkat Ediniz

Kilo vereceğiniz sayıya göre aşamaların süresi de değişmektedir. Atak aşamasında 5 kilo için 3 gün bu diyeti yapmalısınız. Seyir aşamasında ise diyet kilo başına bir hafta boyunca uygulanır. Örneğin, ilk 4 gün sadece protein diyeti, 4 gün de sadece protein ve sebze karışımı diyeti yapılabilir. İstenilen kilo azaldıkça da diyetteki sebzeler daha da artar.

Bir önceki bilgi dolu olan Karboksiterapi İle Zayıflama başlıklı makalemizde Karboksiterapi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here