Düğün Salonu Açmak ve Kazancı

0
538

Türkiye’de her yıl 20-25 bine yakın bir çiftin evlendiğini düşündüğümüzde, çok karlı bir iş fikri olarak gözüküyor.

Her yıl 35 milyara yakın bir paranın harcandığı düğün sektörü ciddi bir paya sahip olduğundan dolayı girişimcilerin açma üzerine yoğunlaşması gayet normal. Ortalama bir düğünde kişi başı en az 10 TL gibi bir masrafın olduğunu ve bazı düğünlerde bu rakamın 250 TL gibi rakamlara çıktığını düşündüğümüzde açmanın karlılığını anlıyoruz. Düğün sektörü bitmeyen bir sektör olduğundan dolayı da yatırımcılar bu sektöre rahatlıkla ciddi paralar harcayabiliyor.

Düğün Salonu Açmak İçin Öncelikli Konular

Öncelikle bu iş için ciddi bir iş planı hazırlanmalıdır, düğün salonu açılacak bölgenin analiz edilmesi çevrede en yakın salon nerede bulunuyor, bu salonların artıları ve eksileri nelerdir, burada düğün yapanların en memnun kaldığı hususlar ve en beğenmediği olumsuz yönler analiz edilmelidir.

Civardaki Düğün Salonların Analizi

Bir düğün salonu ile anlaşmaya gider gibi görüşülmeli ve düğün salonunda öne çıkan özelliklerin neler olduğu not edilmelidir, civardaki düğün salonun sağladığı imkanların hepsini sağlayabilmek ve üzerine artı tercih sebepleri sunabilmek gerekir.

Yukarıdaki artı ve eksiler belirlendiğinde, nerede açılacağı ve uygun bölgenin de belirlenmesinin ardından bu iş için gider hesabı yapılmalıdır, yani bir düğün salonu binası ve açık alan, çevre düzeni otoparkı, gerekli ekipmanı kaça mal oluyor. Eldeki sermaye bu masrafları karşılıyor mu? Rekabet ortamı oluştuğunda diğer düğün salonlarının yanında açılacak bu salonun yeni olmasından dolayı reklam bütçesi çıkarılmalıdır?

Salonun Açılacağı Bölgenin Belirlenmesi

Salonun açılacağı bölgede gürültü konusu çevre eşrafa sıkıntı çıkarır mı, gelen misafirlerin otoparka arabalarını koyduğunda güvenilir bir bölge olup olmadığı, çalıştırılacak personelin nereden nasıl temin edileceği gibi soruların da cevap bulmasının ardından bu işin gerekli prosedürlerinin neler olduğu araştırılmalıdır, örneğin düğün salonu açacak birisinin öncelikle bu iş için belediyeden izin alması gerekmektedir. Düğün salonundan istenilen şartlar her belediyede aynı değildir bazı değişkenlikler göstermektedir.

Düğün salonu açma aşamasında boş bulunan bir arsaya sıfırdan bina kurulup, açık alan ve çevre düzenlemesi ile mi bu işe girilecek yoksa bir bina var ise bu bina üzerinde bu iş yapılacak ise gerekli tadilat ile mi bu işe girilecek bunlar belirlenmelidir ve bu iki farklı durum düğün salonunun maliyetini en değiştirecek temel unsurdur.

Düğün Salonu Açmak ve Kazancı

Bir düğün salonu ufak bir yerde uygun arsa temini ile 130 Bin TL’ye yapılırken, gelişmiş bir şehirde bu rakam 500-600 Bin TL’yi hatta belki çok daha fazlasını da bulabilir, bu durum tamamen lokasyona bağlı olarak değişecektir.

Düğün salonu açma masraflarının arasında dekorasyon, ses sistemi, yemekli düğünler için mutfak, bahçe düzenlemesi, gerekiyorsa ses yalıtımı, salon malzemeleri de hesaba katılmalıdır.

Düğün Salonu Açmak ve Kazancı

Düğün Salonu Dekorasyonu

Düğün salonun iç tasarımı genellikle hazır ve diğer salonlar ile benzer olmaktadır ancak bazı durumlarda ilgi çekmesi amacıyla iç mimar ile anlaşılabilir ve dekorasyon konusunda fikirler edinilebilir, düğün salonunda ferah bir alan, kolon olmaması, her yerden görülebilen bir sahne ve klima düğün yapacakların ilk bakacakları hususlardandır. Bu etkenler ile müşteri etkilendikten sonra fotoğraf, yaş pasta, sanatçı, yemek gibi konseptler zaten orta yol bulunarak anlaşılacaktır.

Yani düğün salonunda salonu tutacak aileyi etkileyen en önemli hususlar, salonun ferah olması, kolonsuz, geniş her yerden görülen bir sahne, iyi bir havalandırma sistemidir. Diğer unsular ailelerin bütçesine göre değişkenlik gösterilir ve ortak yol bulunarak anlaşma sağlanır.

Düğün Salonu Açmak ve Kazancı

Yeni Açılan Düğün Salonu Nasıl Tanıtılır?

Düğün Salonu Açacak Kişilerin ilk etapta ciddi reklam bütçesi yok ise, ilk başta fiyatları uygun tutmaları hatta kalabalık ve beğeni ile müşteri getirecek ilk düğünlerin masrafları kurtaracağı fiyatlara yapılması olumlu etkileyecektir. Düğüne gelen misafirlerin ilk intibası ile sonrası eş dost akrabaların düğünlerde sizden teklif almaları konusunda oldukça fayda sağlar.

Sosyal medya hesaplarınızı açıp, canlı tutmanız bulunduğunuz lokasyonda reklam vermeniz gelen müşteriler ile diksiyonu düzgün halka ilişkiler personelinizin olması faydanıza olacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan KOSGEB Hibe Veren Sektörler başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here