Doğru Kreşi Seçmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

1
161

İlk altı yıl çocukların yetişmesinde büyük önem taşımaktadır. Doğru kreşi seçme anne babaların en dikkat etmesi gereken konulardan birisidir. Anne babaların bu dönemdeki yaklaşımları ve doğru kreşi araştırmaları çocuklarının geleceği için ciddi önem taşır.

Çalışan anneler istemeseler de çocuklarını çok küçük yaşlardan itibaren kreşe vermek zorunda kalırlar.

Anne-babalar doğru kreşi seçme konusunda nelere dikkat etmelidir?

11.Belgeli ve Lisanslı Olması;

Milli Eğitim Bakanlığına ya da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı olması gereklidir. Bu iki kuruma bağlı olmayan kreşler denetlenmez ve çocuk için zarar teşkil eder.

22.Saatlerin Veliye Uyması Durumu;

Bu özellik çalışan anne ve babalar için önem teşkil eder. Anne ve babaların çalışma saatlerine göre çocuğun okul saatleri belirlenir.

33.Okul Sahibinin ve Personelin Eğitim Durumu;

Kurum müdürünün ve eğitmenlerin tecrübeleri, eğitim durumları veli için çok önemlidir. Veliler çocuklarının nasıl bir eğitimden geçeceği, gün boyu neler yapacağı konusunda bilgi sahibi olmak isterler.

44.Çocuğun Öğretmeniyle Tanışma Durumu;

Çocuk ile ilgilenecek öğretmenle mutlaka tanışılmalı ve eğitimi konusun da bilgi alınmalıdır. Çocuğa verilecek eğitimin bilgisi alınmalıdır.

55.Kreşin Güvenliği;

Veli için en önemli unsurlardan biri nitekim güvenliktir. Anne babalar çocuklarının günlerinin hemen hemen tamamını geçirdikleri okul veya kreşlerin de güvenli ortamlarda eğitim almasını istemişlerdir. Herkesin rahatlıkla girip çıkamadığı, kontrollü, güvenlikli yerler tercih edilmiştir.

66.Pedagog veya Psikolojik Danışmanlık Durumu;

Gelişim çağında olan çocuklar için uzman desteğine önem verilmiştir. Çocuk gelişiminde ki farklılıkları gözlemlemek adına pedagog ve psikologlara ihtiyaç duyulmuştur. Veliler de bu duruma önem vermişlerdir. Çocuklara faydası olduğu kadar velilere de yönlendirme konusunda faydası olmuştur.

77.Yemek menüsü hakkında;

Sabah kahvaltısıyla evden çıkan çocuklar diğer öğünlerini okullarında tamamlarlar. Bu yüzden yemek konusu aileler için çok önemlidir. Bıktırmadan, sağlıklı, temiz yemekler ile çocukların öğünleri verilmelidir. Çok yemek seçen çocuklara özenle yaklaşılmalıdır.

88.Temizlikte Hassasiyet Durumu;

Hassa ciltleri ve bünyeleri olan çocuklar için çok hijyenik ortam gerekmektedir. Oyun alanları, yemekhane, sınıfları, uyku odaları uygun temizlik malzemeleri ile dezenfekte edilmelidir.

99.Günlük aktivitelerin öğrenimi;

Veliler çocuklarının sabahtan akşama kadar ne tür aktiviteler yaptığı konusunda bilgi sahibi olmak isterler. Bu aktivitelerin yazdığı bir defter veya evrak görmek konusunda hakları bulunmaktadır.

​​​​Çocuğu kreşe giden anne babaların aklında ki sorulara net ve doğru cevaplar vermek eğitmen veya müdürün görevidir. Öğretmen, müdür, güvenlik, yeme-içme, aktivite, bakım, eğitim, uzman desteği gibi birçok unsur veli için önem teşkil etmektedir. Yaş dağılımına göre sınıflar oluşturulmalıdır. Bebeklikten kreşe gitmek zorunda olan çocuklar için bakım şartı olduğu için uygun koşullarda bakılma yapılmalıdır. Her çocuk kendi yaş grubuyla aynı sınıfta olmalıdır. Yaş önemlidir çünkü her yaşta ki çocuğun seviyesi farklıdır. Serviste veliler için bir başka önem arz eden konudur.

Doğru Kreşi Seçmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerine servisle bırakılacak çocukların kemerlerinin takılı olduğuna, kimi teslim edileceğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne veya baba dışında biri çocuğu teslim alacak ise mutlaka servis şoförüne bilgi verilmelidir. Aksi durumda çocuk tanınmadık birine teslim edilmemelidir. Veliler güvenlik konusuna çok önem vermektedir. Servislerin konfor bakımından çocuklara uygun olmalıdır. Servis ablası adı verilen bayanların güvenli olması, çocukları iyi tanıması ve araçta çocukları kontrol altında tutabilmesi gerekmektedir. Veliye düşen en önemli görevler ise; çocuğunun kronik bir rahatsızlığı veya sürekli kullandığı bir ilacı varsa mutlaka bildirmeli ve iletişim için verdiği numarayı sürekli açık tutmalıdır.

Tavsiye Makale : Kreşe Alışma Süresi

Bir önceki bilgi dolu olan Doğru Kreşi Seçme ve Kreşe Alışma Süresi başlıklı makalemizde Doğru Kreşi Seçme, Kreş ve Kreş Seçerken Dikkat Edilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here