Doğru Kreşi Seçme ve Kreşe Alışma Süresi

1
152

Çocuklar, en değerli varlıklardır. Onlar için en iyisini yapmak isteyen anne ve babalar, günümüz şartlarında, çocuklara daha iyi bir gelecek hazırlamak için çalışmak zorundadır.

Çalışan annenin de en büyük sıkıntısı çocuğunu kime ya da kimlere emanet edeceği endişesidir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel kreşler, çalışan annelerin imdadına yetişir, fakat ailelerin konusunda da büyük tereddüttü vardır. Nasıl bir yer? Çocuklara nasıl davranıyorlar? Yemek yediriyorlar mı? Hangi eğitimleri veriyorlar? Çocuğum uyum sağlayacak mı? Ailelerin kafasını karıştıran bu soruların cevabını, iyi bir araştırma yaptıktan sonra aranan kriterlere uygun, kreş bulmak mümkündür.

Doğru Kreşi Seçme ve Kreşe Alışma Süresi
Doğru Kreşi Seçmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Doğru Kreşi Seçmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Kreş, 3-6 yaş grubundaki çocukların, oyunlar ile eğlenerek belirli seviyede eğitim verildiği özel okullardır. Çalışan annelerin sıklıkla tercih ettiği ve çocukların gelişiminde büyük etkisi kreşleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

* Öğretmen Kadrosu; Lisanslarını, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi bölümünde tamamlayan öğretmenlerden oluşmalıdır. Tecrübeli öğretmenler oluşan kadrolar, çocuğun kreşte geçirdiği zaman boyunca aldığı eğitimleri olumlu yönde etkiler.

* Eğitim Programları; Her yaş grubuna göre farklı eğitimler veren ve bu eğitimlerin; çocuğun becerilerini göz önünde bulundurarak, farklı materyallerle yapıldığı kreşler öncelikli tercih edilmelidir. Bunun dışında bazı kreşler, drama, tiyatro, İngilizce, dans dersleri gibi ekstra eğitimler ile çocukların sosyal yönünü geliştirmeyi hedeflerler.

* Öğrenci Sayısı; sınıflara göre öğrenci sayısının fazla olmaması gerekir. Kreşlerde, bir öğretmen bir de yardımcı öğretmen bulunur. Her öğretmene en fazla 10 çocuk düşecek şekilde ayarlanmış olmalıdır.

* Veli – Kreş ilişkisi; em önemli araştırma konularından biri de bu olmalıdır. Veliler genel olarak sürekli çocukları hakkında bilgi almak ister. Özellikle alışma sürecinde veli ile okul koordineli bir şekilde hareket etmelidir.

* Kreş Binası; çocukların herhangi bir kazada yaralanmayacakları şekilde dizayn edilmiş olması gerekir. Duvarların ve zeminin ” tatami minderi ” denilen yumuşak zeminle döşenmiş olmalıdır. Düşme tehlikesine karşılık alınmış önlemler sayesinde yaralanmalar en az seviyede yaşanır.

Doğru Kreşi Seçme ve Kreşe Alışma Süresi
Kreşin Konumu Oldukça Önemlidir

Kreşin konumu, ailelerin dikkat ettiği hususlar arasında yer alır. İş yerine veya eve yakın kreşler hem ulaşım için hem de acil durumlar için oldukça önemlidir.

Doğru Kreşi Seçme ve Kreşe Alışma Süresi
Kreşe Alışma Süreci

Kreş, çocukların emanet edileceği en güvenli yerlerden biridir. Sosyalleşme ve öğrenme adına, çocuğun gelişiminde oldukça büyük rol oynayan kreşlerde, çocukların oryantasyon süreci vardır. Yaklaşık 2 hafta süren bu süreçte, ağlamak, yemek yememe, hastalık gibi birçok durum söz konusu olabilir. 2 haftalık bu süreçte, hem velinin, hem de kreş görevlilerinin hassasiyet göstermesi gerekir. Çocuğun bütün özellikleri veli tarafından kreş yetkilileri ile paylaşılması gerekir. Oryantasyon sürecinde velilerden birinin, çocukla beraber kreşe gelmesi ve bir süre bekleme salonunda olması gerekir. Bu süreçte çocuk kendini güvende hissedecektir.

Doğru Kreşi Seçme ve Kreşe Alışma Süresi

Çocuğun bu süre zarfında etrafı tanıması, oyunlar ile meşgul olması oldukça önemlidir. Oyun cağındaki çocukların eğlenceli oyuncaklar ve kendi yaş grubundaki başka çocuklarla iletişim kurması oldukça kolaydır. Ön yargısı olmayan çocuklar çabuk adapte olup ortama uyum sağlayabilir. 5 ya da 6 günlük veli ile olan süreçten hemen sonra veli ile ayrılma provası yapılır. Alıştırma sürecinde velinin çocukla net bir şekilde konuşması gerekir. Neden onun burada olduğu, kendisinin neden gitmek zorunda olduğu, kendisini tekrar alacağı gibi açıklayıcı cümleler, çocuğun farkındalığını arttırır. Alıştırma sürecinin başarı ile bitmesinin ardından, veli gönül rahatlığı ile çocuğunu sabahları kreşe bırakabilir ve belirlenen saate tekrar alabilir.

Bir önceki bilgi dolu olan İnternetten Alışveriş Yapmanın Tüyoları başlıklı makalemizde alışveriş, internet ve internetten alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here