Diyet Kek Tarifi

0
227

Diyet yapmak pek çok insan için adeta bir işkencedir. Bu durumun sebebi ise diyet esnasında hamur işlerini ve tatlıları özlemektir. Hem hamur işi hem de tatlı olan kek ise elbette en çok özlenen gıdalardan bir tanesi hatta belki de birincisidir. Bundan dolayı ölçülü yendiği takdirde diyeti bozmayacak olan ortaya çıkmıştır. Bu tarifte şeker yerine bal ve pekmez kullanılırken beyaz un yerine ise tam buğday unu yahut kepekli un kullanılır. Bu sayede hem şekerin hem de beyaz unun kan şekerini hızla yükselterek yağ depolanmasını sağlayıcı etkisi bertaraf edilir.

Malzemeleri

  • Yaklaşık bir su bardağı tam buğday unu veya kepekli un
  • 1 avuç kadar fındık veya ceviz
  • 2 adet orta boy yumurta
  • 4,5 yemek kaşığı pekmez yahut bal (Çiçek balı olması şekerin yerini tutması açısında tavsiye edilir.)
  • 200 mililitre light süt
  • 2 adet elma (Fazla büyük olmaması kaydıyla.)

İlk olarak elmaların rendelenmesi gerekir. Aynı zamanda bu tarife kimi zaman havuç da eklenmesi mümkün olmakla birlikte havucun kan şekerini hızlı yükseltici etkisinden dolayı elma kullanılması daha sağlıklıdır. Akabinde yumurta ile bal veya pekmez bir araya getirilerek iyice iç içe geçinceye kadar çırpılır. Bu işlem de tamamlandıktan sonra tüm malzemeler bir araya getirilene kadar iyice çırpılır ve tamamıyla iç içe geçmeleri sağlanır. Nihayetinde tarif kalıba alınarak 180 derecede önceden ısıtılmış fırına verilip yarım saate yakın pişirilir.

Bir önceki bilgi dolu olan Cevizli Kek Tarifi başlıklı makalemizde Cevizli Kek, Cevizli Kek Tarifi ve Cevizli Kek Yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here