Dip Boyasından Kurtulmak İçin Pratik Öneriler

0
333

Beyazları kapatmak, daha canlı ve hareketli bir görünüm elde etmek veya sadece istediğimiz rengi saçlarımızda görmek için saçlarımızı boyatırız. Saç boyatma ritüeli uzun ve zahmetli bir süreç olduğu için bazen zaman bulamıyoruz, bazen de yeterli bütçe ayıramıyoruz. Buna bir de saçların hızla uzamasını eklersek, korkulu bir rüya haline geliyor.

Dip Boyasından Kurtulmak İçin Pratik Öneriler

Dip boyası derdini azaltmak için birbirinden pratik önerileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  1. Hacimli ve hareketli saçlar yaratın

Dip boyası düz saçlarda, hacimli saçlara oranla çok daha fazla belli olur. Saçlarınızı hareketlendirmek, hacim katmak veya dalgalandırmak, dip boyasının çok daha az belli olmasını sağlar. Özellikle kıvırcık saçlı olanların dip boyası, düz saça sahip olanlardan çok daha geç bir şekilde ortaya çıkar.

  1. Dip rengini kapatıcı stick deneyin

Henüz yeni sayılan bir ürün olmasına rağmen, hemen hemen bütün kozmetik dükkanlarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Kapatıcı stikler geçici bir çözüm yaratsa da, oldukça hızlı ve mükemmel bir şekilde dip renginizin kapanmasını sağlar. Üstelik saç renginiz, bir dahaki yıkamaya kadar kalıcılığını korumaya devam eder.

  1. Renkli saç spreylerine şans verin

Saç spreyleri kapatıcı stick kadar etkili olmasa da, özellikle açık renkler için oldukça işe yarıyor. Üstelik renk paleti de, oldukça geniş. Farklı renkleri bir günlüğüne denemek istiyorsanız renkli saç spreyleri tam size göre. Dipteki beyazlarınızı maviye veya pembeye dönüştürme imkanı bile sunuyor. Eğer denediğiniz renkten hoşlanmazsanız, sadece bir yıkamayla hiçbir zarar vermeden saçınızdan kolayca çıkıyor. Ayrıca değişik renklerin dışında, alışılmış renklerden sarı, kahverengi ve kızıl gibi renk seçenekleri de sunuyor.

  1. Şapka, bere ve saç bandı kullanın

Özellikle kış aylarında bere kullanarak, diplerdeki rengi kolaylıkla kamufle edebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında ise, kullanışlı yazlık şapkaları deneyebilirsiniz. Ayrıca mevsimden bağımsız olarak, kalın şık saç bantları takarak hem saç diplerinizin görünmesini azaltabilir, hem de oldukça şık bir görünüm kazanabilirsiniz.

  1. Toplu modelleri tercih edin

Toplu saç modelleri, açık ve düz saç modellerine göre diplerin görünmesini en aza indirger. Saçları toplamak, dipdeki beyazları veya koyu rengi iç kısımda bırakarak, doğrudan görünmesini engeller. Basit bir topuz veya kolayca bir atkuyruğu yaparak, dip boyası görünümünü azaltabilirsiniz.

  1. Doğal saç renginize yakın renkleri kullanın

Kendi saç renginize daha yakın renkler tercih etmek, dip boyası zamanı geldiğinde daha doğal bir görüntü oluşturur. Zıt renklerde boya kullanmaksa, dip boyası zamanı geldiğinde oldukça yapay bir görünüm yaratır. Eğer saçınız koyu kahverengi veya siyah ise, platin sarısı gibi çok açık renklerde boya tercih etmek, dip boyanızın çok çabuk belli olmasına neden olur. Bunun yerine açık kahverengi veya kestane tonları denerseniz, renk farkından kaynaklanan kötü görüntüyü en aza indirirsiniz.

Aynı şekilde saçlarınız çok beyazsa, koyu siyaha boyatmak, kısa süre içerisinde dip boyasının oldukça belirgin hale gelmesine neden olur. Onun yerine beyaz daha yakın olan, sarı veya bakır renklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca saçınızı komple boyamak yerine ombre, balyaj, gölgelendirme veya ışıltıyı tercih ederseniz, dip boyası derdinden kurtulmuş olursunuz.

Bir önceki bilgi dolu olan Cilt Lekelerini Gidermek İçin Doğal Yöntemler başlıklı makalemizde Cilt Lekeleri, Cilt Lekeleri temizleme ve elma sirkesi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here