Depresyona İyi Gelen İçecekler

0
160
Depresyona İyi Gelen İçecekler
Depresyona İyi Gelen İçecekler

her insanın bazı dönemlerinde karşılaşacağı bir sorundur. Normal durumlarda yaşanan stres ile depresyonu karıştırmamak gereklidir. Örneğin işe gitmekte geç kaldığınız zaman ya da iş yerinizde veya eğitim hayatınızda herhangi bir şey yolunda gitmediği zaman ortaya çıkan “stres” değildir. Eğer bir durum sizin hayatınızı etkiliyor ise dışarı çıkmak istemiyor, hiçbir şey yemek istemiyor, kimse ile konuşmak istemiyor ve yaptığınız hiçbir şeyden zevk almıyorsanız buna çok yemek veya madde bağımlılığı gibi şeyler de eklenebilir o zaman depresyondasınız demektir. için birçok tedavi ilacı ve bitkileri mevcuttur. Peki depresyona iyi gelen içecekler nelerdir? Bunlardan bahsedelim.

Depresyona İyi Gelen İçecekler
Depresyona İyi Gelen İçecekler

Öncelikle depresyona iyi gelen içecekler hastalığa direkt olarak muayene etmemektedir. Bunun bilinmesi önem taşıyor. İçeriğinde bulunan bazı seratonin veya dopamin gibi maddeler sayesinde depresyona iyi gelmektedir. Depresyona iyi gelen içecekler’i madde madde inceleyelim.

Depresyona İyi Gelen İçecekler

    • Papatya Çayı: İçerdiği bol miktarda seratonin ile merkezi sinir sistemine olumlu etki ederek insanın sinirlerinin azalmasını gevşemesini ve bu sayede rahat uykuya girme veya herhangi bir işinden zevk alma gibi durumlara faydası bulunmaktadır. Beyindeki sinir taşıyıcılarına direkt olarak etki eder. Özellikle çok stresli olduğunuz dönemlerde kullanımı fayda sağlamaktadır. Ayrıca sınav kaygısı, gelecek kaygısı gibi problemler için de kullanılmaktadır. Ancak kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Günde belirli bir miktar alınmalıdır ve her gün aynı saatte veya sabah kahvaltıda alınması daya faydalı olacaktır. Anerjisi olan insanlar için önerilmemektedir.
    • : Meyan kökü bildiğiniz üzere kola’nın ham maddesidir. Glisirizin içermektedir. Diğer ilaçlarla tepkimeye girme ihtimali vardır bunun için dikkatli kullanılmalıdır. Düzenli olarak tüketildiği zaman strese ve depresyona iyi gelir, enerji sağlar. 3 hafta düzenli olarak tüketilmelidir ardından 1 hafta arar verip tekrar aynı streteji doğrultusunda yeniden tüketilebilir.
    • : Çok rahatlıkla bulacağınız sarı kantaron diğer saydığımız depresyona iyi gelen içecekler içerisinde en fazla miktarda “seratonin” salgılanmasına sebep olan bitkidir. Beyin merkezine direkt olarak etki eder ve beyindeki seratonin emilimine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden hem depresyon hem de anksiyete adı verilen kaygı bozukluklarında kullanılmaktadır. Ancak bu bitkiyi de kullanırken dikkat edilmesi gereken bir durum var. Eğer herhangi bir SSRI grubu antidepresan ilaç kullanıyorsanız Sarı Kantaron kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
    • Lavanta: Lavantanın onlarca faydası bulunmaktadır ama biz depresyon üzerindeki etkisinden söz edeceğiz. Öncelikle uyku problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilen lavanta, uyku sorununu ortadan kaldırdığı için dolaylı yoldan depresyon’a iyi gelir. Aynı zamanda vücuda gevşeklik ve rahatlama hissi verir. Ağrı kesici etkisi vardır, baş ağrılarına iyi gelir. Migren’e iyi gelir. Lavanta kullanırken de daha önce söylediğimiz gibi alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir.

Bir önceki bilgi dolu olan Morluklardan Nasıl Kurtulabiliriz? başlıklı makalemizde Göz Altı Morlukları, Morluklar ve Morluklardan Nasıl Kurtulabiliriz? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here