Deniz Kestanesi İğneleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

0
301

Yaz aylarında denize giren kişilerin karşılaştıkları sorunlardan biriside deniz kestanesinin iğnelerinin batmasıdır. Türkiye’de bazı deniz bölgelerinde çok fazla deniz kestanesine rastlanır. Bu bölgelerden birisinde tatil yapıyorsanız büyük ihtimalle kumsalda yürürken ya da denizin içinde size iğne batma ihtimali oldukça kuvvetli olacaktır. Böylece iğneleri vücuttan nasıl çıkar? Derseniz bunun birçok alternatif yöntemi bulunmaktadır.

Deniz Kestanesi İğnesi Battığı An Ne Yapmak Gerekli?

Deniz kestanesinin iğneleri onu savunmak için vardır. Yani deniz kestanesini düşmanlarından koruma yöntemidir. Bu sebeple oldukça toksik maddele depolar. Bu yüzden deniz kestanesinin iğnesi ayağınıza battığını hissettiğiniz andan itibaren çok dikkatli olmalı ve hemen önlem almalısınız. Deniz kestanesinin iğnesi ayağınıza battığı anda hemen soğuk sudaysanız çıkıp ayağınızı sıcak suya yarım saat bekletin. Daha sonrasında ise kendiniz birkaç gün uğraşıp iğneyi çıkarabileceğiniz gibi uzman doktora gidip gerekli tedaviyi alabilirsiniz.Deniz Kestanesi İğneleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

Deniz Kestanesi İğnesi Nasıl Çıkartmak Gerekir?

Ayağınıza veya vücudunuzun başka bir yerine deniz kestanesi iğnesi varsa kesinlikle cımbız veya maşa gibi bir araç kullanmayın. Deniz kestanesinin iğnesinin metal ve demir ile etkileşimi vardır. Bu yöntem size faydadan çok zarar sağlar. Ayağınıza ya da iğnenin battığı yere zeytinyağı sürerek bu bölgeyi iyice ovmaya başlayın. Her gün o bölgeyi ovun ve sıcak suda bekletin. Bu işlemi her gün tekrarlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Birkaç gün sonra zaten iğne kendiliğinden yüzeye çıkacaktır. Bundan sonra cımbızla iğneden kalanları toplayabilirsiniz. İğneler çıktıktan sonra o bölgeyi güzelce alkol döktüğünüz pamukla temizleyin ki mikrop kapmasın. Sirke katılmış suda ayaklarınızı bekletmenizde yine iğnenin çıkmasını kolaylaştırır.

Deniz Kestanesi İğnesi Zararlı Olur Mu?

Deniz kestanesinin iğnesi zehirli değildir sadece toksik maddeler içerir. Dikeni kendiniz çıkarmaya çalışırsanız dikkatli olmalısınız çünkü tamamı çıkmayabilir sizin göremediğiniz bir kısım derinin altında kalır ve o bölgeye zarar vermeye başlar. Sonrasında o bölgeye metal bir araç sürmek cımbız gibi bir aletle müdahale etmek ciddi bir enfeksiyon kapmanızla sonuçlanabilir. Bu tarz yöntemlere başvurmadan hekimle görüşmeniz daha uygun olacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Kronik Baş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde Baş Ağrısı, Kronik Baş Ağrısı ve Kronik Baş Ağrısı Nasıl Geçer? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here