Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler

0
206

Çalışan anneler için en zor dönem çocukların kreşe başlama dönemleridir. Bu dönemde anne ve babalar çocukları ile ilgili olarak türlü endişelere kapılabiliyorlar. seçmek büyük bir sorunken çocuğun bu kreşe uyum sağlaması daha da büyük bir sorun olarak algılanıyor. Kreşe başlayacak çocuklar yeni çevrelerine alışmakta önemli bir sorun yaşayabilirler. Annelerinin kendilerini terk ettikleri ya da evde istenmedikleri gibi düşüncelere kapılmaları çocuklarda çok sık olarak karşılaşılan bir durumdur.

Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler

Bu sorun ile karşılaşmamak için uzmanların yaptığı uyarıları dikkate almalı ve kreş olayını da son derece ciddi bir durum olarak görmelisiniz. Çocukların ilk kreş zamanlarında annelerinin yanlarında olması son derece önemlidir. Siz olmadan kreş ortamına hemen adapte olacaklarını düşünmeyin. Mutlaka o ortamı beğense dahi çocuğunuz sizi de yanında isteyecektir. Kreşin ilk günlerinde mutlaka onun yanında olmaya özen gösterin. Kreşe birlikte gidin ve birlikte dönün. Hatta mümkün olduğunda ders sıralarında ona görünmeye çalışın. Birkaç gün sonra çocuklarınız orada tek başına kalmayı öğrenerek arkadaşları ile zaman geçirmenin keyfini sürecekler.

Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler

Çocukların Giyimine Özen Gösterin

Çocukların yaşlarının küçük olduğuna aldanmayın. Onlar her şeyin farkında olan minik varlıklardır. Bu nedenle arkadaşlarının ne giydiklerine ve nasıl davrandıklarına çok dikkat edeceklerdir. Çocuklarınızı kreşe gönderirken onlara kıyafet seçiminde titiz davranın. Giydireceğiniz kıyafetlerin hem güzel olmasına hem de rahat olmasına özen gösterin. Kreşteki oyunlara, resim ve boyama çalışmalarına rahatlıkla katılım sağlayabilecekleri şekilde giydirmek çok önemli.

Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler

Çocuklar hikaye saatlerinde yerde oturacaklar, kreşin parkında koşturup oyunlar oynayacaklar ve her türlü boya ile haşır neşir olarak resim yapacaklar. Bu nedenle kıyafetlerin rahat olması ve çocuklarınızı çok fazla bunaltmaması gerekiyor. Aynı şekilde çocukların kıyafetleri bu etkinlikler esnasında kirlenebilir ve o gün o kıyafet ile idare edemeyecek duruma gelebilir. Böyle durumlarda çocukların kreş çantalarında her zaman yedek bir kıyafet bulundurun. Çocuklar üstlerini kirlettiklerinde kreş öğretmenleri onların üstlerini değiştirmelerine yardımcı olacaklardır. Okullarda çocuklar beceri kazanabilmek için kendi ayakkabılarını ve terliklerini kendileri giyiyorlar. Bu durumlar için de bağsız olan ayakkabı ve terlik tercihi yapmaya özen gösterin.

Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler

Öğle Uykusu Olan Kreşler

Kreş seçiminde öğle uykusu olan tam gün kreşleri tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken daha farklı hususlarda bulunuyor. Örneğin çocukların uyumak için kullandıkları yatakları için kreşte bir nevresim takımı, yastık kılıfı ve alez bırakmanız öneriliyor. Nevresim takımlarının düz olmasına ve çizgi film kahramanlarını barındırmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu tarz desenler ve dekorasyonlar çocukların dikkatlerini dağıttığı için kreşlerde çok fazla tercih edilmiyor. Çocuklarınızın daha hijyenik bir ortamda olması için her hafta bu ürünleri alıp hafta sonu evde yıkayarak tekrar getirebilirsiniz. Dileseniz kreşlerin çamaşırhanelerinde de yıkanmasına müsaade edebilirsiniz.

Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler

İletişim Konusuna Çok Dikkat Edin

Çocuklarını kreşlere veren hanımlar mutlaka kreş ile sürekli olarak iletişim halinde olmak zorundalar. Gün içerisinde telefonlarınız açık olsun ve sizin haricinizde eşinizin de telefon numarası kreş kayıtlarında bulunsun. Kreş yönetiminin telefon numarası ile birlikte çocuğunuz ile ilgilenen öğretmenin de sizlerde numarası olsun.

Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler

Acil bir durum olduğunda size ulaşabilmeleri ya da sizin onlara ulaşabilmeniz gerekiyor. Çocuğunuzda belirli bir rahatsızlık varsa ya da ilaç kullanıyorsa kreş yönetimini ve öğretmeni mutlaka bu durumdan haberdar edin. İlaç saatlerini kreşteki öğretmene söylemeniz ve çocuğun ilacının ihmal edilmemesine önem vermelisiniz. Bu konuyu sürekli olarak takip edebilir ya da öğretmenlerden de gerekli desteği alabilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Evden Kimler Para Kazanabilir? başlıklı makalemizde evde yapılacak işler, evden para ve evden para kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here