Cilt Lekelerini Gidermek İçin Doğal Yöntemler

1
173

güneşin etkisi, solaryum, sivilce kalıntıları, bir takım ilaçların yan etkisi, kimyasal maddeler ve genetik etkenler sonucunda oluşabilir. Cilt lekelerinin en belirgin ve dikkat çekeni yüz bölgesinde olsa da, vücudun her yerinde meydana gelebilir. Bu lekeleri gidermek için, genellikle çeşitli medikal ilaçlara ve lazer yöntemine başvurulur. Fakat cilt lekelerini zahmetsiz bir şekilde, son derece doğal yöntemlerle gidermek de mümkündür.

Cilt lekelerini gidermek ve daha güzel bir görünüme kavuşmak için uygulayacağınız doğal yöntemleri gönül rahatlığıyla kullanabilir ve cildinizi zahmetsiz bir şekilde pürüzsüz bir hale sokabilirsiniz.

Asit, lekelerin rengini açarak cilt lekelerinde gözle görülür bir şekilde iyileşme sağladığı için, cilt lekeleriyle savaşmada asit içeren maddeler kullanılır. Ancak asit içerikli kimyasallar, yüzün tahriş olmasına neden olabileceği gibi, cilt kanserine de yol açabilir. Bu nedenle, %100 doğal, leke giderici tariflerde, kimyasal maddeler yerine, asit içeriği yüksek olan fakat zararlı olmayan limon ve sirke kullanılmaktadır. Öncelikle durulamadan kullanabileceğiniz, leke giderici ev yapımı tonik tarifleriyle başlayalım.

Cilt Lekelerini Yok Etmek İçin Doğal Yöntemler

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Limonlu Maydanoz Toniği

Gerekli Malzemeler: Yarım demet maydanoz, 1 limon

Hazırlanışı: Suyun içerisine biraz maydanoz koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra soğuyana kadar bekleyin ve maydanozun suyunu bir şişenin içerisine koyun. Daha sonra, şişenin içerisine bir adet limonun suyunu ilave edin. Mis gibi kokan, doğal cilt toniğiniz hazır. Yüzünüze ve lekeli bölgelere, pamuk yardımı ile her gün uygulayabilirsiniz.

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Elma Sirkeli Tonik

Gerekli Malzemeler: Şişe, , içme suyu

Hazırlanışı: Bir şişeyi yarısına kadar doğal elma sirkesi ile doldurun. Şişenin diğer yarısına içme suyu ilave edin. Sirke ve su kendiliğinden karışacaktır. Karışımı yüzünüze ve cildinizin her bölgesine bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Karışımı uyguladıktan sonra yüzünüzü yıkamayın. Ancak karışımı uyguladıktan sonra doğrudan güneşe çıkmamanız tavsiye edilir. Bu nedenle, akşam saatlerinde veya gece yatmadan önce kullanmak daha uygundur. Leke giderici doğal cilt toniğinizi, her gün kullanabilirsiniz.

Yazımızın devamında bulabileceğiniz leke giderici maskeler, özellikle güneş lekeleri için oldukça etkilidir. Fazlası tahriş edici olabileceği için, aşırı dozda kullanılmaması gerekir. İşte cilt lekeleri yok eden veya azalmasını sağlayan cilt maskeleri.

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Karbonatlı Maske

Gerekli Malzemeler: 1 çay kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı: Bir kabın içerisinde karbonat ve yoğurdu kremsi bir kıvam yakalayana kadar karıştırın. Oluşan karışımı lekeli bölgenin üzerine sürün ve yaklaşık 15 dakika sonra durulayın. Haftada 1 kere cilt lekesi olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Karbonatın beyazlatıcı etkisi sayesinde özellikle koyu renkli lekelerin açıldığını ve görünümünün azaldığını göreceksiniz.

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Gerekli Malzemeler: Yarım demet maydanoz, 1 yemek kaşığı yoğurt, yarım limon

Hazırlanışı: Maydanozları güzelce yıkadıktan sonra mutfak robotu ile parçalayıp püre haline getirin. Maydanozların içine 1 yemek kaşığı yoğurt ilave edin ve üzerine limon sıkın. Güzelce karıştırdıktan sonra, yüzünüze sürün. Yaklaşık yarım saat bekleyin ve durulayın. Haftada 2 kere bu karışımı uygularsanız özellikle ciltteki güneş lekelerinin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Burçlara Göre Parfüm Önerileri başlıklı makalemizde Başak Burcu parfüm tavsiye, boğa burcu parfüm tavsiye ve burçlara göre parfüm hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here