Buzdolabındaki Kötü Koku Nasıl Geçer?

0
160

Buzdolabındaki gıdaların doğru saklanmaması veya uzun süre durmasının ardından bozulması sonrası kötü kokular gelebilir. Bu tip durumlarda öncelikle yapmanız gereken dolabınızı boşaltıp temizlemek olmalıdır ki temizlemek kötü kokunun %50’sini giderecektir.

Özellikle tatil dönüşleri ve uzun süre evde durulmayan dönemlerde oluşan bu durum, ev hanımlarının buzdolabında unuttuğu veya bozulmayacağını düşündüğü bir gıdanın uzun süre durması sonucu bozulduğunda meydana gelir. Eve geldiğinizde buzdolabından gelen koku o kadar ağırdır ki, bu kokunun nasıl geçeceğini düşünürsünüz. İşte size vereceğimiz pratik bilgiler ile buzdolabınızda oluşmuş bu ağır kokuyu geçirecek ve buzdolabınızı eski haline getirebileceksiniz.

Budolabınızda kötü kokuya neden olan gıdayı aldıktan sonra dolabınızı açın temizleyin ve dolabınızın havalanmasını sağlayın. Bu işlem sonrası kötü kokunun büyük bir kısmı gidecektir. Ancak tamamen gitmesi uzun bir süredir ki buzdolabınıza sinen bu kötü koku dolabın kapağını her açtığınızda size gelecek ve diğer yiyeceklerin de bu kötü kokudan etkilenmiş olduğunu hissedecek psikolojiniz bozulacaktır. Merak etmeyin biraz sabırlı bir çalışma ile pratik bilgiler sizi bu durumdan kurtulacaktır.

Buzdolabınızın içine elma sirkesi ile suyu karıştırarak yerleştirmeniz kötü kokuya neden olan bakterilerin giderilmesinde büyük rol oynar. Elma sirkesinin antiseptik özelliği ile kötü koku bakterilerini toplaması sayesinde sinen koku azalacaktır. 2-3 gün duran elma sirkesi su karışımını alıp, yenisini hazırlayarak aralıklarla değiştirmeniz faydanıza olacaktır.

Buzdolabından gelen kötü koku elma sirkesi – su karışımı ile geçmedi veya azaldı ama tamamen gitmedi ise size bir öneride daha bulunalım; Karbonat ve sirke karışımı

Karbonat koyduğunuz bir kaba 1-2 damla sirke damlatın ve buzdolabına yerleştirin, bu karışım dolabınıza sinen kokuyu temizleyecektir. Kötü koku şikayeti olmayan ev hanımları da buzdolabındaki gıdaların kokularının karışmaması için bu karışımı sürekli dolabında tutarak fayda sağlayabilirler.

Buzdolabındaki Kötü Koku Nasıl Geçer?

Süt; Sütün kötü kokuları hapsetme özelliği bulunduğundan bir miktar sütü ağzı açık dolabınızda bekletmeniz, kötü kokunun yok olması için etkili olabilir. 2 gün tuttuğunuz sütü sonrasında dökmeniz gerekmektedir.

Buzdolabındaki Kötü Koku Nasıl Geçer?

Türk kahvesi; Türk kahvesinin o etkili ve güzel kokusu kesinlikle işe yarayacaktır. Az miktarda bir Türk kahvesini bir gece dolabınızda bekletmeniz sonrası kötü kokulardan kurtulmuş olacaksınız.

Buzdolabındaki Kötü Koku Nasıl Geçer?

Gazete kağıdı; Tek başına yeterli olmasa da yukarıdaki yöntemler ile beraber gazete kağıdını buruşturup top haline getirerek buzdolabının içine yerleştirebilir ve kötü kokuları emme özelliği sayesinde sinen kokulardan kurtulabilirsiniz.

Buzdolabındaki Kötü Koku Nasıl Geçer?

Limon; Limonu dilimleyip bir tabak içerisinde dolaba yerlerştirin, sık sık limon dilimlerini yenileyin.

Yukarıda anlattığımız pratik bilgilerin hepsini ya da evinizde bulunanlar ile birkaçını yapmanız sonrasında etkisini görecek ve kötü kokudan kurtulacaksınız. Unutmayın buzdolabına sinen kötü bir koku cinsine göre değişkenlik gösterse de haftalarca çıkmayabilir. Bu sebeple buzdolabını aralıklarla temizlemeniz ve havalandırmanız, sabırla yukarıdaki maddeleri uygulamanız sonrasında buzdolabınız eski haline kısa sürede kavuşacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? başlıklı makalemizde 2018 trafik cezası, Trafik cezası ve Trafik cezası itiraz hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here