Büyükanne Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

0
485

Doğum yapmış annelerin iş hayatından ayrı kalmamaları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yeni projesi olan büyük anne torun bakma maaşı yeni getirilen bir uygulamadır. Bu uygulamaya göre doğum yapan annelerin tekrar çalışabilmesi için çocuklarına anneanne veya babaanne yani büyükannelerinin bakması için yapılacak yardımı kapsamaktadır.

için tüm hazırlıklar son hızla tamamlanmaya çalışılırken bir çok detay belirlenmiş durumdadır. Torun bakma maaşı almak için gerekli kriterleri yerine getiren ve başvuru yapan büyükanneler için uygulama yöntemi hazır hale gelmektedir.

Torun Bakma Maaşı İçin Nereye Başvuru Yapılır ?

Torun bakma maaşı almak için gerekli başvurular için seçilen pilot illerde ikamet ediyorsanız, başvuru için Bakanlığın sitesindeki formu  doldurmanız gerekmektedir. Bu şekilde başvuru işlemleriniz gerçekleşmiş olmaktadır.

İlk olarak 1.000 kişiye verilecek olan maaş pilot uygulaması seçilen iller arasında İstanbul, İzmir, Antalya, Gaziantep, Konya, Tekirdağ, Sakarya, Ankara, Kayseri gibi illerde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir.

Büyükanne Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?
Torun Bakma Maaşı Ne Kadardır ?

Torun Bakma Maaşı Ne Kadardır ?

Torun bakma maaşı için belirlenen şartlara uyuyorsanız ve seçilirseniz belirlenen uygulama ilk olarak pilot illerinde başlayarak daha sonra diğer illere kadar yayılması planlanmıştır.

Uygulamadaki genel amaç ailelere bir nebze olsun destekte bulunmak ve kadınların doğum sebebi ile işlerinden uzak kalmasına engel olmaktır. İlk olarak belirlenen maaş tutarı 425 TL gibi bir meblağ olarak düşünülmüş olup bu paranın 12 ay boyunca verilmesi planlanmıştır.

Büyükanne Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Torun bakma maaşı almak için belirlenen kriterler sahip olmak gerekmektedir. Bunlardan bazıları; T.C vatandaşı olmak, Belirlenen pilot illerde ikamet ediyor olmak, Annenin en az 18 yaşında olması, Anne ve babanın aldığı maaşlarının belirlenen üst düzeyin üzerinde olmaması, Başvuru tarihi itibari ile bakılacak olan çocuğun 3 yaşını geçmemiş olması, çocuk ve annenin aynı eve büyükannenin ise aynı il sınırında bulunması gerekmektedir, Annenin özel sektörde sigortalı olarak çalışıyor olması ve bu destek süresince işten ayrılmamış olması gerekmektedir, Annenin doğum sonrası 8 hafta geçmiş olması ve halen çalışıyor olması gereklidir, Bakımını üstlenen büyükannenin çocuğun bakımına engel olabilecek ruhsal ve fiziksel bir sorununun bulunmaması, Karşılıksız verilen desteğin verildiği süre zarfında çocuk bakımı ile bir bakımı bulunamıyor olması gibi bir çok etkenlerin hepsini yerine getirmeniz halinde maaş almaya hak kazanabilirsiniz. 65 yaş üstü Büyükanneler için torunlarına bakabileceklerine dair doktor raporu alınması gerekmektedir.

Başvuru Sonuçları Neye Göre Belirlenecek

Torun bakma maaşı için binlerce başvuru yapılmış olup sadece ilk etapta 1.000 aileye maaş yardımı verilecektir. Yapılan başvuralar arasından bazı eleme kriterleri belirlenerek ilk etapta bu şartları yerine getirenler tarafından seçilecektir. Seçilen kişilere 12 ay boyunca PTT şubelerinden ödeme işlemeleri yapılacaktır. Bu duruma göre bakılacak çocukların kaçıncı çocuk olduklarına göre, ücretin durumuna göre, annenin nasıl doğum yaptığına göre sezaryen ve normal doğum gibi, torun bakacak büyükannenin sağlık durumuna göre, sendika üyeliğinin olup olmadığına göre, maddi durumuna göre birçok kriterde belirlenecektir.

Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Maaş almaya hak kazanan kişiler gerekli şartları yerine getiriyorsa 12 ay boyunca 425 TL almaya hak kazanacaktır. Bu uygulamaya başvuru yaparak kabul edilip edilmediğini öğrenmek için yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Ve Çalışma Bakanlığının başvuru sorgulama ve öğrenme sayfasını ziyaret ederek T.C kimlik numaralarını sisteme giriş yaparak öğrenmeleri mümkün olmaktadır.

Bir önceki bilgi dolu olan Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi? başlıklı makalemizde Eşimin kredi notu, Kredi Notu ve Kredi Puanı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here