Boyun Çizgileri Nasıl Geçer? – Boyun Çizgilerinin Tedavisi

0
371

Yaşlandıkça ortaya çıkan kozmetik müdahalelerle ve yapılacak egzersiz hareketlerle azaltılma şansı vardır. Boyun bölgesindeki ilk meydana gelen kırışıklıklara venüs halkaları denmektedir. Bunlar yatay çizgiler olarak adlandırılır. Bu kırışıklıklar yaşın ilerlemesi ile beraber oluşur ve derinleşir. Yaşlandıkça dikey boyun çizgileri de oluşur. Bir süre sonra çizgiler artar ve bunlara boyunda oluşacak sarkmalar da eklenir. Çizgilerin oluşumunda en mühim etken uyur iken alınan pozisyondur. Bunun yanında zararlı güneş ışınları da boyundaki kırışıklıkları tetikler.

Boyundaki kırışıklıklar fiziksel görüntüyü de etkiler. Son senelerde kozmetik alanındaki ilerlemelerle birlikte pazara sunulan kremler boyundaki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olmakta ve bununla beraber basit bir şekilde boyundaki kırışıklıkların azaltılması amacıyla da evde birtakım egzersizler yapılabilmektedir.

Boyun Çizgileri Nasıl Geçer? - Boyun Çizgilerinin Tedavisi

Boyun Çizgilerinin Tedavisi

Çok dikkat çekici boyun çizgileri estetiksel müdahale gerekmeksizin bireysel olarak uygulanabilecek birtakım çözümler ve kozmetik ürünler bulunmaktadır. Bunların haricinde botoks, lazer peeling, kimyasal peeling vs. çözümlerle güzellik merkezleri yardımcı olmaktadır. Ciltte oluşan sarkmalara karşı uygulanan lazer tedavisiyle ciltteki kolojen sayısı arttırılmakta ve esneklik kazandırılmaktadır. Bu da derin kırışıklıklarda azalmaya neden olur. Cilde uygulanan belli miktardaki asitle birlikte leke ve kırışıklıklar da giderilmektedir. Buna da peeling denir.

Boyun Çizgileri Nasıl Geçer? - Boyun Çizgilerinin Tedavisi

Boyun Çizgileri İçin Egzersiz Hareketler

Boyun çizgileri için en önemli iki egzersiz şöyledir: Bağdaş kurun ve yere oturup, sırtı dik pozisyona getirin. Başınızı geriye yaslayın. Alt çenenizin gerilmeye başladığını hissedeceksiniz. 5 saniye boyunca bu konumda kalın ve ardından başınızı dik pozisyona getirin ve 2-3 saniye de bu şekilde durun. İlk etapta bu hareket 10 kez tekrarlanmalıdır. Omurganın dik olacağı şekilde yere bağdaş kurun. Başı ellerin arasına alıp olabildiğince sağ yönde çevirin. Başın çevrilmesi sırasında omuzlar hareket etmemeli. 5 saniye boyunca bu şekilde kalın ve ardından yeniden ellerle başı ilk pozisyonuna getirin ve biraz bekleyip sol yönde çevirin. Bu hareket yapılırken boyunda gerginlik hissedilecektir. Bu hareket de 10 kez tekrarlanmalıdır. Bu hareketlerle boyun çizgileri önemli ölçüde azalacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Cilt Lekeleri İçin Karbonat Denediniz Mi? başlıklı makalemizde Cilt Lekeleri, Karbonat ve karbonat maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here