Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

0
56

birçok kişi tarafından kullanılan bir yatırım aracıdır. oynayarak para kazanmak için ilk önce nasıl oynanır, nasıl yatırım yapılır bilmek gerekir.

?

Borsa sarrafların, bazı tüccarların, değerli kağıt, pay belgiti ve tahvil, döviz ve her türlü mal alıverişi yapan kişilerin, alım ve satım amacı ile devlet denetimi altında iş yaptıkları bir alandır.

Daha kısa bir tanım olarak borsa aracılar ile alıcı ve satıcı olan kişilerin karşılaştıkları bir pazar olarak tanımlayabiliriz. Alıcı ve satıcı arasında bir takım kurallar çerçevesinde hisse senedi, tahvil ve bono gibi yatırım araçları alınıp satılmaktadır. Ama kişiler yüz yüze gelmez, belli online bir platform çerçevesinde bu işlemler gerçekleşir. Alıcı ya da satıcı olan taraf yapacağı işlem ile ilgili emri aracıya iletir. Bu şekilde de işlem gerçekleşir.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?
Hisse Senedi

Hisse Senedi

Borsada en çok hisse senetleri işlem görür. Hisse senetleri kıymetli kağıt olarak geçer. Hisse senedinin fiyatı yapılan işlemlerde olan arz ve talebe göre değişir. Borsa yükseldi ya da düştü gibi kullanılan terimlerin çıkışı buradandır. Borsaya girerek yatırım yapan kişi oluşan hareketleri doğru bir şekilde tahmin yapması durumunda para kazanılır.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?
Arz Ve Talep

Arz Ve Talep

Bir hisse senedinin alımı için verilen emir talep emri olarak isimlendirilir. Elde bulunan hisse senedi satılmak isteniyor ise bunun için oluşturulan işlem arz emri olarak isimlendirilir. İşlemler bir birini karşıladığı zaman işlem gerçekleşir.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?
Borsadan Para Kazanılır mı?

Borsadan Para Kazanılır mı?

Bu soru daha önce hiç borsa deneyimi yaşamamış kişiler tarafından çok sorulan ve çok merak edilen bir sorudur. Eğer borsa oynayan kişi gereken sabra sahip ise, deneyim sahibi ise, bilgi ve strateji yapabiliyor ise borsa aracılığı ile para kazanılır. Biraz daha konuyu açar isek borsa için sabretmek gerekir. Bir hisse senedi alırsınız ve düşüş yaşayabilir. Tez canlı davranıp hemen satılır ise kişi zarar eder. Bekler ise kağıt tekrar yükselişe geçer ve zarar kara geçebilir. Her hisse senedi alınmaz. Alınacak hisse senedi önceden araştırılmalı. Kağıdın ilerleyişine ve ilgili haberlere bakılmalı. Uzmanların önerdiği bir kağıt mı ona da dikkat edilmesi avantaj sağlar. Bunların yanında piyasaları takip etmek gerekir. Güncel haberlere bakmak gerekir. Yaşanan ekonomik gelişmeler ve siyasi gelişmeler borsanın inip çıkışında etkilidir.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?
Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsaya girildiği zaman il önce küçük miktarlar ile başlanarak deneyim sahibi olunmalıdır. Gerekli tecrübeye sahip olunmadan yüksek miktarlar yatırılmamalıdır. Daha sonra yukarı da yazılı olduğu gibi tüm gelişmeleri takip ederek ona göre hareket edilmelidir. Borsada tek bir yatırım aracı seçilerek sadece ona yatırım yapılması hata olur. Çünkü kağıdın düşmesi halinde tekrar çıkana kadar beklemek gerekir. Bu da tüm parayı bağlamak anlamına gelir. En mantıklı olan hareket birden fazla yatırım seçeneğine farklı oranlar kullanılarak yapılmalıdır. Bu yatırımcıya riskleri kontrol etme imkanı verir. Bunun yanında daha fazla kazanç elde etme imkanı tanır.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?
Borsada Kaybetme Riski

Borsada Kaybetme Riski

Korku ile yaklaşılır ise borsada kaybetme riski daha yüksek olur. Sabırsız hareketler yukarıda da dediğimiz gibi kayıp oranını arttırır. Sabır gösterip bekleyince kazanma ihtimali çok yüksektir. Tabi ki doğru şekilde yatırım yapıldı ise. İyi bir araştırma yapmadan kulaktan duyma olarak alınan bir kağıt kişinin kaybetme durumunu maksimum düzeye taşır. Piyasa iyi şekilde tanımak, analiz yapmak, iyi bir strateji yapmak borsa da kaybetme riskini minimum düzeye indirir.

Bir önceki bilgi dolu olan Kredi Notum Ne Kadar Sürede Yükselir? başlıklı makalemizde ideal kredi notu, Kredi Notu ve kredi notu ne zaman yükselir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here