Bitcoin Madenciliği Nedir?

1
227

Madenciliği, matematik problemlerini çözebilmek için özel yazılımların kullanıldığı alandır. Bu alanda yapılan işlemlerin sonucunda bir miktar yeni Bitcoin yaratılmakta. Bu para biriminin üretilmesi için çok uğraşmalısınız. Bu durumda insanların içerisinde madenci olma isteğini daha çok arttırıyor. Bitcon madenciliği, ödemelerini doğrulamış ve Bitcoin ağının güvenli olduğunu kanıtlamıştır. Madencilik, Bitcoin’in en önemli parçalarındandır. Kilit noktasından olan Proof-of-Work konsepti en çok bilinenidir.

Fakat şunu bilmelisiniz ki Bitcoin madenciliğinin amacı sadece madencilik yapıp bir miktar Bitcoin elde etmek değildir. yapanlar bu sırada Blockchain denen ve BTC’yi BTC yapan özelliklerinden olan ve merkezi olmamasına sahip hesap defterini tutmaya yaramaktadır. Burada bilinmesi gereken şey sadece Bitcoin bulmak değil, çıkartmak ve basmak olarak bilmeniz.

Bitcoin madenciliği ilk gününden bu yana baya bir zorlaştığını söyleyebiliriz. Bunu nedeniyse dünyanın her yerinde sayıların artmasıdır. Sistemdeki zorlaşmanın nedeni ise, Bitcoin elde edilmesini yavaşlatmak ve 10 dakika aralıklar ile block hızını koruyabilmesi adına otomatik olacak şekilde zorluk seviyesi ayarlanır.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği para oluşturma olarak ortaya çıkmıştır. Madencilik, hesaplama yetkilerinin ve gücünü kullanıp matematiksel işlemlerin hepsini gerçekleştirebilmenin genel adı olarak bilinir. Bu işlemleri yapabilmek içinde sunulmuş olan Bitcoin yazılımını indirip donanımları üstünden yoğun işlemci gücünü gerektiren şeyleri gerçekleştirenlere de madenci denir.

İlk blog adı genesis block olarak biliniyor. 4 Ocak 2009’da üretimi yapılmıştır. Madencilerin katılımları için teşvik edici bir sistem olarak üretilmiştir. bu durumda parayı basabilecekleri merkezi bir otoriteye sahip olmayacak olan sisteme, para istedikleri zaman dağınık bir şekilde girebilmekteydi. Madenciler de bu şekilde işlemlerini gerçekleştirip yeni bitcoinler üreterek, bekleyen işlemlerini de gerçekleştirme hizmetlerinin karşılığında bitcoinle kazanç sağlamaktalar.Bitcoin Madenciliği Nedir?

Yeni paranın sisteme düzenli bir şekilde eklenebilmesi altın madencilerinin altın bulup dolaşmalarına benzetilmektedir. Madencilik ismi de zaten buradan geliyor. Mevcut sürede madenciler, her sene dolaşıma çıkıp bitcoin miktarını azaltan ve öngörülebilir bir oran ile üretime devam edilir. Sistem içerisinde olması gereken 21 Milyon Bitcoin oluşumu devam edene kadar dağıtılır. Ardından da üretim süreci durur ve madenciler yalnızca işlem masrafları üzerinden desteklenir.

 

Yatırım Yapmadan Madencilik

, müşterilerine iki temel madencilik hizmeti sunmaktadır. İlki madencilik yazılımı indirip, diğeriyse herhangi bir yazılıma sahip olmadan tarayıcı üzerinden madencilik yapılmasıdır. Bu hizmetler ise tamamen ücretsiz bir şekilde madenciliğe başlayabilmeniz için yatırım yapmanıza gerek kalmıyor.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Minergate ile yapacağınız ilk şey, uygun olan bir yazılım bulmak ve bu yazılımla da madenciliğe başlamanızdır. Bu şekilde ilk adımınızı atmış olursunuz. Madencilik yazılımında Windows, Ubuntu, MAC ve Fedora işletim sistemleri uygundur. Yazılımları indirebilmeniz içinse üye olmanız gerekiyor, sonrasındaysa ana sayfada bulunan Download linklerinden kolay bir şekilde indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Burada tek yapacağınız şey artık yazılımı ilk öncelikle açmak ve daha sonrasında kazacağınız coin’i seçmenizdir. Yazılımı başlattığınız an coin kazanımı da başlayacak, siz kapatmadığınız zaman çalışmaya devam eder.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

İkinci madencilik şekliyse tarayıcı üstünden herhangi bir program indirmeyip kullanılan web mining özelliği. Web miningi kullanabilmek için üye olduktan sonra ana sayfada bulunan Web Mining kısmına tıklayıp istenilen cionin madenciliğine başlamanızdır. Tek yapmanız gereken şey start tuşuna tıklamanızdır. Kazanmış olduğunuz kripto paralarınız anında hesabınıza yüklenecektir. Bu iki işlem ile beraber kolay bir şekilde madenciliğe başlamış olursunuz. Kendinizi denemeniz içinde gerçekten iyi bir uygulamadır. Denemeler yaptıktan sonra asıl madenciliğe başlamanız daha doğru olacaktır.

Tavsiye Makale : Ekran Kartı İle Madencilik Yapmak

Bir önceki bilgi dolu olan Ethereum Nedir? başlıklı makalemizde ether nedir, Ethereum ve Ethereum nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here