Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

0
195

sistemi, bireyin kendi için oluşturmaya başladığı birikim ve tasarruf kumbarasında, devlet desteği ile de beraber, kendi emekliliğini kendi oluşturması yöntemine verilen isim oluyor. Devlet desteğinin de mevcut olduğu bu sistem sayesinde, hem bireylerin tasarrufları desteklenmiş oluyor, hem de emeklilik esnasında, ek bir gelir de elde edilmiş olunuyor.

Devlet Büyük Bir Oranda Destek Veriyor

İlk adımı sizin atacağınız bu emeklilik sistemi ile beraber, devlet de %25 oranında bir katkıda bulunarak, size vermiş olduğu desteği bu şekilde göstermiş oluyor. Yani sizin mevcut olan birikim kumbaranıza devlet eli uzanıyor ve bu kumbara daha kazançlı bir şekilde, sizin için dolmaya ve emekliliğiniz için birikmeye başlıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sisteminden Yararlanmak İçin Hangi Şartların Sağlanması Gerekiyor?

Bu emeklilik fırsatından faydalanmak için sadece 18 yaşını doldurmuş olmak gerekli ve de yeterli oluyor. Bu şartın haricinde başka hiçbir şart gerekmiyor ve aranmıyor. Her meslekten, her bütçeden bireyin, bu sisteme giriş yapması ve kendi emekliliğini biriktirmeye başlaması mümkün oluyor. Ve devlet herkes içinde aynı oranda destek vermeye devam ediyor.

Bireysel Emeklilik Siteminde Bireylere Tanınan Haklar Neler Oluyor?

Bu emeklilik sisteminde, bütün bireylere 56 yaşını doldurdukları an emeklilik hakkı tanınıyor. Ve bu emeklilik tutarı için zorunlu bir tutar şart olmamakla beraber, her katılımcı, kendisine ve bütçesine uygun olan tutarı belirleyerek bu sisteme giriş yapabiliyor. Bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmek için ise, bu sistemde 10 yıl boyunca kalmak ve 56 yaşını doldurmuş olmak gerekli ve yeterli oluyor. Bu şartların sağlanıyor olması halinde, her birey bu sistem üzerinden sorunsuz bir şekilde emeklilik hakkını kazanmış oluyor. Bunun dışında, her bireyin istediği an, hiçbir ücret ödemeden sistemden çıkış yapma hakkı da bulunuyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşliyor?

Bireysel emeklilik sistemine giriş yapmış olan bütün bireylerin ödeme yaptıkları birikim tutarı, katkı payları, seçmiş olduğu emeklilik şirketi tarafından, emeklilik üzerine kurulmuş olan yatırım fonlarında değerlendiriliyor ve bu sayede kazanç tutarlarının da artması sağlanmış olunuyor. Buna ek olarak katkı payına yönelik %25 oranındaki devlet katkısı da ekleniyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemindeki Bireylerin Sahip Olduğu Temel Haklar Neler Oluyor?

İlk olarak şunu belirtmek gerekiyor ki, bireysel emeklilik sistemine giriş yapmış olan birey, fon oranlarında mevcut olan dağılımı ve de seçilmiş olunan planlarını, yıl içerisinde dört ve altı kez arasında değiştirme hakkına sahip oluyor. Sistem içerisinde bulunmakta olan bireyler, ödemekte oldukları katkı paylarını istediği gibi dondurabiliyor, ara veriyor ya da ara ödemeler yapabiliyor. Bu bireylerin istediği zaman içerisinde, bireysel emeklilik sisteminden ayrılma hakkı bulunuyor ve bunu koşulsuz, şartsız bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Ayrıca bireysel emeklilik sistemine giriş yapmış olan bir bireyin, mevcut emeklilik şirketindeki sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren iki yıl boyunca, mevcut olan emeklilik şirketinden başka bir şirkete aktarımı yapılamıyor ve başka bir şirketten gelen sözleşmede ise bu süre bir yıl olarak farklılık gösteriyor. Emeklilik sistemine giriş yapmış olan bireyin vefat etmesi durumunda ise, mevcut olan bütün birikimler kişinin lehtarına aktarılıyor. Fakat herhangi bir lehtar belirlenmemişse de, bu kişinin kanuni olarak mirasçısı olan kişilere bu birikimler ödeniyor. Bireysel emeklilik sistemi vasıtası ile emekli olmuş olan bireylerin birikimleri, yine bu bireylerin tercih edeceği şekle göre, ya toplu para olarak, ya da 3, 6 aylık olarak veya da yıllık maaş olarak alınabiliyor.

Bir önceki bilgi dolu olan Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır? başlıklı makalemizde Youtube hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here