Bilgisayar Ekran Kartı Sorunu Nasıl Çözülür?

0
150

Bilgisayarlar hayatımıza girdiğinden beri bilgi artımı ve paylaşımı daha kolay olmaktadır. Bilgi akışının hızlanmasıyla beraber teknolojik gelişimlerde hız kazanmaktadır. Bilgisayar ilk kullanılmaya başladığında oda kadar büyükken, şimdi çantada hatta cepte taşınacak kadar küçüldü. Bilgisayar ekipman ve donanımları teknolojiye ayak uydurdu. Ekran kartları bilgisayarın düzgün çalışması için gerekli olan donanımdan sadece biridir. Ekran kartları sürücüleri ile yaşanan problemler için farklı çözüm yöntemleri mevcuttur. Bilgisayar üzerinden sökülüp takılabilmesi mümkündür.

Sürücüsü Güncel Olmaması veya Hatalı Yüklenmesi

Ekran kartı sürücü işletim sistemi üzerinden kontrol edilir. Kullanılan ekran kartının yüklenici firması güncel olarak web sayfasından sürücü güncellemelerini kontrol etmektedir. Sürücü güncellemesi erekli ve uyumlu olan seçilerek indirilip yüklenir. Yükleme esnasında bilgisayarın kapanması veya tarafınızdan programın durdurulması bazı problemlere yol açabilir. Bunları önlemek için güncel sürücüyü indirip kurun ve kurulum aşamasında durumu sekteye uğratacak bir işlem yapmayın.Bilgisayar Ekran Kartı Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar Ekran Kartınızın Normalden Fazla Isınması

Bilgisayar donanımları elektrikle çalışır ve çalışma esnasında ısı yayar. Eğer gerekli olan bilgisayar soğutma sistemi düzgün çalışmıyor ise ısı seviyesi yükseklere çıkabilir. Bilgisayarın aşırı ısınması sonucu ekran kartı ve sürücüler hasar görebilir. Hasar gören ekran kartı düzgün çalışmaz ve bilgisayar performansını etkiler. Düzgün çalışmayan ekran kartı yanabilir. Böyle bir durumda bilgisayarınız aşısı hasar görür. Bu durum önüne geçmek için hemen bilgisayarı kapatın. Soğuması için belli bir süre bekleyin ve asla soğumadan açmayın. Soğutma sistemini gözden geçirin.

Bilgisayar Yeterli Güçte Çalışmıyor Olabilir ve Yeteri Kadar Güç Ekran Kartına Gitmiyordur

Bilgisayar güç ünitesi eğer yeteri kadar güç üretemezse ve ürettiği gücü kullanamazsa bilgisayar düzgün çalışmaz. Ekran kartı oldukça fazla güç harcan ve isteyen bir parçadır. Sürücülerin çalışması için güç lazımdır. Eğer fazla yüklenme veya yeterli güç olmaz ise ekran kartı üzerindeki bağlantı noktaları zarar görebilir ve yanma meydana gelir. Bataryanızı ve bilgisayarı bağladığınız güç ünitesini kontrol edin. Kalitesiz güç akımı bilgisayar ekipmanlarına doğrudan zarar vererek büyük hasar verir.

Bir önceki bilgi dolu olan Site İçi Linklendirme Nedir? başlıklı makalemizde Site İçi Linklendirme, Site İçi Linklendirme Nasıl Yapılır? ve Site İçi Linklendirme Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here