Benzin mi Dizel Araç Mı – Tavsiye?

0
184

Araç kullanımı eski zamanlarda çok az denecek kadar azdı. Eskiden bir lüks olarak görülen araçlar, büyük şehirler haricinde ilçelerde kullanmaya gerek görülmezdi. Büyük şehirlerde de çoğunluk otobüsü tercih ederken, kişisel araç kullanımları çok azdı. Zaman ilerledikçe gelişen dünyaya ayak uydurmak gerekir oldu. Bu sebeple araç kullanımları da son 10 yıldır daha da artışa geçti. 10 yıl öncesinde de genellikle her 3 evde bir araç bulunurken, gerekli olduğu sürece kullanılırdı. Fakat son on yıl içerisinde araç kullanımları neredeyse her 2 kişide bir bulunmaya kadar gider oldu. Her 3 evden birinin arabayla trafiğe çıktığı da düşünülürse ve bunlara minibüsler, otobüsler ve ticari taksilerde eklenirse, trafiğin felç olması engellenemez bir durum halini almaya başlar oldu.

Benzin mi Dizel Araç Mı - Tavsiye?

Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

alım satım işlerinde yatırım amaçlı değil de ihtiyaç amaçlı alımlarda ikinci el araç tercihleri daha çok yapılmaktadır. Sıfır araç tercih edilmesi her zaman fiyatın daha da yükselmesi demek olduğundan arz talep meselesi olmaktadır. Sıfır araçlarda olduğu kadar, ikinci el araçlarda da fiyat farklılıkları modele, özelliklere, yakıtın cinsine göre değişim göstermektedir.

İkinci el araç satın alırken dikkat edilecek ilk şey, satıcının güvenilir olmasıdır. Araçların çalıntı olmadığını anlamak bazen zor olabilmektedir. Bu nedenle iyi araştırmak gerekmektedir. Diğer bir konu ise araç alırken aracın kilometresinin düşük olmasıdır. Ya da yüksek olan kilometrelerin hile ile düşük olarak gösterilip gösterilmediğine de dikkat edilmelidir. Hasar kayıtlı arabalar alırken, daha düşük fiyata alabilirsiniz ama satarken de düşük fiyata satacağınızı sakın unutmayın. Hasar kayıtlı arabalar her zaman tercih edilmemelidir. Aracın hasar kayıtlı olup olmadığını öğrenmek artık bir mesaj yoluyla öğrenilebilecek kadar kolay olmaktadır.

Araç satın alırken kesinlikle bu 3 konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Araçlarda yakıtın ne olduğu da bir o kadar önemlidir. Fakat yakıt olayı daima kişinin tercihiyle doğru orantılı olarak değişim gösterebilmektedir. Benzinli bir araç, bir araç ya da gazlı bir araç tercih edilmesi kişinin vereceği fiyatla alakalıdır. araçlar her zaman daha az yakarlar fakat araç alımlarında daha pahalı olabilmektedir. Benzinli araçlar ise araçlara oranlara alımlarda biraz daha uygun olabilmektedirler. Benzinli araçlara daha sonrada tüp taktırarak tasarruf ta sağlamak mümkündür.

Benzin mi Dizel Araç Mı - Tavsiye?

Benzinli ya da Dizel Araç Kullanımı

Dizel araçlarda motorin ve fiyatlarına karşın, benzinli olan araç kullanımından daha tasarruf sağlamaktadırlar. Dizel araçların torkları, benzinli araçların torklarına oranla daha fazladırlar. Ama dizel araçların bakımları her zaman benzinli araçların bakımına oranla daha pahalıdır. Dizel araç almak istiyorsanız, ikinci el olarak alımlarda 100 bin kilometreye kadar olan araçları fiyatı uygunsa alınması tavsiye edilebilir.

Benzinli araçlarda ise kilometresi 150 bine kadar olan araçların alımları, fiyatları uygun görülürse alınması tavsiye edilmektedir. Dizel araçlarda kilometrenin düşük olması gerekmektedir. Çünkü hem motor hem de turbo maliyetleri oldukça fazla olmaktadır. Dizel araçların ısınması benzinli araçların ısınmasına göre daha geç olmaktadır. İlk hareketle beraber, motorun durdurulması öncesinde bir iki dakika rölantide motorun çalıştırılması iyi olur.

Bunun asıl nedeni, yağlama mekanizmasıdır. Fakat benzinli olan araçlarda bu durum söz konusu değildir. Dizel araçlar benzinli araçlara oranla daha sesli çalışırlar. Benzinli araçların bu nedenle tercih edilme oranları, dizel araçlara göre daha yüksektir. Araç alırken fiyatına göre tercih yapılması tamamen kişinin kendi zevkine kalmıştır. Her iki üründe de araç kullanımı güzel olmaktadır.

Bir önceki bilgi dolu olan Doğru Kreşi Seçmede Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde Doğru Kreş, Doğru Kreşi seçmek ve Kreş Seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here