Bebeği Sütten Nasıl Kesebiliriz?

0
61

kesmek için her ne kadar kolay gibi görünse de oldukça zordur. Bu dönemde bebeğin sütten kesilme vakti geldi ise anne kararlı olmalıdır, bebeklerine kıyamayan anneler bu süreç içerisinde çok zorlanacaktır. Çünkü bebek gece her meme istediğinde ağladığı için dayanamayıp meme veren anneler sürecin daha da uzamasına neden olmaktadır.

Anne sütü bebek için en değerli besin maddesidir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi bebeğin ek gıdalar dışında su ihtiyacını dahi karşılayabilecek içeriğe sahiptir. Bu nedenle başka bir besin maddesi ya da takviyeye ihtiyaç duyulmadan sadece anne sütü bebeğe yeterlidir.

Bebeğe verilebilecek en değerli hediye anne sütüdür. Ancak zamanla anne sütünün içeriği, bebeğin fiziksel, zihinsel ve anatomik gelişimine yeterli olamayacak, ek besin maddelerinin beslenme periyotuna eklenmesi gerekecek ve bu süreç sonunda da anne sütünün kesilmesi gerekecektir. Yani bebeğe sunulan bu benzersiz mükemmel hediyenin geri alınma zamanı gelecektir.

Bebeği Sütten Nasıl Kesebiliriz?
Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilmelidir?

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilmelidir?

Ek gıdaya geçilme zamanı bebeğin anne sütünden beslenme düzeyiyle bağlantılı olmakla birlikte, önerilen 6 ayın sonudur. Ancak doktor kontrollerinde bebeğin anne sütüyle yeterli gelişimi göstermediği yani halk deyimiyle anne sütünün yeterli olmadığı tespit edilirse daha erken zamanda da ek gıdaya geçiş yapılabilir.

Anne Sütü Ne Zaman Kesilmelidir?

Bebeğin anneyi bırakmaya ve annenin bebekten ayrılmaya hazır hissetmesi çok önemlidir. Anneler bu dönemde genellikle kendilerini depresif hissederler. Bu nedenle duygusal açıdan zorlanmalar yaşanabilir. Bunun önüne geçmenin en basit yolu bebeği sık sık kucağa almak ve emzirmeyi sonlandırmanın bebek için sağlayacağı yararları hatırlamaktır. Bebekler genellikle sütten ayrılmak için 9-12 ay sonrasını beklerler. Zaten uzmanlar tarafından önerilen süre 1 yıl olduğu için, bebek istemiyorsa ve anne sütü yeterli geliyorsa ek gıdayla birlikte 2 yıl sonuna kadar emzirmeye devam edilebilir.

Bebeği Sütten Nasıl Kesebiliriz?
İçin İzlenebilecek Yollar

Bebeği Sütten Kesmek İçin İzlenebilecek Yollar

  • Bebeğinizi sütten kesmek istediğinizden emin olun.
  • Her gün bir emzirme öğününü atlayarak başlayın.
  • Bebeğinizin emzirme süresini kısaltın ve ilgisini başka yönlere çekin.
  • Bebeğinizi emzirme aralıklarını geniş tutun.
  • Bebeğinize zaman ve mekan kısıtlamaları koyun ve buna alışmasını bekleyin.
  • Bebeğinizin emmek istediği dönemlerde sizden başka aile bireyleri tarafından yani sizi görmeden beslenmesini sağlayın.

Tavsiye Makale : Doğru Kreşi Seçmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir önceki bilgi dolu olan Hamileyken Adet Olunur Mu? başlıklı makalemizde dış gebelik, düşük ve Hamile hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here