Bankamatikte Kartınız Kaldıysa Ne Yapmalısınız?

0
58

Banka işlemleri için neredeyse gün aşırı bankamatiklere ya da şubelere uğranır. Bazı durumlarda ise ya şifre yanlış girilir ya da kart üzerinde unutulur. Çoğunluğu ise aceledendir. Peki, Bankamatikte Kartınız Kaldıysa Ne Yapmalısınız? Bu sorunun yanıtı öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bankamatikte Kalan Kart Nasıl Kurtarılır?

Para çekmek için gitmiş olduğunuz bankamatik üzerinde kartınız bankamatiğe sıkıştı ve bankamatik tarafından alındı. Bu durumda bankamatiğiniz şube üzerinde bir bankamatik ise şanslısınız. Oradan aldırmak oldukça basittir. Bankanın güvenlik elemanına durumu bildirmeniz yeterli olacaktır. Bankamatikten kartınızı iade edecektir. Fakat şifreyi 3 kez yanlış yanlış girmeniz halinde kartınız bankamatik tarafından alınmış ise gişe görevlisine gerekli bilgileri teyit etmeniz üzerine kartınıza tarafınıza verilir. Fakat banka dışında ve ara yollarda bulunan bir bankamatik tarafından kartınız alındı ya da sıkıştıysa hemen vakit kaybetmeden kartınızın durumunu bildirmek üzere ilgili bankanın şube ya da merkez numaralarına ulaşmalısınız. Kartınızın başkası tarafından alınmasına fırsat vermeden şube müşteri hizmetlerine bağlanarak durumu bildirmelisiniz. Birkaç saat içerisinde bankamatikten kartınız görevliler tarafından alınarak ev adresinize ya da sistemde kayıtlı olan adresinize gönderimi sağlanır.Bankamatikte Kartınız Kaldıysa Ne Yapmalısınız?

Bankamatik Kartı Çıkartırken Kırılırsa Ne Olur?

Sıkışmış olan bankamatik kartınız sıkışmış ve kendi kendinize çıkartmak isterken kırarsanız yenisini bankadan talep edebilirsiniz. Herhangi bir cezası ya da yaptırımı yoktur. Müşteri hizmetlerini arayarak yeni kart isteyebilirsiniz. Fakat öyle bir durumda kendi kendinize müdahale etmeniz hem bankamatiğe hem de karta zarar verecektir.

Kart Şifreleri Bankamatik Üzerinden Değiştirilebilir Mi?

Bütün bankaların kart şifreleri bankamatik üzerinden değiştirilebilir. Fakat bunun kolay yöntemlerinden biri de mobil üzerinden değişimin sağlanmasıdır. Bazı bankaların kart şifreleri bankaya gitmeye gerek kalmadan mobil uygulamalar üzerinden rahatlıkla değişimi sağlanabilmektedir. Birçok işlemi de bankamatik üzerinden ya da mobil uygulamalardan gerçekleştirebilirsiniz. Bankamatiklerde kartınızı takıp şifrelerinizi girerken başkaları tarafından görülmediğinden emin olmalısınız. Kötü niyetli kişiler tarafından hem şifreniz hem de kartınız rahatlıkla kopyalanabilmektedir. Kartınız kaybolduğunda, çalındığında, kırıldığında ya da bankamatiğe sıkıştığında müşteri hizmetlerine bildirmeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Kredi Kartı Kırılırsa Ne Olur? başlıklı makalemizde kredi kartı, Kredi Kartı Kırılırsa Ne Olur? ve Kredi Kartı Kırılması hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here