Bankadaki Paranıza El Konulursa Ne Yapmalısınız?

0
200

Son yıllarda kişiler nakit birikimlerini banka hesaplarına yatırarak güvence altına alırlar. Banka hesaplarına yatırılan paraların bir kısmını ise maaş hesaplarına devlet tarafından ya da işverenler tarafından yatırılan paralar oluşturur. Bankada para biriktirmek için borçlu olmamak gerekmektedir. Kredi kartı borcu, kredi borcu gibi borçların icra aşamasına gelmesi, Sorusunu akıllara getirmektedir.

İcra Müdürlükleri Bankanızdaki Paranıza El Koyarsa

Banka hesabı bulunan kişilerin, hesaplarına el konulmasını engellemek için bazı kanunlar bulunmaktadır. Bu kanunlardan bir tanesi, emekli maaş hesabına el konulamaması durumudur. Emekli maaş hesabına el konulamaz. Ancak emekli olan kişi emekli olmadan önce ya da emekli olduktan sonra aldığı kredi yada kredi evrakında, ödeme taahhüdünde bulundu ise emekli maaş hesabına icra müdürlüğü tarafından haciz yada bloke konulabilmektedir. Emekli olan kişiler böyle bir durum yaşadıklarında, şayet borçlarının emekli maaşlarından kesilmesine muvafakat vermedilerse önce banka şubelerine başvuru yaparak, hesaplarına hangi kurumun el koyduğunu öğrenmeleri gerekir. Ardından hesaba el koyan kuruma başvuru yapmaları gerekir. Bu hesabın emekli sandığı maaş hesabı olduğunu, banka şubelerinden alacakları dekont ile belgeleyerek, hesaplarına el koyan kuruma ibraz etmeleri gerekmektedir.Bankadaki Paranıza El Konulursa Ne Yapmalısınız?

Hesabınızdaki Blokenin Kaldırılması

Emekli olan kişiler borçlarının ödenmesi konusunda bankadaki hesaplarına bloke konulması için muvaffakat vermedilerse, hesaba el konulması işlemi online olarak anında iptal edilecek ve hesapta bulunan tutar kullanılabilir hale gelecektir.

Banka Hesabına El Konulması

Bankalarda bulunan ve çalışanlara ait olan maaş hesabı ya da normal mevduat hesaplarına el konulması durumunda; öncelikle hesaptaki paraya el koyan kurumun kim olduğunun belirlenmesi gerekir. Nafaka alacakları ve devlet dairelerine olan borçlar nedeniyle hesaplara bloke konulması işlemine itiraz etme hakkı bulunmamaktadır. Mevduat ya da çalışan maşlarına icra müdürlükleri el koyma işlemi yaptıklarında, hesaptaki blokenin ya da hacizin kalkması için, icra talebinde bulunan avukatın, icra emri isteminden vazgeçmesi gerekir. Bu sebeple icra isteminde bulunan avukat ile görüşülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde borcun tamamının ödenmesine kadar hesapta bulunan blokeye ya da haciz işlemine hiç bir kurum müdahale edememektedir.

Bir önceki bilgi dolu olan Bankamatikte Kartınız Kaldıysa Ne Yapmalısınız? başlıklı makalemizde Bankamatiğin Kartı Yutması, Bankamatik ve Bankamatikte Kart Kalması hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here