Balon Yapan Lastik Tamir Olur Mu?

0
1014

Son yıllarda araba sektöründe büyük bir artış yaşanmaktadır. Bunun nedeni ilerleyen teknolojiye ayak uydurmaktır. Her evde neredeyse bir araba bulunurken bazı evlerde, neredeyse iki araba bulunmasına kadar gidilebiliyor. Erkeklerin ve bayanların çalışma şartları hemen hemen aynı olduğundan mesafelerin uzunluğu araba kullanılmasını gerektiriyor. Artık insanoğlu rahata alışmışken arabanın da konforlu olmasını isteyebilmektedir. Özelliklerine göre, donanımlarına göre ve seçimlerine göre araba fiyatları değişirken, her bütçeye göre araba seçmek mümkün oluyor. Araba sektörü de teknolojide olduğu gibi kendini geliştiren bir sektör olmaya başlamıştır. Her yıl hemen hemen her marka, çıkarttığı arabaya bir yeni donanım daha ekliyor ve böylece yenilenmiş oluyor. Markalarına göre değişen araba modelleri, markalarına göre değişen seçenekleriyle, kişinin kendi zevkine bütçesine göre farklılıklar gösterilebilir. Arabada olması gereken en önemli özellik, lastiklerin ömrünün uzun olması ve sağlam olmasıdır. Çünkü yoldaki gidilen hıza oranla lastiklerin de güvenilir olması sağlanmalıdır.

Balon Yapan Lastik Tamir Olur Mu?

Araçlardaki Lastikler Neden Balon Yapar?

Araçlardaki lastiklerin balon yapmasının nedeni genellikle sürücü hatasından kaynaklandığı söylenmektedir. Fakat bazen fabrika hatası olduğu da bilinmelidir. Çünkü yeni alınmış bir lastiğin hemen balon yapması beklenmedik bir olaydır. Bu konuda üretici firmanın durumu kabullenmesi gerekmektedir. Üretici firmaların lastiklerdeki balonu kabul ettiği de pek görülmemiştir. Yani yeni bir lastik alınması gerekmektedir. Ama değişim yapılabilir mi? diye de bir sormakta yarar vardır. Araçlardaki lastikler balon yapmış ise eğer, kullanmak sakıncalı olabilir.

Balon yapmış olan lastiği kullanıldığında patlama olasılığı çok yüksektir. Balon yapan yer inceldiğinden ve yumuşadığından, patlaması an meselesi olabilir. Bu yüzden lastiklerin değiştirilmesi gerekmektedir. İllede kullanmanız gerekiyor ise, balon lastiklerle hız oranınızı mümkün olduğunca düşürmeniz gerekmektedir. Yüksek hızda patlayan balon lastikler ölüme sebebiyet verebilmektedir. Lastiklerde balon oluşmasının sebeplerinden en önemlileri, yolda giderken lastiklerin kaldırıma sürtünmesinden kaynaklanmaktadır. Ya da derin çukurlara gire çıka lastiklerdeki aşınmadan dolayı balon yapmış olabilir. Çukurlu yollardan mümkün olduğunca yavaş geçmek gerekmektedir.

Balon Yapan Lastik Tamir Olur Mu?
Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Lastik alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, lastiklerin boyutlarıdır. Her markanın ve model arabanın farklı boyutlarda lastikleri bulunmaktadır. Lastik alırken arabanın markasını ve modelini söylemeniz, size satıcının en uygun lastiği vermesini sağlar.

Arabaya her lastik uygun değildir. Şu lastik daha güzelmiş diyerek bir lastik alınmaz. Alındığı takdirde kaza yapmanın riski daha da artacaktır. Uygun olmayan lastik kullanıldığında, virajlarda dönmekte sıkıntı yaşanabilir. Arabanın yol tutuşları da zayıflayabilir. Bunlar önemli noktalardır. Diğer bir önemli nokta ise, kaygan zeminlerde kızaklama ihtimalini de artırmış olursunuz. Araçlara uygun ebatlarda lastik takılmadığında, kilometre göstergesi lastiklere göre çalıştığı için, uygun olmayan lastiklerin takılması sonucunda, kilometre göstergesi bozulabilir. Daha bir sürü farklı arızaların çıkmasına da neden olabilmektedir. Lastik alırken tek bir yere sormayın, mutlaka fiyat karşılaştırması yapılmalıdır. Dayanıklılık süresi ve kullanım süresi de oldukça önemlidir. Üretilen lastiklerin üretilirken kullanıldığı teknoloji önemlidir. Lastiklerin üzerinde yer alan desenler, lastiklerin markaları ve en çok kullanılan markalar, lastiklerin üretildiği tarih de önemlidir.

Balon Yapan Lastik Tamir Olur Mu?
Araçtaki Lastiklerin Görevleri Nelerdir?

Araçtaki Lastiklerin Görevleri Nelerdir?

Aracın ağırlığını yüklenmiştir lastikler. Motordan kaynaklı döndürme hareketini de yine zemine aktarma işlemini lastikler yapmaktadır. Lastiklerin önemli özelliklerinden biriside, yoldaki sarsıntıları en aza indirgemektir. Sürücüler yavaşlamak istediklerinde doğru lastik takıldığı zaman frenin sağladığı gücünü ve dönmedeki direksiyon hâkimiyetini de sürücülere kolaylık sağlamaktadır. Hava şartlarına bağlı olarak da, her hava şartında yoldaki güveni sağlamaktadır.

Bir önceki bilgi dolu olan Doğru Kreşi Seçmede Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde Doğru Kreş, Doğru Kreşi seçmek ve Kreş Seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here