Bakıcı Parası Alma Şartları?

0
115

Bakıma muhtaç engelli bir kişiye bakmak şartı ile aynı evde yaşayan kişiler devlet ödemektedir. Bu bakıcı parasını almak için de bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında en önemli olan şart yaşanılan adreste kişi başına düşen gelir miktarıdır. Belli bir oran vardır ve bu oranın üzerinde olan başvurular kabul edilmemektedir. Bu şartlar neler sıralayalım.

Bakıcı Parası Almanın Şartları

Bakıcı parası almak için yapılacak başvuru için gereken bir takım şartlar vardır. İlk önce bakımı üstlenilecek olan hasta kişinin tam teşekküllü bir hastaneden yüzde elli oranında engelli olduğunun raporunun alınması gerekir. Bu alınan raporda ağır engel bölümün evet olarak seçilmiş olması da gerekmektedir.

Bu aşamadan sonra bakıcı parası almak için başvuru yapılan hanede olan gelir seviyesine bakılır. Bu gelir seviyesinin bir hesabı vardır. Haneye aylık olarak giren gelirin toplam tutarı hanede yaşayan kişi sayısına bölünür. Bu yapılan matematiksel hesapta evde yaşayan kişi başına olan gelir tutarının 847 tl tutarı aşmaması gerekmektedir. Bu tutarı aşması durumunda bakıcı parası için yapılan başvuru kabul edilmemektedir. Şuna da dikkat edilmektedir. Engelli ve bakıma muhtaç olan kişi eğer engelli maaşı alıyor ise bu engelli maaşı da toplam gelire katılmaktadır. Başvurudan önce bunun da hesap edilmesi gerekmektedir.

Bakıcı Parası Alma Şartları?

Nereye Yapılıyor

Evde bakım parası yani bakıcı maaşı almak için öncelik ile başvuru yapılması gerekiyor. Bu yapılacak olan başvuru engelli olan kişinin ikametgah ettiği il ya da ilçede bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılması gerekmektedir.

Bakıcı parası almak için başvuru yapacak olan kişi her hangi bir yerde çalışmaması gerekmektedir.

Yapılan Başvuru Ne Kadar Süre İçerisinde Sonuçlanıyor?

Bakım parası için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılan başvuru incelemeye alınıyor. Bakanlıkça incelenen bu başvuru 30 gün içerisinde sonuçlanıyor. Yapılan başvuru sonucu, başvuru sahibine yazılı olarak bildiriliyor.

Bakıcı Parası Alma Şartları?

Bakıcı Parası Ücreti Ne Kadar ve Ne Zaman Ödeniyor

Bakım parası için devlet tarafından ödenen bakıcı parası tutarı 960 tl. Bakıcı parası almaya hak eden kişilerin aylık maaşlarının ödendiği tarih her ayın 15′ i ile 31′ i arası olan tarih aralığında ödeniyor.

 

Adres Değişikli Durumunda Ne Yapmak Gerekiyor

Bakıcı parası alan kişilerin bulundukları adresten taşınmaları durumunda, yapılan adres değişikliğinin 15 gün içinde bildirilmesi gerekmektedir. Bu yapılan değişiklik ile bilgi verilmesi gerekli olan kurum, başvurunun yapıldığı ilgili müdürlüktür. Adres değişikliğinin bildirilmesi önemli bir ayrıntıdır. Zamanında bu adres değişikliğinin haber verilmemesi problem yaşanmasına sebep olacaktır. Çünkü bu bakım parası için yapılan başvuru müdürlüğüne bağlı olarak çalışan yetkililer belli aralıklarda ilgili adresi kontrol için ziyarette bulunmaktadır. Bu yapılan ziyarette adreste taşınıldığı ve 15 gün zaman dilimi içinde haber verilmedi ise gerekli olan prosedür uygulanmaktadır.

Bakıcı Parası Alma Şartları?

Bakıcı Parası Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Bakıcı parası almak için yapılacak olan başvuru esnasında bazı belgeler ibraz edilmektedir. Ailenin gelir düzeyini gösteren belge. Yani evde kimler çalışıyor ise o kişilere ait olan gelir belgeleri (maaş bordrosu). Bakıcı parası alacak olan başvuru sahibinin kimlik kartı ve bu kartın üzerinde vatandaşlık numarasının yazılı olması gerekmektedir. Engelli olan bakıma muhtaç olan kişinin tam teşekküllü hastaneden alınmış heyet raporu. Ayrıca bu kişinin kimlik kartı ve üzerinde vatandaşlık numarasının yazılı olması gerekiyor. Evde yaşayan kişilerin o evde yaşadıklarını gösterir ikametgah belgesi. İkametgah belgesi muhtarlıklardan alınabilir.

Bir önceki bilgi dolu olan Hesap İşletim Ücreti - 2018 Tüm Bankalar başlıklı makalemizde 2018 Yılı Hesap İşletim Ücretleri, Bankaların Hesap İşletim Ücreti ve Hesap İşletim Ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here