Bağırsak Kanseri Tedavisi ve Bağırsak Kanseri Belirtileri

0
285

, kalın bağırsağın uzun kısmı olan kolonda ortaya çıkan kanser türlerine bağırsak kanseri denir. Genelde 50 yaş ve üzeri kişilerde görülür ve yaş arttıkça risk oranı da artar.

Adı kolon diye de adlandırılan kalın bağırsak kanserinin nedenleri ve nasıl oluştuğu henüz bilinmemektedir. En büyük etkenleri ise çevresel ve genetik oluşabilecek türler büyük bir önem taşımaktadır. Kişinin aile fertlerinde kolon kanserine yakalanmış ya da meme ve yumurtalık kanserine yakalanmış bireyler var ise bu hastalığa yakalanma oranı oldukça yüksektir. Ailesel kalıtsal hastalıklar genel anlamda yakalanma riskine sebep olmaktadır.

Düzensiz beslenme kişiyi sağlık açısından oldukça etkilemektedir. Düzensiz beslenme ise kolon kanserine neden olan faktörler arasındadır. Batı tipi uygulanan diyetler daha çok günümüzde kolon kanseri ihtimalini artırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda hayvansal yağların tüketimi de kolon kanserine neden olmaktadır.

Bağırsak Kanseri Tedavisi ve Bağırsak Kanseri Belirtileri

Nelerdir?

İshal ve kabızlık kolon kanserindeki en sık belirtileridir. Normal gelen büyük abdestin incelmesi ya da anüs bölgesinden kan gelmesi, büyük abdestte saydam salgılar da belirtileri arasında yer almaktadır. Kanserin ileri evrelerinde ise bağırsağı tıkadığı için karında şişlik ve ağrı oluşturmaktadır. Kişi dışkılama yaparken bağırsaklarının yeterince boşalmadığı hissi oluşuyor, dışkılama da zorluk ya da ağrılı dışkılama oluyor ise erken tanı ve teşhis için bir hekime başvurulması gerekir.

Bağırsak kanseri sindirim sorunlarına neden olduğu için karın bölgesinde hafif ağrı ya da kramp gibi şikayetler görülmektedir. Bağırsak kanserine yakalanmış hastalarda bağırsağın dışkıyı atamaması sonucunda hastada normal yaşantısına göre iştah kaybı ve ciddi sorunlar ile birlikte kilo kaybına yol açmaktadır. Kolon kanseri hastaları daha az yiyecek tüketimi yaptıkları için kolay yorulup halsiz düşmektedirler. Bağırsağın sağ tarafı ile sol tarafını tutan kolon kanseri birbirinden farklı belirtiler gözükür. Sol bağırsak biraz daha dar olması sebebi ile ishal ya da kanama gibi şikayetler görülür iken sağ bağırsak, sol bağırsağa oranla daha geniş olması kabızlık iştah kaybı halsizlik gibi şikayetler görülmektedir.

Bağırsak Kanseri Tedavisi ve Bağırsak Kanseri Belirtileri

Bağırsak Kanseri Tedavi Yöntemleri

Kolon kanseri, kemoterapi, radyoterapi gibi başlıca tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem, tümör ya da lenf bezlerinin çıkarılmasına yönelik uygulanır ve kolon kanseri için yaygın olarak tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi süreci oldukça uzun ve zorlu süreçleri de beraberinde getirmektedir.

Bir önceki bilgi dolu olan Şeker Detoksu : Şeker İsteğini Azaltmanın Kesin Yolu başlıklı makalemizde şeker, Şeker Detoksu ve şeker isteği azaltma hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here