Bademcik İltihabı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

1
288

en yaygın görülen hastalıklardan birisidir. Bazı olumsuz faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen iltihabı rahatsızlığı hemen her yaş grubundaki bireylerde görülebilmektedir.

Bademcik iltihabı tedavi edilmediği takdirde ciddi boğaz hastalıklarının oluşmasına da neden olabilen bademcik iltihabı rahatsızlığının en belirgin niteliklerinden biri de oluştuğu süreçlerden itibaren bireyin ciddi anlamda rahatsızlık duymasına neden olabilmesidir.Dolaysıyla iş ve sosyal aktiviteler gibi yapılması gereken önemli aktiviteleri de olumsuz yönde etkileyebilen bademcik iltihabı tedavi edilmediği takdirde olumsuz etkilerini günlerce ve hatta çoğu zaman haftalarca sürdürebilmektedir.Bazı belirtilerinin de bulunduğu bademcik iltihabı rahatsızlığının tedavisi ise oldukça basit ve kısa süreli olabilmektedir.Peki bademcik iltihabı nedenleri ve belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorularımızın cevaplarını sizlere hemen sunalım.

Bademcik İltihabı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Bademcik İltihabı Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Bademcik iltihabı rahatsızlığının temel nedeni bakterilerdir. Uzmanlar bakterilerin doğrudan ağız yolu ile vücuda giriş yaptığını ve buradan boğaz kısmına ulaşarak bademciklerde yerleşerek burada bademciklerin iltihaplanmasına neden olduklarını belirtmektedirler.Dolaysıyla bu açıdan bademcik iltihabı rahatsızlığının bakteriyel bir hastalık olduğu uzmanlarca belirtilmektedir.Bademciklerde meydana gelen apseler olarak nitelendirilen bademcik iltihabı rahatsızlığı geçmiş dönemlere göre günümüzde artık çocuklarda da sıklıkla görülebilmektedir.

Diğer Nedenler Nelerdir?

Uzmanlar bazı faktörlerin de bademcik iltihabı rahatsızlığına neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Bu faktörler ise;

Sigara ve alkol kullanılması

Yoğun sigara dumamına maruz kalınması

Aşırı sıcak ve soğuk içeceklerin yoğun olarak tüketilmesi gibi olumsuz faktörler bademcik iltihabı rahatsızlığının diğer nedenleridir.

Bademcik İltihabı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?
Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bademcik iltihabı rahatsızlığının belirtileri ise oldukça fazladır.Bademcik iltihabı rahatsızlığının belirtileri ise şunlardır;

Boğaz bölgesinde ağrı oluşması

Yutkunmada oldukça güçlük çekilmesi

Yutkunma esnasında boğaza birşeylerin takıldığının hissi

Halsizlik ve ateş

Kötü ağız kokusu

Konuşmada güçlük çekilmesi

Boğaz ve boyu bölgelerinde şişme oluşması

Ses telinde değişimin oluşması

Çocuklarda mide ve bulantı durumunun meydana gelmesi gibi olumsuz durumlar bademcik iltihabı rahatsızlığının başlıca belirtileridir.

Bademcik İltihabı Rahatsızlığı Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Bademcik iltihabı rahatsızlığının teşhisi ise oldukça basittir.Teşhisinin yalnızca fiziki muayene ile gerçekleştirildiği bademcik iltihabı rahatsızlığında ilgili doktor hastanın bademciklerine bakması ve özel bir cihaz ile yakından incelemesi yeterli olabilmektedir.

Bademcik İltihabı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?
Bademcik İltihabı ilaç tedavisi

Bademcik İltihabı Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Bademcik iltihabı rahatsızlığı şu tedavi seçenekleri sayesinde kolaylıkla tedavi edilmektedir.

İlaç tedavisi;

İlaç tedavisi sayesinde bademciklerde meydana gelen iltihaplanmaların kısa süreler içerisinde yok edilmesi sağlanmaktadır.Antibiyotikler sayesinde uygulanan ilaç tedavisi doğrudan ağız yolu ile hastaya verildiği gibi ayrıca bademciklerde oluşan iltihaplanmaların ileri düzeylere ulaşması durumunda ise özel iğneler sayesinde doğrudan bademciklere de uygulanabilmektedir.

Ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler;

Ağrı kesiciler ve ateş düşürücülerin ise bademcik iltihabı rahatsızlığına bağlı olarak meydana gelebilen ateş ve ağrı durumlarının giderilmesi açısından başvurulan diğer bir tedavi uygulamasıdır.

Bademcik İltihabı Rahatsızlığı Tedavisinde Hastanın Uygulaması Gereken Faktörler Nelerdir?

Bademcik iltihabı rahatsızlığının tedavisinde ilgili doktor tarafından ayrıca hastaya bazı uygulamaları gerçekleştirmesi açısından yazılı olarak liste sunulmaktadır.Bu listede ise hastanın şu gibi faktörlere uyması doktor tarafından istenmektedir;

Hastanın gün içerisinde belli saatlerde gargara yaparak boğazını temizlemesi

Hastanın en az 2-3 gün boyunca istirahat etmesi

Gün içerisinde sıklıkla sıvı tüketmesi

Tedavi sürecinin genellikle 1 hafta kadar sürebildiği boğaz iltihabı rahatsızlığında hastanın ayrıca yukarıdaki talimatlara uyması gerekmektedir.

Bademcik İltihabı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Bademcik İltihabı Rahatsızlığı Tedavi Edilmediği Takdirde Ne Gibi Sağlık Sorunlarına Neden Olmaktadır?

Bademcik iltihabı rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde beraberinde bazı ciddi sağlık sorunlarının da oluşmasına neden olabilmektedir.Bademcik iltihabı rahatsızlığının tedavi edilememesi durumunda neden olabildiği sağlık sorunları ise şunlardır;

  • Menenjit hastalığına
  • Böbrek ve kalp iltihabı hastalığına
  • Boyun ve orta kulak enfeksiyonuna
  • Akciğer ve kemik iliği enfeksiyonuna gibi ciddi hastalıkların meydana gelmesine yol açabilmektedir.

Bademcik iltihabı rahatsızlığının tedavi edilememesi durumunda neden olabildiği diğer sağlık sorunları hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra bademcik iltihabı rahatsızlığının nedenleri ve belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.Bademcik iltihabı rahatsızlığının yukarıdaki belirtilerinin görülmesi durumunda hemen kulak burun boğaz doktoruna başvurulması gerekmektedir.Sağlıklı günler dileriz.

Tavsiye makale : Soğuk Kış Aylarında İçinizi Isıtacak Kış Çayları

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir.

Bir önceki bilgi dolu olan Lösemi Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde kan kanseri, lösemi ve lösemi belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here