Araç Muayenesi Geciktiğinde Cezası Nedir?
Araç Muayenesi Geciktiğinde Cezası Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafikte olan her aracın belirli periyotlarda yaptırması gereken bir kuraldır. Muayene vakti gelen aracın ’te standartlara uygun olup olmadığı ve daha bir çok denetimi yapılarak kontrol edilmesine Araç Muayenesi adı veriliyor.

Aracınızın Muayenesinin ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgi ruhsatınızda yer almaktadır. Bu süre gelmeden muayene işlemini yaptırabileceğiniz gibi gecikmeli de yaptırabilirsiniz. Ancak araç muayenesi geciktiğinde bunun belirli bir cezası bulunmaktadır.

Araç Muayenesi Geciktiğinde Cezası Nedir?
Araç Muayene süresinin gecikmesi

Araç Muayene süresinin gecikmesi durumunda uygulanacak olan cezai işlem şöyledir; Muayene süresi gecen bir aracın her ay için cezası muayene ücretinin %5’i kadardır. Yani aracınızın muayenesini geciktirdiğiniz ilk günden itibaren ay sonuna kadar %5 oranında bir ceza işlem olur.

Muayene Geciktiğinde Ceza Nasıl Hesaplanır?

Örneğin aracınızın muayenesini 1 ay 1 gün geciktirirseniz iki aylık gecikme cezası ödersiniz. Bunun hesabı ise şöyle yapılır. Aracınızın muayene ücreti için 198 lira diyelim. İlk ay gecikme sonrası yüzde 5 ceza ile 207,9 TL olur ve ikinci aydan gün aldığınız anda iki aylık gecikme de ilave edilir. Yani 207,9 TL olan tutara yüzde 5 daha ilave edilerek yeni ödemeniz gereken tutar, 218,295 TL olur.

Aracınızın Muayene süresi geciktiğinde ödeyeceğiniz bu ceza tutarını, muayene yaptırırken TÜVTÜRK’e ödeyebilirsiniz.

Araç Muayenesi Geciktiğinde Cezası Nedir?
Araç Muayenesi Geciktiğinde Trafik Polisine Yakalanırsanız Cezası Nedir?

Araç Muayenesi Geciktiğinde Trafik Polisine Yakalanırsanız Cezası Nedir?

Aracınızın Muayenesi geçmiş bir şekilde trafikte olmanızdan dolayı da trafik polisi yetkilisine yakalanırsanız bir ceza uygulanır. Muayenesi geçmiş olan bir araç ile trafik denetiminde yakalandığınızda ise polis tarafından araç sahibinin ehliyetine 108 TL muayenesi olmayan araç kullanma cezası yazılır. Eğer 108 TL olan bu ceza 15 gün içerisinde ödenir ise yüzde 25 indirimli olacaktır.

Araç Muayene Periyotları

Araçların muayene süreleri türüne göre değişkenlik gösterir. Kişisel otomobillerin muayene tarihleri sıfır alındığı andan itibaren üç yıldır.

Diğer motorlu araçlar ve her türlü römorklarının bir yaş ve sonrası yılda bir muayenesi bulunmaktadır. Bu sınıfa giren araçlar ise; Taksi, kamyon, otobüs vb.

İki veya üç tekerlekli araçlar ve her türlü römorkların muayenesi ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir olacaktır.

Randevu Alma

Araç muayene süreniz geldi ise, işlemlerini daha hızlı yaptırabilmeniz adına TÜVTÜRK web adresinden bulunduğunuz ili seçerek randevu alabilirsiniz.

Araç Muayenesi Geciktiğinde Cezası Nedir?
Araç Muayenesine Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Araç Muayenesine Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Aracınızın teknik olarak bir eksiği varsa bu eksiklerin giderilmesi gerekmektedir. Lamba, fren silecek gibi teknik ekipmanların tam olarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Yangın söndürme cihazı, trafik seti var mıdır kontrol edilmelidir.

Egzoz muayenesinin tarihi kontrol edilmeli ve geçtiyse önce o yaptırılmalıdır.

Aracınıza ait trafik cezası, vergi borcu gibi borç varsa onlar kapatılmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz teknik unsurların kontrolünü muayene öncesi özel yetkili servislerde ön muayene adı altında kontrol eden yerlerde kontrol ettirebilir ve varsa bir sıkıntısı ilgili yerlerde sıkıntıyı yaptırabilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Kasko Fiyatı Neden Yüksek Çıkar? başlıklı makalemizde Araç Kaskosu, Kasko ve Kasko Fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here