Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?

2
1075

Van’a yolunuz düşer ya da buralara bir gezi düzenleyecek iseniz, gezmeniz gereken yerlerin başında gelen bir yerdir Adası. Peki ’na nasıl gidilir?

Akdamar Adası, Van merkeze yaklaşık 45 KM uzaklıkta Gevaş ilçesini hemen geçince iskeleden gidilen bir adadır. Van gölünün kıyısına 4 KM uzağında bulunan Akdamar Adası, 2006 yılında bir restorasyon geçirmiştir. Baharın gelmesi ile ziyarete açılan Akdamar Adası, Van’ı gezmeye gelenlerin özellikle merak ettiği yerler arasında yer almaktadır. ( Kış aylarında yeterli kişi sayısı sağlandığında hava şartları iyi ise tekne ayarlayabilme imkanınız bulunmaktadır.) Doğası ve çevre güzelliği ile çok beğeni alan Tripadvisor üzerinde bölgede en çok yorum alan yerdir.

Akdamar Adasına, Gevaş ilçesinden gidilebilecek bir tekne bulunsa da geneli Akdamar iskelesinden kalkan tekneler ile gidilir. Gevaş ilçesini geçer geçmez yaklaşık 3 KM daha gittiğinizde Akdamar iskelesi üzerinden 15-20 dakikada bir yoğunluk durumuna göre tekne kalkmaktadır. Akdamar adasına giden bu teknelerin fiyatı kişi başı 15 TL’dir. 20-25 dakika kadar yolculuk sürer ve adaya varılır.

Akdamar Adası'na Nasıl Gidilir?

Akdamar Adası’nda bir kilise bulunmaktadır. Adada bulunan Akdamar Kilisesi, özellikle iranlı turistlerin ilgi odağı olmuştur. El oymaları ile süslenmiş bu yapı MS 915 yılında yapılmıştır. Yani yaklaşık 1100 yıllık bu kilise, Ermeni mimarisinin önemli eserleri arasında gösterilir.

Van merkezden Akdamar Adasına gitmek isteyen ve aracı olmayan turistlerin ise Gevaş ilçesine giden minibüslere binmesi ve binerken Akdamar Adasına gideceğini belirtmeleri yeterlidir.

Adaya geldiğinizde ufak bir kafeterya bulunuyor buradan ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ayrıca iskeleden de tekneye binmeden ya da bindikten sonra hediyelik alışveriş yapabileceğiniz birkaç yer bulunuyor.

Akdamar Adası'na Nasıl Gidilir?

Akdamar Adası ile ilgili efsane

Bazı kaynaklara göre Ermeni bir kesişin, bazı kaynaklara göre papazın kızı Tamara bu adada yaşamaktadır ve bölgenin en güzel kızıdır. Van’da yaşayan tüm erkeklerin bildiği ve hayali olan bu kız gönlünü bir Türk çobana kaptırır. Çoban her gece yüzerek Tamara’yı görmeye adaya gelmektedir. Tamara çobana ışık tutar ve nerede olduğunu gösterirmiş.

Bu durumdan haberdar olan babası, bir gece Akdamar Adası’na yüzen gence farklı farklı yerlerden ışık tutarak, genç çobanın yüzerek gücünü yitirmesi ve boğulmasına sebep olmuş.

Boğulan genç “Ah Tamar” diye bağırmış ve oracıkta kendini suya bırakmış. Bunu duyan Tamar’da göle atlamış, kız ile oğlanın kavuşamayan aşkı ile ölüme gidişi sonrası Ah Tamar ismi günümüze Akdamar şekliyle ulaşmış.

2 YORUMLAR

  1. […] geldiğinizde Akdamar Adası’na uğramadan gitmeyin. Bu yazımızda Akdamar Adası’na nasıl gideceğiniz ve neler bulabileceğiniz ile ilgili bilgiler […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here