Ağız Yaraları Nasıl Geçer?

0
98

Sağlık sorunlarından etkilenen veya strese karşı koyamayan en hassas yer ağız içidir. Ağız içi yaraları dayanılmaz acı verir. Halk dilinde aft olarak bilinen bu yaralar bazı tedavi yöntemleri ile iyileşmesi sağlanır. Yaşamı olumsuz etkileyen ve yeme içme eylemlerinin yapılmasına büyük engel olan nasıl geçer? Stres veya ağır bir hastalıktan sonra ağız içinde oluşan yaralar genellikle 7-10 gün içerisinde iyileşir. Aft sorunları ile karşı karşıya kalan kişilerin ağrılarını azaltmak için soğuk kompleksler uygulanmaktır.

Ağız İçi Yaralarının Oluşum Nedenleri

Acı ve ağrı veren ağız yaraları B12 eksikliği ve demir eksikliğinden oluşmaktadır. Bağışıklık çöktüğünde bu yaralarla karşılaşma ihtimaliniz daha fazla olacak. Ateşli bir rahatsızlıktan sonra da aftlar çıkabilir.Ağız Yaraları Nasıl Geçer?

Ağız Yaralarından Kurtulmanın Yolları

Bazı dönemlerde ağız içinde oluşan yaralardan korunmanın bazı yöntemleri vardır. Ağızda çıkan yaralar hekim önerisiyle verilen ilaçlar ve öneriler sayesinde giderilebilir. Ufak ve basit yöntemleri ile oluşan aftlar iyileşir ve hissedilen ağrı en aza iner. Ağız yaralarının geçirmenin Yolları;

  • Ağrıyı azaltmak için sıcak, asidik ve tahriş eden gıdalardan uzak durunuz.
  • Baharatlı ve aromalı yiyecekler ağız içi yaralarını daha çok arttırır. Bu sebepten dolayı daha kıvamlı ve soft yiyecekler seçilmelidir.
  • Karbonat ve su karışımı yapılarak ağız içinde çalkalanabilir. Ayrıca u karılımı krem haline getirip diğer aft üstüne yedirilerek sürülebilir.
  • Yarım bardak suya yarım tatlı kaşığı tuz ilave edip solüsyon halinde sabah akşam gargara yapılmalıdır.
  • %2 Hydrogen Peroxide solüsyonuna temiz bir pamuk batırılıp yaralara sürülür. 5-6 gün düzenli kullanıldığında yaralarda önemli ölçüde azalma görülür.
  • Sucralfate tableti ılık suda erittikten sonra gargara yapılmalıdır.

Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreci

İnanılmaz ağrı veren ve iyileşmesi için birçok yöntem denen bu rahatsızlıkta uyarılar dikkate alınmalıdır. Çünkü aft oluşum süreci oldukça geniş temellere dayanır. Üzüntüden veya ateşli bir hastalıktan dolayı ağız içi yaraları çıkar. Bu süreci atlatabilmek için biraz sabırlı olmak gerekir. Verilen ilaçları düzenli kullandığınızda bu aftlardan kurtulma süresiniz daha çabuk olur.

Bir önceki bilgi dolu olan Makyaj Maddeleri Cilde Zarar Verir mi? başlıklı makalemizde Makyaj, Makyaj Maddeleri ve Makyaj Maddeleri Zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here