ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar Nedir?

0
211
ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar Nedir?

ve terimleri internetin yaygınlaşması ile hayatımıza giren kavramlardır, özellikle 2014 yılı sonrası Türkiye’deki internet hızının artması ile bu iki kavram arasında ne gibi farklar olduğu, hangisinin iyi olduğu gibi bir çok soru araştırılır.

?

ADSL en yaygın internet bağlantısı şeklidir ve Telefon bağlantısı ile eve gelen interneti 4-5 KM’yi aşmayan mesafelere internet taşınır. Bu mesafe teknolojinin gelişmesi ile 8 KM’yi bulabilmektedir.

ADSL ile bakır teller üzerinden ses, görüntü iletişimi aynı anda sağlanır ve mecut telefon hattı ile internet aynı anda hizmet sağlayabilir.

ADSL servisi bir çok farklı protokolü barındırabilir, bu protokoller türüne göre farklı internet hızlarını destekler. ITU-T G.992.5 Annex M protokolü ile en fazla 25 Megabit/Saniye hız desteğine sahiptir. Bu protokol 2008 yılında çıkmıştır.

ADSL teknolojisi asimetrik bağlantı teknolojisine sahiptir yani ADSL ile gönderilen ile alınan veri birbirine eşit değildir. Kullanıcı taraflı verinin alınması yani download hızı çok daha yüksektir.

ADSL 2 Nedir?

ADSL teknolojisinin geliştirilmiş halidir, ADSL’den farkı veri hızı ve santrale olan mesafenin daha uzak olabilmesine izin vermesidir. ADSL 2 teknolojisi ile yüksek hızda görüntü alınabilir. Yani HD bir yayın kesintisiz izlenebilecek kadar iyi bir internet bağlantısı sağlanabilir.

ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar Nedir?
?

VDSL Nedir?

VDSL, Very High Speed Digital Subscriber Line yani çok yüksek hızlı bağlantı sağlayan bir teknolojidir. VDSL yapı itibariyle ADSL’e benzer ancak daha yeni bir teknolojidir ve daha yüksek hızı destekler.

VDSL ile 55.2 Megabit/Saniye hıza ulaşılabilir. Yani VDSL ile ADSL hızının iki katına kadar hıza ulaşılabilir. VDSL bağlantıda ADSL bağlantıda olduğu gibi aynı anda ses, görüntü ve veri taşınabilir. Yani VDSL ile de mevcut telefon kullanılırken internet erişimi sağlanabilir.

VDSL’in tek dezavantajı ADSL’in mesafesine göre iletim mesafesinin kısa olmasıdır. VDSL 1.5 KM’ye kadar olan mesafede 13 Megabit/Saniye hızı destekler. 300 metereye kadar olan mesafede 55.2 Megabit/Saniye hızı destekler.

VDSL hizmeti ülkemizde genellikle, binanın yakınına kadar fiber hattını evlere ADSL alt yapısındaki bakır hatlar üzerinden ulaştırarak verilmektedir.

ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar Nedir?

ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

ADSL ile VDSL arasındaki en bilinen fark, VDSL’in daha yüksek hız desteği ve daha yeni teknoloji olmasıdır. Yani VDSL ile 55 Megabite kadar internet hızı iletilebilir. Bu hız ADSL’de en fazla 16 Megabit’e kadar desteklenmektedir.

Fakat VDSL ile iletim mesafesi kısadır, yani evinize internet santralinin mesafesi 1.5 KM ile 300 metre arasında değilse VDSL teknolojisine ait hız alınamaz. ADSL teknolojisinde bu mesafe 2008 yılından itibaren 8 KM’ye kadar çıkarılmıştır.

Bir önceki bilgi dolu olan Noopener Nedir? - WordPress'deki "noopener" Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde noopener, noopener etiketi ve noopener kaldırma hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here